TVN24 Biznes | Z kraju

Podróże do krajów, gdzie wykryto wariant omikron. Są zalecenia sanepidu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP
Saczka o dwóch rekomendacjach GIS
Saczka o dwóch rekomendacjach GISTVN24
wideo 2/8
TVN24Saczka o dwóch rekomendacjach GIS

Zaleca się zaniechanie podróży do Bostwany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe i do innych krajów, w których stwierdzono nowy wariant koronawirusa, do czasu ustania zagrożenia - przekazał we wtorek sanepid na swojej stronie internetowej w związku z pojawieniem się wariantu omikron.

"Zaleca się zaniechanie podróży do Bostwany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe i innych krajów, w których stwierdzono nowy wariant koronawirusa, do czasu ustania zagrożenia" - poinformował GIS.

Przypomniał, że nowy wariant koronawirusa B.1.1.529, zwany omikron, zidentyfikowano 11 listopada 2021 r. w Botswanie.

"Stwierdzone mutacje i prawdopodobny potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców i rządów" - ostrzegł.

Dodał, że kraje członkowskie UE zadecydowały o nałożeniu tymczasowych ograniczeń na wszelkie podróże do Unii Europejskiej z regionu Afryki Południowej, w tym o zawieszeniu lotów pasażerskich.

Zakaz lotów

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej o wprowadzeniu zakazu lotów do 7 krajów. Na liście znalazły się Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużona kwarantannę do 14 dni.

Jak wynika z rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, opublikowanego w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw, od wtorku 30 listopada do 13 grudnia ma obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach znajdujących się na południu Afryki.

Zakaz będzie obowiązywał przylotów z Królestwa Eswatini, Królestwa Lesotho, Republiki Botswany, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Zimbabwe.

Przepisy dotyczące zakazu lotów nie będą stosowane m.in. do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Zakaz nie będzie też stosowany wobec statków powietrznych startujących z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Omikron - nowy wariant koronawirusa

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) globalne zagrożenie związane z omikronem jest "bardzo wysokie". Pojawiają się obawy, że może być bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze szczepy, a dostępne szczepionki mogą być przeciwko niemu znacznie mniej skuteczne.

Autor:/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości