PiS składa wniosek ws. Amber Gold. Chce powołania komisji śledczej

Z kraju

tvn24PiS składa wniosek ws. Amber Gold. Chce powołania komisji śledczej

Klub PiS złożył w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold - poinformował we wtorek wicemarszałek Ryszard Terlecki. Pierwsze czytanie projektu uchwały odbędzie się w środę po południu. Szefową komisji ma być Małgorzata Wassermann (PiS).

W skład komisji wejdą prawdopodobnie przedstawiciele trzech największych klubów - zapowiedział Terlecki we wtorek na konferencji prasowej. Zgodnie z projektem uchwały w skład komisji wchodzi 9 członków.

Ogromny materiał

Terlecki poinformował, że komisja rozpocznie pracę jeszcze przed wakacjami. - To jest ogromny materiał, który wymaga opracowania, zapoznania się z nim przez członków komisji, których wyznaczą kluby - zaznaczył wicemarszałek. Zapowiedział też, że na czele komisji stanie posłanka PiS Małgorzata Wassermann. "Zbadanie tej sprawy (afery Amber Gold) przez sejmową komisję śledczą jest podyktowane koniecznością ustalenia i wskazania przyczyn braku działań ze strony organów i instytucji publicznych w stosunku do podmiotów z Grupy Amber Gold w okresie prawie trzech lat, których podjęcie pozwoliłoby uniknąć wyrządzenia tak znacznej szkody, tak wielu osobom" - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Jak podkreślono, 18 tysięcy obywateli ulokowało swoje oszczędności w produktach finansowych, oferowanych prze podmioty z Grupy Amber Gold, a środki te w kwocie około 850 mln zł zostały sprzeniewierzone. "Zbadanie prawy Amber Gold ma znaczenie fundamentalne dla funkcjonowania instytucji państwa, których nieskuteczność została obnażona w tak znacznym stopniu" - głosi uzasadnienie projektu.

Polityczny teatr?

W ocenie Nowoczesnej powoływanie komisji ws. Amber Gold we wskazanym składzie, czyli bez przedstawicieli Nowoczesnej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) to "skandal świadczący o tym, że dwie partie (PiS i PO - red.) chcą utrzymać spór, który betonował w ostatnich latach scenę polityczną w Polsce". - To spór niemerytoryczny, który nie dotyczy spraw zwykłych Polaków. Dlatego nas, przygotowanych do prac w komisjach zarówno ws. Amber Gold, jak i ws. SKOK-ów zabraknie w tej pierwszej komisji. Będzie to komisja, która będzie teatrem politycznym, a nie merytoryczną rozmową, która mogłaby doprowadzić do wyjaśnienia tej bulwersującej sprawy dotyczącej tak wielu Polaków - mówiła w czasie sejmowej konferencji prasowej Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Posłowie Nowoczesnej chcieli, aby w pierwszej kolejności zająć się wyjaśnieniem sprawy SKOK-ów. - Zaproponowaliśmy, aby najpierw powołać komisję ws. SKOK-ów, bo tam niejasności są na dużo większą skalę niż w Amber Gold - dodała Joanna Schmidt z Nowoczesnej.

Komisja śledcza ws. Amber Gold. Nowoczesna: to polityczny teatrtvn24

Zdaniem Małgorzaty Wassermann, która ma być szefową komisji śledczej ws. Amber Gold reprezentacja wszystkich kół i klubów poselskich w komisji nie jest koniecznością, bo regulujące tę kwestię przepisy mówią, że kluby i koła powinny, ale nie muszą mieć tam przedstawicieli. - Ustawa mówi, że członków komisji może być maksymalnie jedenastu, ale nie oznacza to, że musi ich tylu być - powiedziała Wassermann i dodała, że "celem komisji śledczej będzie wyjaśnienie, jak doszło do powstania tego typu piramidy finansowej".

Małgorzata Wassermann będzie szefową komisji śledczej ws. Amber Goldtvn24

Ocena prawidłowości

Do zakresu działań komisji należeć będzie zbadanie i ocena prawidłowości i legalności działań podejmowanych w odniesieniu do działalności prowadzonej przed podmioty wchodzące w skład Grupy Amber Gold przez: członków Rady Ministrów i podległych im funkcjonariuszy publicznych, prezesa UOKiK, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i podległych im funkcjonariuszy publicznych, urzędów skarbowych, izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej, a także prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefów ABW, CBA oraz komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariusz publicznych. Premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu przedstawili w maju w Sejmie raport podsumowujący rządy koalicji PO-PSL. Szefowa rządu zapowiedziała wówczas, że zwróci się do Sejmu o powołanie komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold.

Afera

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Premier Beata Szydło w maju złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold:

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24