TVN24 Biznes | Z kraju

Pilotaż paszportów szczepionkowych bez Polski

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Niedzielski o certyfikacie szczepienia: jest potrzeba takiego standardowego dokumentu TVN24
wideo 2/4
TVN24Niedzielski o certyfikacie szczepienia: jest potrzeba takiego standardowego dokumentu

Rozpoczął się pilotaż wdrożenia oprogramowania informatycznego dla unijnych certyfikatów szczepionkowych. Ma on potrwać dwa tygodnie. Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", do testów nie zgłosiła się Polska.

Gazeta podaje, że każdego dnia do centralnego systemu stworzonego na zlecenie Komisji Europejskiej przez Deutsche Telekom i SAP będą przyłączane na próbę dwa kraje. Jako pierwsze zrobiły to w poniedziałek Francja i Malta, do końca przyszłego tygodnia przetestowanych zostanie w sumie 18 państw UE oraz Islandia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Brak zgłoszenia Polski

"Do testów nie zgłosiła się Polska. Nieoficjalnie wiadomo, że poza nami niegotowe są jeszcze Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Portugalia, Finlandia i Irlandia" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- Pilotaż obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu, a także testy bezpieczeństwa – mówi Johannes Bahrke, rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany przez gazetę.

"Mieszkańcy poszczególnych państw nie biorą udziału w pilotażu – wykorzystywane są sztuczne dane i klucze publiczne. System ma działać w trybie offline, co oznacza, że żaden z urzędników sprawdzających certyfikat nie będzie miał dostępu do bazy danych. Sprawdzi tylko autentyczność wygenerowanego kodu QR" - pisze gazeta.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock