Jan Niedziałek: Ekonomia, kierowco!

Motoryzacja w służbie ekonomii?
Motoryzacja w służbie ekonomii?
TVN24 Biznes i Świat
Motoryzacja w służbie ekonomii?TVN24 Biznes i Świat

Kocham motoryzację. To jednak trudna miłość. Codzienna jazda, zwłaszcza na motocyklu, jednocześnie pogłębia ją, ale i wystawia na próbę, bo zmusza do zmierzenia się z rozmaitymi zagrożeniami na polskich drogach. Wydaje mi się, że bezpieczeństwo na szosach można by poprawić zaprzęgając do pracy nad tym zadaniem ekonomię. Po pierwsze - wysokie, może nawet bardzo wysokie, mandaty! I jeszcze - więcej radarów! Kto wie, może i podobną receptę wystawiłby jeden z najbardziej znanych ekonomistów, noblista Gary Becker…

Tak, słyszę już te głosy potępienia. Nie, nic nie paliłem ani nie piłem. Zdarza mi się jeździć za szybko, nie jestem bez winy, miałem stłuczki, wstyd mi z tego powodu, więcej grzechów nie pamiętam, a na jazdę bardzo głupią jestem już na szczęście za stary. I chociaż oczywiście nie marzę o sytuacji, w której dostanę wysoki mandat, to marzę o bezpiecznych drogach. Po tych niezbędnych wyjaśnieniach powtórzę: mandaty powinny być wysokie. Oraz, i to dodatek kluczowy: dotkliwe i skutecznie egzekwowane. Oczywiście też - sprawiedliwie ”wlepiane”, a potem rozsądnie wydawane. Władza, która te grzywny od nas pobiera, musi wziąć też odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo. Jaka może być rola ekonomii w zarządzaniu ruchem drogowym, w zmniejszaniu liczby stłuczek i groźnych wypadków?

Wyrachowany kierowca noblista

Pojęcie ekonomia w starożytnej Grecji znaczyło mnie więcej tyle, co kierowanie gospodarstwem domowym. Rozszerzmy owo gospodarstwo na nasze osiedle, miasto i kraj. Drogi to podstawowe miejsce, w którym mamy styczność z innymi ludźmi i, które wymaga regulacji. Wiedział o tym zmarły niedawno laureat Nobla z ekonomii Gary Becker, który zajął się zagadnieniem racjonalności występku. Jeden z dziennikarzy wspomina, że umówił się kiedyś z Beckerem na obiad. Ten, lekko spóźniony, postawił samochód na niedozwolonym miejscu. Wyjaśnił potem, że przekalkulował, iż opłaca mu się podjąć ryzyko otrzymania mandatu, bo jest ono niewielkie, do tego kara będzie niska, za to korzyści z tego, że nie musi pędzić na piechotę z drugiego końca ulicy, są duże. Zachował się zatem r a c j o n a l n i e. Może też, dodajmy, nieco cynicznie. Na nasze postępowanie wpływa wiele czynników, nie zawsze działamy w sposób tak wyrachowany, jak Gary Becker w powyższej anegdocie, ale faktem jest, że na skrzyżowaniu w centrum Warszawy, gdzie stoi fotoradar, który codziennie mijam, nikt nie przekracza „pięćdziesiątki”. Nikt się pewnie też nie uśmiecha radośnie na widok żółtego pudła, ale wszyscy karnie suną z dozwoloną prędkością, bo wiedzą, że złamanie przepisów będzie nieuchronnie ukarane. Nie trzeba być Garym Beckerem, by to rozumieć. Podstawowy cel jest zatem osiągnięty. To czy akurat ten „mój” radar stoi w dobrym miejscu, czy „pięćdziesiątka” to właściwy limit, czy nie jest tak, że zaraz za nim każdy się rozpędza do „setki”, to ważna sprawa, ale osobna. Tak jak kwestia tego, czy lepszy jest ruch lewostronny, czy ten, który mamy w Polsce. Na motocykl wsiada się z lewej strony, żużlowcy, o ile się nie mylę, skręcają tylko w lewo na torze, a konno ponoć też jeździło się po lewej, by, zależnie od potrzeb, móc wygodnie uścisnąć prawicę jeźdźca z naprzeciwka lub sięgnąć go szablą. Argumentów za lewostronnym ruchem jest sporo, ale nikt z nas nie chciałby spotkać fana takiego rozwiązania wyjeżdżającego nam „na czołowe” w geście sprzeciwu wobec obowiązującej zasady.

Kierowca liczy pieniądze

Prawo zatem musi być przestrzegane (pardon za truizm), ale też przepisy muszą być „życiowe” i „ekonomiczne” (pardon numer dwa). Przekonały się o tym amerykańskie władze, gdy w latach 70. XX w. w czasie kryzysu naftowego narzuciły autostradowy limit prędkości 55 mil na godzinę (ok. 90 km/h). Na pierwszy rzut oka rozsądne: ludzie zużyją mniej paliwa, zaoszczędzą. Sęk w tym, że taka wolna jazda to długa jazda. Mniej czasu zostaje na pracę i zarabianie. Okazało się, że koszty z tego tytułu są większe niż oszczędności na paliwie. Auta wtedy były bardziej paliwożerne niż teraz i nikt przepisów nie przestrzegał. Władze wlepiały mandaty; kierowcy kupowali radia CB, żeby się ostrzegać; władze kupiły fotoradary; ludzie kupili wykrywacze radarów. I tak dalej. W końcu rząd dał sobie spokój, zrezygnował z limitu prędkości na drogach międzystanowych i zostawił tę sprawę poszczególnym stanom. Oczywiście powiedzą Państwo, że kłopoty amerykańskich kierowców mało nas obchodzą, bo żyjemy w innych realiach. Bulwersują nas rodzimi piraci drogowi, ale też inna patologia - traktowanie radarów jako maszynki do zarabiania dla samorządów. Tragiczne w skutkach bywają też braki w elementarnej wiedzy kierowców o bezpieczeństwie ruchu drogowego skutkujące na przykład nagłym postojem na lewym pasie autostrady z powodu gęstej mgły.

Szwedzka "nieśmiertelność" drogowa

Tym ważniejsze jest, by spojrzeć na pozytywne przykłady ze świata. Szwecja ma plan, by wyeliminować wypadki drogowe, w których są ofiary śmiertelne. Pisała o tym już dawno polska prasa, Gazeta Wyborcza i Polityka. Cel ma być osiągnięty w 2050 roku. Zasada jest rewolucyjna - to politycy, administracja i projektanci dróg mają tak organizować ruch, by ludzie nie ginęli. Jezdnie mają być gładkie, najlepiej bezkolizyjne. Kluczowe jest zapobieganie zderzeniom czołowym i dlatego Szwedzi rozdzielają przeciwległe pasy ruchu, budują drogi jednokierunkowe, a te dwukierunkowe oddzielają od siebie stalową liną, która dla kierowców i pasażerów jest bezpieczniejsza niż sztywne bariery. I nastawiali też podobno mnóstwo fotoradarów. Władza zatem oferuje ludziom dobre drogi, ale też wymaga. Stać cię na nieostrożną jazdę, niweczysz nasze wysiłki na rzecz bezpieczeństwa? To płać mandat! Wysoki …

Robot bezwypadkowy

A może za jakiś czas wypadki uda się radykalnie ograniczyć dzięki nowoczesnej technice i samoprowadzącym się autom? Jeden z pionierów tej koncepcji, Larry Page, znany amerykański biznesmen z Doliny Krzemowej, zamarzył o takich pojazdach, gdy zbrzydły mu korki i stłuczki w Kalifornii. Page uznał, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu droga-auto-człowiek za kierownicą jest ten ostatni. I dlatego chce go zastąpić z reguły niezawodną maszyną.

Jazda po polsku

Czy metodami ekonomicznymi można poprawić bezpieczeństwo na drogach? W tym temacie mieszczą się fundamentalne zagadnienia: nasze życie i zdrowie oraz nasze pieniądze. Niewiele jest ważniejszych spraw.

Autor: Jan Niedziałek / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl