TVN24 Biznes | Z kraju

Wiceminister o zmianach dla sklepów i restauracji: myślę, że dzisiaj taka decyzja zapadnie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Stanisław Szwed o zmianach dla sklepów i restauracji
Stanisław Szwed o zmianach dla sklepów i restauracjiTVN24
wideo 2/7
TVN24Stanisław Szwed o zmianach dla sklepów i restauracji

Jeżeli są czynne markety budowlane, to myślę, że też sklepy meblowe będą otwarte. Myślę, że taka decyzja premiera dzisiaj zapadnie - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Zmiany mają dotyczyć także restauracji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wiceminister Stanisław Szwed był pytany w radiowej Jedynce, czy premier Mateusz Morawiecki poinformuje w piątek o zdjęciu części restrykcji i czy prawdą jest, że najpierw miałyby zostać otwarte salony meblowe, a potem restauracje.

- Tak. Taka decyzja myślę, że dzisiaj zapadnie. My też od samego początku chcieliśmy zahamować wzrost zakażeń. Widać, że jest postęp - powiedział wiceszef MRiPS. - Mamy też świadomość, że to, co się dzieje na polskich ulicach, nie ułatwia nam wypłaszczenia tej krzywej, która wzrastała. Ale jest w tej chwili lepiej, stąd też tak jak zapowiadaliśmy, będziemy te obostrzenia minimalizować - dodał.

Wiceminister podkreślił, że gospodarka jest "niezwykle ważna". - Mimo że pomoc jest bardzo duża w naszym kraju, to oczywiście są branże, które są szczególnie tutaj narażone, i tą branżą na pewno jest gastronomia, jak również handel. I w tym przypadku, jeżeli są czynne markety budowlane, to myślę, że też sklepy meblowe będą otwarte - zapowiedział.

W ostatnich dniach doszło do spotkań przedstawicieli rządu z branżą meblarską. Wcześniej przedstawiciele czołowych sieci meblowych, Agata Meble, Ikea Retail Polska oraz Jysk Polska, zwrócili się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o umożliwienie ponownego otwarcia sklepów.

Ograniczenia w handlu

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd zdecydował o wprowadzeniu od soboty 7 listopada nowych obostrzeń, które mają obowiązywać co najmniej do 29 listopada. Zakaz handlu dotyczy obiektów handlowych lub usługowych, w tym parków handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych. Jednocześnie przewidziano jednak wyjątki.

Zakaz nie dotyczy sklepów, których przeważająca działalność polega na sprzedaży m.in. żywności, produktów kosmetycznych, produktów leczniczych, gazet lub książek, artykułów budowlanych lub remontowych. Ponadto zgodnie z projektem rozporządzenia na liście wyjątków miały się również znaleźć sklepy meblowe. W ostatecznej wersji rozporządzenia taki wyjątek nie został jednak ujęty.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 23 975 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 637 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u ponad 796 tysięcy osób. Z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 12 088 osób.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości