Zmiany w kierownictwie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Z kraju

tvn24Golbik: wokół afery KNF-u jest bardzo wiele wątków

Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego powołała nowy zarząd. Prezesem od soboty jest Mirosław Panek, który zastąpił na tym stanowisku Zdzisława Sokala - doradcę prezydenta Andrzeja Dudy.

Sokal został w 2016 r. przedstawicielem prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. W związku z tzw. aferą KNF Andrzej Duda odwołał go z tej funkcji w grudniu 2018 roku - na wniosek samego Sokala. Mimo to, nawet po odwołaniu, Sokal pozostał w Komisji jako przedstawiciel BFG. Pozostał też doradcą prezydenta.

Jak czytamy na stronie internetowej BFG, Zdzisława Sokala zastąpił na stanowisku Mirosław Panek. W skład nowego zarządu BFG weszli również Krzysztof Broda - jako zastępca prezesa, a także członkowie zarządu Tomasz Obal i Sławomir Stawczyk.

Kadencja nowego zarządu BFG powołanego na 3 lata rozpoczęła się 6 kwietnia 2019 r.

Życiorys nowego prezes BFG

Panek od początku lat 90. związany jest z rynkami kapitałowymi. Uzyskał licencje maklera papierów wartościowych oraz doradcy inwestycyjnego. Był członkiem zarządu i doradcą inwestycyjnym w ABN AMRO Asset Management (Polska) (1997–1998) oraz członkiem zarządu i dyrektorem inwestycyjnym w ING Investment Management (Polska) (1999–2006). W latach 2002–2006 był prezesem zarządu ING TFI, wiceprzewodniczącym Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (2005–2006), w latach 2006–2007 członkiem zarządu PZU.

W latach 2009–2016 nowy prezes BFG pełnił funkcję niezależnego członka rad nadzorczych spółek publicznych m.in. ATM, Mostostal Zabrze, Vistula Group, Mennica Polska, Protektor oraz Atende. W 2016 roku pełnił obowiązki prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. W latach 2016–2018 był przedstawicielem Polski, Szwajcarii, Serbii, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu i Kirgistanu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) działa na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego. Gwarantuje depozyty zgromadzone w bankach i kasach oraz odpowiada za przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji instytucji finansowych zagrożonych bankructwem.

Autor: kris / Źródło: PAP