Jan Niedziałek: Ekonomia, kierowco!

Motoryzacja w służbie ekonomii?
Motoryzacja w służbie ekonomii?
TVN24 Biznes i Świat
Motoryzacja w służbie ekonomii?TVN24 Biznes i Świat

Kocham motoryzację. To jednak trudna miłość. Codzienna jazda, zwłaszcza na motocyklu, jednocześnie pogłębia ją, ale i wystawia na próbę, bo zmusza do zmierzenia się z rozmaitymi zagrożeniami na polskich drogach. Wydaje mi się, że bezpieczeństwo na szosach można by poprawić zaprzęgając do pracy nad tym zadaniem ekonomię. Po pierwsze - wysokie, może nawet bardzo wysokie, mandaty! I jeszcze - więcej radarów! Kto wie, może i podobną receptę wystawiłby jeden z najbardziej znanych ekonomistów, noblista Gary Becker…

Tak, słyszę już te głosy potępienia. Nie, nic nie paliłem ani nie piłem. Zdarza mi się jeździć za szybko, nie jestem bez winy, miałem stłuczki, wstyd mi z tego powodu, więcej grzechów nie pamiętam, a na jazdę bardzo głupią jestem już na szczęście za stary. I chociaż oczywiście nie marzę o sytuacji, w której dostanę wysoki mandat, to marzę o bezpiecznych drogach. Po tych niezbędnych wyjaśnieniach powtórzę: mandaty powinny być wysokie. Oraz, i to dodatek kluczowy: dotkliwe i skutecznie egzekwowane. Oczywiście też - sprawiedliwie ”wlepiane”, a potem rozsądnie wydawane. Władza, która te grzywny od nas pobiera, musi wziąć też odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo. Jaka może być rola ekonomii w zarządzaniu ruchem drogowym, w zmniejszaniu liczby stłuczek i groźnych wypadków?

Wyrachowany kierowca noblista

Pojęcie ekonomia w starożytnej Grecji znaczyło mnie więcej tyle, co kierowanie gospodarstwem domowym. Rozszerzmy owo gospodarstwo na nasze osiedle, miasto i kraj. Drogi to podstawowe miejsce, w którym mamy styczność z innymi ludźmi i, które wymaga regulacji. Wiedział o tym zmarły niedawno laureat Nobla z ekonomii Gary Becker, który zajął się zagadnieniem racjonalności występku. Jeden z dziennikarzy wspomina, że umówił się kiedyś z Beckerem na obiad. Ten, lekko spóźniony, postawił samochód na niedozwolonym miejscu. Wyjaśnił potem, że przekalkulował, iż opłaca mu się podjąć ryzyko otrzymania mandatu, bo jest ono niewielkie, do tego kara będzie niska, za to korzyści z tego, że nie musi pędzić na piechotę z drugiego końca ulicy, są duże. Zachował się zatem r a c j o n a l n i e. Może też, dodajmy, nieco cynicznie. Na nasze postępowanie wpływa wiele czynników, nie zawsze działamy w sposób tak wyrachowany, jak Gary Becker w powyższej anegdocie, ale faktem jest, że na skrzyżowaniu w centrum Warszawy, gdzie stoi fotoradar, który codziennie mijam, nikt nie przekracza „pięćdziesiątki”. Nikt się pewnie też nie uśmiecha radośnie na widok żółtego pudła, ale wszyscy karnie suną z dozwoloną prędkością, bo wiedzą, że złamanie przepisów będzie nieuchronnie ukarane. Nie trzeba być Garym Beckerem, by to rozumieć. Podstawowy cel jest zatem osiągnięty. To czy akurat ten „mój” radar stoi w dobrym miejscu, czy „pięćdziesiątka” to właściwy limit, czy nie jest tak, że zaraz za nim każdy się rozpędza do „setki”, to ważna sprawa, ale osobna. Tak jak kwestia tego, czy lepszy jest ruch lewostronny, czy ten, który mamy w Polsce. Na motocykl wsiada się z lewej strony, żużlowcy, o ile się nie mylę, skręcają tylko w lewo na torze, a konno ponoć też jeździło się po lewej, by, zależnie od potrzeb, móc wygodnie uścisnąć prawicę jeźdźca z naprzeciwka lub sięgnąć go szablą. Argumentów za lewostronnym ruchem jest sporo, ale nikt z nas nie chciałby spotkać fana takiego rozwiązania wyjeżdżającego nam „na czołowe” w geście sprzeciwu wobec obowiązującej zasady.

Kierowca liczy pieniądze

Prawo zatem musi być przestrzegane (pardon za truizm), ale też przepisy muszą być „życiowe” i „ekonomiczne” (pardon numer dwa). Przekonały się o tym amerykańskie władze, gdy w latach 70. XX w. w czasie kryzysu naftowego narzuciły autostradowy limit prędkości 55 mil na godzinę (ok. 90 km/h). Na pierwszy rzut oka rozsądne: ludzie zużyją mniej paliwa, zaoszczędzą. Sęk w tym, że taka wolna jazda to długa jazda. Mniej czasu zostaje na pracę i zarabianie. Okazało się, że koszty z tego tytułu są większe niż oszczędności na paliwie. Auta wtedy były bardziej paliwożerne niż teraz i nikt przepisów nie przestrzegał. Władze wlepiały mandaty; kierowcy kupowali radia CB, żeby się ostrzegać; władze kupiły fotoradary; ludzie kupili wykrywacze radarów. I tak dalej. W końcu rząd dał sobie spokój, zrezygnował z limitu prędkości na drogach międzystanowych i zostawił tę sprawę poszczególnym stanom. Oczywiście powiedzą Państwo, że kłopoty amerykańskich kierowców mało nas obchodzą, bo żyjemy w innych realiach. Bulwersują nas rodzimi piraci drogowi, ale też inna patologia - traktowanie radarów jako maszynki do zarabiania dla samorządów. Tragiczne w skutkach bywają też braki w elementarnej wiedzy kierowców o bezpieczeństwie ruchu drogowego skutkujące na przykład nagłym postojem na lewym pasie autostrady z powodu gęstej mgły.

Szwedzka "nieśmiertelność" drogowa

Tym ważniejsze jest, by spojrzeć na pozytywne przykłady ze świata. Szwecja ma plan, by wyeliminować wypadki drogowe, w których są ofiary śmiertelne. Pisała o tym już dawno polska prasa, Gazeta Wyborcza i Polityka. Cel ma być osiągnięty w 2050 roku. Zasada jest rewolucyjna - to politycy, administracja i projektanci dróg mają tak organizować ruch, by ludzie nie ginęli. Jezdnie mają być gładkie, najlepiej bezkolizyjne. Kluczowe jest zapobieganie zderzeniom czołowym i dlatego Szwedzi rozdzielają przeciwległe pasy ruchu, budują drogi jednokierunkowe, a te dwukierunkowe oddzielają od siebie stalową liną, która dla kierowców i pasażerów jest bezpieczniejsza niż sztywne bariery. I nastawiali też podobno mnóstwo fotoradarów. Władza zatem oferuje ludziom dobre drogi, ale też wymaga. Stać cię na nieostrożną jazdę, niweczysz nasze wysiłki na rzecz bezpieczeństwa? To płać mandat! Wysoki …

Robot bezwypadkowy

A może za jakiś czas wypadki uda się radykalnie ograniczyć dzięki nowoczesnej technice i samoprowadzącym się autom? Jeden z pionierów tej koncepcji, Larry Page, znany amerykański biznesmen z Doliny Krzemowej, zamarzył o takich pojazdach, gdy zbrzydły mu korki i stłuczki w Kalifornii. Page uznał, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu droga-auto-człowiek za kierownicą jest ten ostatni. I dlatego chce go zastąpić z reguły niezawodną maszyną.

Jazda po polsku

Czy metodami ekonomicznymi można poprawić bezpieczeństwo na drogach? W tym temacie mieszczą się fundamentalne zagadnienia: nasze życie i zdrowie oraz nasze pieniądze. Niewiele jest ważniejszych spraw.

Autor: Jan Niedziałek / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP