Szkoły branżowe i klasyfikacja zawodów. W których sektorach pojawią się nowe zawody?

Źródło:
tvn24.pl
Technika i szkoły branżowe czekają na uczniów, którym nie udało się dostać do liceum
Technika i szkoły branżowe czekają na uczniów, którym nie udało się dostać do liceumtvn24
wideo 2/4
Technika i szkoły branżowe czekają na uczniów, którym nie udało się dostać do liceumtvn24

Szkoły branżowe są ważnym elementem systemu oświaty pozwalając na zdobycie konkretnego zawodu. Szkoły te stale aktualizują swoją ofertę reagując na zmieniające się potrzeby zarówno uczniów, jak i rynku pracy. Jak wygląda kształcenie w szkołach branżowych? Do wykonywania jakich nowych zawodów będą przygotowywać?

Szkoła branżowa zastąpiła dawną szkołę zawodową, czyli szkołę pozwalającą na zdobycie konkretnego zawodu i kwalifikacji do jego wykonywania. ● Szkoły branżowe pozwalają na zdobycie zawodu w jednej z 32 branż.Wraz ze zmianami na rynku pracy zmienia się oferta szkół branżowych. Od roku szkolnego 2022/2023 utworzono sześć nowych kierunków.

Szkoły branżowe, popularnie nazywane też "zawodówkami", powstały w ramach reformy systemu oświaty z 2017 roku zastępując dawne Zasadnicze Szkoły Zawodowe (ZSZ). Szkoły branżowe pozwalają na zdobycie konkretnego zawodu i niezbędnych kwalifikacji do jego wykonywania.

Szkoła branżowa

Szkoły branżowe dzielą się na szkoły I i II stopnia. Naukę w szkole branżowej I stopnia podjąć mogą uczniowie, którzy ukończyli szkołę podstawową. Nauka ta trwa 3 lata i swoim zakresem obejmuje kształcenie na poziomie zarówno ogólnym jak i zawodowym. Szkołę branżową I stopnia kończy się przystąpieniem do egzaminu z kwalifikacji zawodowej. Po jego zdaniu otrzymuje się dyplom potwierdzający posiadane kwalifikacje oraz uzyskuje się wykształcenie zasadnicze branżowe. Wykształcenie takie umożliwia już podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie.

Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia uczniowie mogą też kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia. Nauka w tej szkole trwa 2 lata i kończy się uzyskaniem dyplomu technika i wykształcenia średniego branżowego. Ukończenie szkoły branżowej II stopnia umożliwia także przystąpienie do matury, a co za tym idzie dalsze kształcenie się na studiach.

Klasyfikacja zawodów w szkołach branżowych

Wszystkie zawody nauczane w szkołach branżowych według aktualnej klasyfikacji zostały przypisane do jednej z 32 branż. Branże te to:

1. Audiowizualna - AUD

2. Budowlana - BUD

3. Ceramiczno-szklarska - CES

4. Chemiczna - CHM

5. Drzewno-meblarska - DRM

6. Ekonomiczno-administracyjna - EKA

7. Elektroenergetyczna - ELE

8. Elektryczno-mechatroniczna - ELM

9. Fryzjersko-kosmetyczna - FRK

10. Górniczo-wiertnicza - GIW

11. Handlowa - HAN

12. Hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna - HGT

13. Leśna - LES

14. Mechaniczna - MEC

15. Mechaniki precyzyjnej - MEP

16. Metalurgiczna - MTL

17. Motoryzacyjna - MOT

18. Ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia - BPO

19. Ogrodnicza - OGR

20. Opieki zdrowotnej - MED

21. Poligraficzna - PGF

22. Pomocy społecznej - SPO

23. Przemysłu mody - MOD

24.  Rolno-hodowlana - ROL

25.  Rybacka - RYB

26. Spedycyjno-logistyczna - SPL

27. Spożywcza - SPC

28. Teleinformatyczna - INF

29. Transportu drogowego - TDR

30.  Transportu kolejowego - TKO

31. Transportu lotniczego - TLO

32. Transportu wodnego - TWO

Szkoły branżowe w zespołach szkół

Szkoły branżowe mogą funkcjonować samodzielnie, ale często funkcjonują także w ramach zespołów szkół, czyli placówek obejmujących co najmniej dwie szkoły różnych typów, na przykład podstawówkę i szkołę branżową I stopnia.

Funkcjonowanie w ramach zespołów szkół sprawiło, że szkoły te kojarzone są również ze skrótami swoich nazw. Przykładowo ZSS oznacza Zespół Szkół Samochodowych, ZSG - Zespół Szkół Gospodarczych, ZSH - Zespół Szkół Handlowych, zaś ZSM - Zespół Szkół Mechanicznych.

Zespół Szkół Samochodowych

Każda ze szkół branżowych naucza co najmniej kilku różnych zawodów, może również nauczać zawodów należących do kilku różnych branż.

W tak zwanej "samochodówce" uczniowie mogą nauczyć się zawodu elektromechanika pojazdów samochodowych, mechanika pojazdów samochodowych, blacharza samochodowego, lakiernika, mechanika motocyklowego, mechatronika, kierowcę mechanika albo technika pojazdów samochodowych. Jednocześnie nie każda branżowa szkoła samochodowa będzie uczyła wszystkich zawodów należących do danej branży - szczegółowe informacje dostępne są bezpośrednio w konkretnych placówkach.

Na tej samej zasadzie branżowa szkoła handlowa można nauczać zawodów z branży handlowej: sprzedawca, technik handlowiec oraz technik księgarstwa, ale nie tylko. Często zdarza się, że w szkole handlowej nauczane są również zawody z innych branż, np. zawód magazynier-logistyk należący do branży spedycyjno-logistycznej.

Nowe zawody branżowe

Potrzeby rynku pracy, podobnie jak oczekiwania uczniów stale się zmieniają. Dlatego też stale aktualizowana jest lista zawodów nauczanych w szkołach branżowych - dodawane są nowe zawody, lub zmieniane obecnie istniejące.

Taka sytuacja będzie miała miejsce również w roku szkolnym 2022/2023. Na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w ofercie szkół branżowych pojawi się sześć nowych zawodów. Cztery z nowych zawodów zaliczają się do branży budowlanej (BUD):

Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych,

● Technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego,

● Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,

● Technik izolacji przemysłowych.

Dwa z nowych zawodów zaliczają się natomiast do branży transportu wodnego (TWO):

Technik elektroautomatyk okrętowy.

● Technik przemysłu jachtowego.

Nowe zawody powstają najczęściej na wnioski kierowane do ministra bezpośrednio z rynku pracy. Na przykład zawód technika przemysłu jachtowego dodany został na wniosek złożony przez pracodawców z obszaru produkcji jachtów i łodzi motorowych. Nowy zawód nauczany będzie w szkołach branżowych II stopnia jako rozwinięcie istniejącego już wcześniej w szkołach I stopnia zawodu montera jachtów i łodzi.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Autorka/Autor:mm

Źródło:  tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak wynika z pisma, do którego w poniedziałek dotarł Reuters, prawnicy reprezentujący X (dawniej Twitter) Elona Muska przekazali Sądowi Najwyższemu Brazylii, że platforma mediów społecznościowych zastosuje się do każdego orzeczenia. Wcześniej Musk deklarował, że nie będzie się dostosowywał do żadnych wyroków. Miliarderowi zarzuca się łamania brazylijskiego prawa poprzez odmowę blokady niektórych kont w serwisie X (dawniej Twitter).

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Źródło:
Reuters

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadzi kontrolę doraźną w Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowano we wtorek. Zgodnie z zapowiedziami kontrola obejmie działania podjęte przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo rynku finansowego w odniesieniu między innymi do VeloBanku.

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulga na dziecko może zostać łatwo utracona przez rodziców jedynaków - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Wszystko przez to, że ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat.

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy odzieżowe za podawanie nieprawdziwych informacji na etykietach ubrań. Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) mają zapłacić karę w wysokości 3,8 miliona złotych, a Lord - ponad 213 tysięcy złotych. Ogłoszone decyzje nie są prawomocne.

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

Źródło:
PAP

Będzie doniesienie do prokuratury za przekroczenie uprawnień przez byłego wiceministra zdrowia z rządu PiS Janusza Cieszyńskiego - zapowiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak wyjaśniła, doniesienie ma dotyczyć nieprawidłowości przy zakupie respiratorów, zamówionych na początku pandemii przez ówczesny resort zdrowia. Leszczyna podkreślała, że "były wiceminister zdrowia wypłacił wielomilionową zaliczkę, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych".

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Źródło:
Polskie Radio, tvn24.pl

Przepisy tworzą lukę, umożliwiającą nadużycia i oszustwa, ceny napojów wzrosną, a klienci zapłacą dodatkowy VAT - to tylko część zastrzeżeń do ustawy kaucyjnej, które zgłaszają przedstawiciele branży. Apelują do premiera Tuska i do rządu o zmiany. Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku.

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

Źródło:
tvn24.pl

Francuska Grupa Elo (dawniej Auchan Holding) poinformowała o sprzedaży przez jej spółkę zależną aktywów w Rosji. Chodzi o 19 centrów handlowych w tym kraju. Grupa Elo jest właścicielem Auchan Retail i New Immo Holding. Spółka Auchan Retail Russia podkreśliła we wtorkowym komunikacie, że kontynuuje działalność w Rosji.

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Źródło:
tvn24.pl

W środę odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Banku Pekao. W porządku obrad przewidziano podjęcie uchwał w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję. Akcjonariusze banku Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń zgłosili łącznie ośmioro kandydatów. Poznaliśmy ich nazwiska.

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych - oceniła profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Jak zauważyła standardem jest 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ekspertka przyznała jednocześnie, że podwyższenie wieku emerytalnego "jest politycznie bardzo trudnym tematem".

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Branża IT zwalnia w Polsce coraz więcej pracowników - ocenili eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wskazali, że "informatyczna bańka zaczyna pękać". Ponadto - jak wynika z raportu KRD - w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie branży IT wzrosło o jedną trzecią i obecnie przekracza ćwierć miliarda złotych.

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Źródło:
PAP

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC