Kaczyński o przejęciu Stoczni Gdańsk: to element wielkiego planu

[object Object]
Stocznia Szczecińska. Uroczyste położenie stępki pod nowy promTVN24BiS /
wideo 2/2

Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers to element wielkiego planu, jakim jest odbudowa przemysłu stoczniowego i całej gospodarki morskiej - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników piątkowej uroczystości na terenie wyspy Ostrów.

W piątek na terenie wyspy Ostrów zaprezentowano podstawowe założenia planów rozwoju tych terenów stoczniowych. W uroczystości wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Perspektywy rozwoju

Prezes PiS w liście, odczytanym przez szefa "S" Stoczni Gdańsk Romana Gałęzewskiego, wyraził zadowolenie z faktu, iż zostały przygotowane plany rozwoju terenów stoczniowych na wyspie Ostrów, a Stocznia Gdańska i GSG Towers stały się własnością Skarbu Państwa.

"Wykupienie tych zakładów jest olbrzymim krokiem naprzód: krokiem, który otwiera szerokie perspektywy rozwojowe oraz daje szanse na naprawdę pomyślną przyszłość" - podkreślił Kaczyński. Wyraził też nadzieję, że niedługo zostanie odbudowany potencjał produkcyjny stoczni, a wytwarzane statki będą konkurować z wyrobami innych producentów. "Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers jest elementem wielkiego planu, wielkiego projektu rewitalizacyjnego, jakim jest odbudowa nie tylko przemysłu stoczniowego, ale także całej gospodarki morskiej wraz z żeglugą śródlądową" - stwierdził prezes PiS. Z kolei minister Emilewicz przypomniała, że ogłoszenie planu rozwoju przemysłu stoczniowego na wyspie Ostrów, odbywa się w "wyjątkowym dniu" – w 38. rocznicę podpisana Porozumień Sierpniowych. - Jesteśmy przekonani, że potencjał tego miejsca, w którym się znajdujemy, umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego. I tego, który dzisiaj na wyspie się znajduje, ale także tego, który chce tutaj przyjść dlatego, że tutaj są dobre tereny, dobre warunki - mówiła. - Dziś pokazujemy plany, co chcemy, aby na tej wyspie się wydarzyło w ciągu najbliższego roku, najbliższych pięciu, 10 lat. To miejsce, mamy nadzieję, stanie się też miejscem szkolącym kadry dla przemysłu stoczniowego nie tylko wyspy, nie tylko Wybrzeża, ale - mamy nadzieję, że tutaj także będą przyjeżdżać szkolić się kadry dla przemysłu stoczniowego z całej Europy – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

Prezent na urodziny

Minister Kwieciński podziękował wszystkim osobom i firmom, które przyczyniły się do przejęcia stoczni i przygotowania planu jej rozwoju. - Ale naprawdę chciałbym podziękować stoczniowcom, bo to dzięki wam, dzięki waszej determinacji, dzięki związkowcom, którzy upierali się, że te tereny i stocznia nie mogą tak zostać, nie mogą zostać w takim kształcie, w jakim były do tej pory. To dzięki państwa uporowi udało nam się doprowadzić do zmiany - podkreślał minister inwestycji i rozwoju. Obecny na uroczystości szef "S" Piotr Duda powiedział kolei, że związek nie mógł wyobrazić sobie lepszego – niż przejęcie przez polski kapitał i ogłoszenie planów rozwoju Stoczni Gdańsk, prezentu "na swoje urodziny".

- Dobrze, że ta zła droga wreszcie się kończy – mówił Duda, podkreślając, że w ostatnich latach niejednokrotnie słyszał od stoczniowców, że "mają dość tej niepewności, czy będzie na wypłaty, czy będzie stocznia funkcjonować, czy jeszcze miesiąc, czy jeszcze rok, czy dwa". 19 lipca br. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o., kontrolowanej przez ukraińskiego inwestora Serhija Tarutę. ARP posiadała wcześniej 18,95 proc. akcji Stoczni Gdańsk i 50 proc. udziałów w stowarzyszonej GSG Towers, produkującej wieże do elektrowni wiatrowych. W efekcie tych działań stuprocentowym właścicielem Stoczni Gdańsk i GSG Towers są spółki z grupy ARP.

Nowy początek

Podstawowe założenia planu rozwoju przemysłu stoczniowego na terenie wyspy Ostrów, zaprezentowano w piątek w jednej z należących do Stoczni Gdańskiej SA. hal na terenie wyspy. Jak poinformowano, w projekcie nazwanym "Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek" swój udział mają i będą miały Agencja Rozwoju Przemysłu S.A (ARP), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. (PSSE) oraz Stocznia Gdańsk S.A. Do końca roku PSSE ma zakończyć pierwszy etap prac modernizacyjnych na terenie wyspy Ostrów. Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym, na rewitalizowanych terenach powstaną dwie nowe płyty montażowe o łącznej powierzchni 20 tys. m kw., graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość bezpośredniego wodowania jednostek.

"Wzdłuż nabrzeża trawlerowego będą mogły powstawać statki o długości do 150 m, ich elementy i nadbudówki, a wzdłuż hali 33 będą budowane nadbudówki. Sama hala 33 też jest przebudowywana i będzie na nowo wyposażana, tak by po zakupie nowych urządzeń i linii mogły tam powstawać jednostki o długości do 90 m" – poinformowano. ARP ma z kolei wzmocnić finansowo Stocznię Gdańsk: ARP planuje przeprowadzić tę operację poprzez swoje spółki zależne, głównie SPV Operator, a środki w ramach dokapitalizowania mają być przeznaczone przez zarząd Stoczni Gdańsk na kapitał obrotowy, modernizację hal i linii technologicznych oraz inwestycje w park maszynowy. Inwestycje te mają pozwolić pozyskać stoczni kontrakty, także w nowych segmentach.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl