Jan Niedziałek: Ekonomia, kierowco!

Motoryzacja w służbie ekonomii?
Motoryzacja w służbie ekonomii?
TVN24 Biznes i Świat
Motoryzacja w służbie ekonomii?TVN24 Biznes i Świat

Kocham motoryzację. To jednak trudna miłość. Codzienna jazda, zwłaszcza na motocyklu, jednocześnie pogłębia ją, ale i wystawia na próbę, bo zmusza do zmierzenia się z rozmaitymi zagrożeniami na polskich drogach. Wydaje mi się, że bezpieczeństwo na szosach można by poprawić zaprzęgając do pracy nad tym zadaniem ekonomię. Po pierwsze - wysokie, może nawet bardzo wysokie, mandaty! I jeszcze - więcej radarów! Kto wie, może i podobną receptę wystawiłby jeden z najbardziej znanych ekonomistów, noblista Gary Becker…

Tak, słyszę już te głosy potępienia. Nie, nic nie paliłem ani nie piłem. Zdarza mi się jeździć za szybko, nie jestem bez winy, miałem stłuczki, wstyd mi z tego powodu, więcej grzechów nie pamiętam, a na jazdę bardzo głupią jestem już na szczęście za stary. I chociaż oczywiście nie marzę o sytuacji, w której dostanę wysoki mandat, to marzę o bezpiecznych drogach. Po tych niezbędnych wyjaśnieniach powtórzę: mandaty powinny być wysokie. Oraz, i to dodatek kluczowy: dotkliwe i skutecznie egzekwowane. Oczywiście też - sprawiedliwie ”wlepiane”, a potem rozsądnie wydawane. Władza, która te grzywny od nas pobiera, musi wziąć też odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo. Jaka może być rola ekonomii w zarządzaniu ruchem drogowym, w zmniejszaniu liczby stłuczek i groźnych wypadków?

Wyrachowany kierowca noblista

Pojęcie ekonomia w starożytnej Grecji znaczyło mnie więcej tyle, co kierowanie gospodarstwem domowym. Rozszerzmy owo gospodarstwo na nasze osiedle, miasto i kraj. Drogi to podstawowe miejsce, w którym mamy styczność z innymi ludźmi i, które wymaga regulacji. Wiedział o tym zmarły niedawno laureat Nobla z ekonomii Gary Becker, który zajął się zagadnieniem racjonalności występku. Jeden z dziennikarzy wspomina, że umówił się kiedyś z Beckerem na obiad. Ten, lekko spóźniony, postawił samochód na niedozwolonym miejscu. Wyjaśnił potem, że przekalkulował, iż opłaca mu się podjąć ryzyko otrzymania mandatu, bo jest ono niewielkie, do tego kara będzie niska, za to korzyści z tego, że nie musi pędzić na piechotę z drugiego końca ulicy, są duże. Zachował się zatem r a c j o n a l n i e. Może też, dodajmy, nieco cynicznie. Na nasze postępowanie wpływa wiele czynników, nie zawsze działamy w sposób tak wyrachowany, jak Gary Becker w powyższej anegdocie, ale faktem jest, że na skrzyżowaniu w centrum Warszawy, gdzie stoi fotoradar, który codziennie mijam, nikt nie przekracza „pięćdziesiątki”. Nikt się pewnie też nie uśmiecha radośnie na widok żółtego pudła, ale wszyscy karnie suną z dozwoloną prędkością, bo wiedzą, że złamanie przepisów będzie nieuchronnie ukarane. Nie trzeba być Garym Beckerem, by to rozumieć. Podstawowy cel jest zatem osiągnięty. To czy akurat ten „mój” radar stoi w dobrym miejscu, czy „pięćdziesiątka” to właściwy limit, czy nie jest tak, że zaraz za nim każdy się rozpędza do „setki”, to ważna sprawa, ale osobna. Tak jak kwestia tego, czy lepszy jest ruch lewostronny, czy ten, który mamy w Polsce. Na motocykl wsiada się z lewej strony, żużlowcy, o ile się nie mylę, skręcają tylko w lewo na torze, a konno ponoć też jeździło się po lewej, by, zależnie od potrzeb, móc wygodnie uścisnąć prawicę jeźdźca z naprzeciwka lub sięgnąć go szablą. Argumentów za lewostronnym ruchem jest sporo, ale nikt z nas nie chciałby spotkać fana takiego rozwiązania wyjeżdżającego nam „na czołowe” w geście sprzeciwu wobec obowiązującej zasady.

Kierowca liczy pieniądze

Prawo zatem musi być przestrzegane (pardon za truizm), ale też przepisy muszą być „życiowe” i „ekonomiczne” (pardon numer dwa). Przekonały się o tym amerykańskie władze, gdy w latach 70. XX w. w czasie kryzysu naftowego narzuciły autostradowy limit prędkości 55 mil na godzinę (ok. 90 km/h). Na pierwszy rzut oka rozsądne: ludzie zużyją mniej paliwa, zaoszczędzą. Sęk w tym, że taka wolna jazda to długa jazda. Mniej czasu zostaje na pracę i zarabianie. Okazało się, że koszty z tego tytułu są większe niż oszczędności na paliwie. Auta wtedy były bardziej paliwożerne niż teraz i nikt przepisów nie przestrzegał. Władze wlepiały mandaty; kierowcy kupowali radia CB, żeby się ostrzegać; władze kupiły fotoradary; ludzie kupili wykrywacze radarów. I tak dalej. W końcu rząd dał sobie spokój, zrezygnował z limitu prędkości na drogach międzystanowych i zostawił tę sprawę poszczególnym stanom. Oczywiście powiedzą Państwo, że kłopoty amerykańskich kierowców mało nas obchodzą, bo żyjemy w innych realiach. Bulwersują nas rodzimi piraci drogowi, ale też inna patologia - traktowanie radarów jako maszynki do zarabiania dla samorządów. Tragiczne w skutkach bywają też braki w elementarnej wiedzy kierowców o bezpieczeństwie ruchu drogowego skutkujące na przykład nagłym postojem na lewym pasie autostrady z powodu gęstej mgły.

Szwedzka "nieśmiertelność" drogowa

Tym ważniejsze jest, by spojrzeć na pozytywne przykłady ze świata. Szwecja ma plan, by wyeliminować wypadki drogowe, w których są ofiary śmiertelne. Pisała o tym już dawno polska prasa, Gazeta Wyborcza i Polityka. Cel ma być osiągnięty w 2050 roku. Zasada jest rewolucyjna - to politycy, administracja i projektanci dróg mają tak organizować ruch, by ludzie nie ginęli. Jezdnie mają być gładkie, najlepiej bezkolizyjne. Kluczowe jest zapobieganie zderzeniom czołowym i dlatego Szwedzi rozdzielają przeciwległe pasy ruchu, budują drogi jednokierunkowe, a te dwukierunkowe oddzielają od siebie stalową liną, która dla kierowców i pasażerów jest bezpieczniejsza niż sztywne bariery. I nastawiali też podobno mnóstwo fotoradarów. Władza zatem oferuje ludziom dobre drogi, ale też wymaga. Stać cię na nieostrożną jazdę, niweczysz nasze wysiłki na rzecz bezpieczeństwa? To płać mandat! Wysoki …

Robot bezwypadkowy

A może za jakiś czas wypadki uda się radykalnie ograniczyć dzięki nowoczesnej technice i samoprowadzącym się autom? Jeden z pionierów tej koncepcji, Larry Page, znany amerykański biznesmen z Doliny Krzemowej, zamarzył o takich pojazdach, gdy zbrzydły mu korki i stłuczki w Kalifornii. Page uznał, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu droga-auto-człowiek za kierownicą jest ten ostatni. I dlatego chce go zastąpić z reguły niezawodną maszyną.

Jazda po polsku

Czy metodami ekonomicznymi można poprawić bezpieczeństwo na drogach? W tym temacie mieszczą się fundamentalne zagadnienia: nasze życie i zdrowie oraz nasze pieniądze. Niewiele jest ważniejszych spraw.

Autor: Jan Niedziałek / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Microsoft zamierza w tym roku zainwestować około 80 miliardów w budowę centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję. Inwestycje w sztuczną inteligencję gwałtownie wzrosły, odkąd OpenAI uruchomiło ChatGPT w 2022 r.

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

Źródło:
Reuters

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna-Pełczyńska Nałęcz odniosła się krytycznie do propozycji nowego programu mieszkaniowego, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak twierdzi, nowa wersja programu, zawierająca rozwiązania znane z "Mieszkania dla Młodych" wpłynie negatywnie na ceny oraz przyczyni się do rozwoju patodeweloperki.

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Źródło:
PAP

Urząd Morski w Gdyni pod koniec grudnia ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy toru wodnego do elbląskiego portu - przekazała rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska. To ostatni odcinek ponad 20-kilometrowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga.

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Źródło:
PAP

Włosi narzekają na wysokie ceny w sklepach. Masło podrożało w ciągu roku o 48 procent - to wyniki analizy przeprowadzonej przez krajowe stowarzyszenie konsumentów i ośrodek badań konsumpcji w największych włoskich miastach. Więcej trzeba też zapłacić za jeden z ulubionych włoskich napojów - kawę.

W tym kraju ceny masła poszybowały. Jest drożej blisko o połowę

Źródło:
PAP

Firma Apple zapłaci 95 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia pozwu zbiorowego, który złożono ze względu na naruszenie prywatności użytkowników. W związku z tym każdemu poszkodowanemu przysługiwać będzie zadośćuczynienie sięgające 20 dolarów. Apple zaprzeczyło, że popełniło przestępstwo.

"Siri, mamy problem". Apple zapłaci blisko 100 milionów dolarów w ramach ugody

"Siri, mamy problem". Apple zapłaci blisko 100 milionów dolarów w ramach ugody

Źródło:
Reuters

Od niedzieli rośnie opłata za wjazd mostami i tunelami do Nowego Jorku. Stawki wzrosną do ponad 16 dolarów w godzinach szczytu oraz 14 dolarów poza szczytem. Zdaniem władz podwyżki są konieczne w celu ograniczenia ruchu drogowego, a także modernizacji systemu transportowego.

Wjazd do Wielkiego Jabłka w górę. Kierowcy słono zapłacą

Wjazd do Wielkiego Jabłka w górę. Kierowcy słono zapłacą

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w tym roku nie odnotowano jeszcze ani jednej szóstki, a kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 4 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto w górę

Kumulacja w Lotto w górę

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż mieszkań ustabilizowała się w grudniu. Dwie trzecie wprowadzanych do sprzedaży inwestycji ma ceny niższe od średniej rynkowej dla danego miasta. Z danych dotyczących prawie 46 tys. mieszkań wynika, że deweloperzy obniżyli ceny w cennikach dla blisko 14,5 tysiąca lokali – poinformował portal Tabelaofert.

Obniżki na rynku nieruchomości. Większość mieszkań poniżej cen rynkowych

Obniżki na rynku nieruchomości. Większość mieszkań poniżej cen rynkowych

Źródło:
PAP

W najbliższych dniach, ze względu na święto Trzech Króli, sklepy będą zamknięte przez dwa dni z rzędu. Jak wynika z przepisów, w styczniu doczekamy się jednak pierwszej, tegorocznej niedzieli handlowej. Wyjaśniamy, w które niedziele zrobimy zakupy w 2025 roku.

Czekają nas dwa dni bez zakupów. Kiedy pierwsza niedziela handlowa w tym roku?

Czekają nas dwa dni bez zakupów. Kiedy pierwsza niedziela handlowa w tym roku?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Turyści coraz chętniej wybierają Hiszpanię. Jak podaje tamtejszy Narodowy Instytut Statystyczny, od stycznia do listopada 2024 r. Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba 88,5 mln zagranicznych turystów. To więcej niż w całym 2023 r.

Oni protestują, ale i tak do nich przyjeżdżają. Ten kraj notuje wzosty

Oni protestują, ale i tak do nich przyjeżdżają. Ten kraj notuje wzosty

Źródło:
PAP

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji wzrosła o 47 procent w 2024 roku - poinformowały rosyjskie agencje prasowe cytowane przez Reutersa. To kolejny rok odrabiania ogromnego spadku, do którego doszło w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Źródło:
Reuters

Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce - stwierdziło Ministerstwo Finansów (MF). Resort przedstawił swoje stanowisko dotyczące europejskiej waluty w Polsce w corocznym opracowaniu "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nigdy wcześniej samochody spalinowe w Norwegii nie sprzedawały się tak słabo. Było ich zaledwie 1000 na 130 tysięcy wszystkich, które wyjechały z norweskich salonów w 2024 roku - wynika z raportu OFV, organizacji monitorującej norweski rynek motoryzacyjny.

W tym kraju nie chcą aut spalinowych. Historyczny spadek

W tym kraju nie chcą aut spalinowych. Historyczny spadek

Źródło:
PAP

W sektorze finansów w 2024 r. najbardziej wzrosły wynagrodzenia księgowych - o 9,8 proc. wobec 2023 r. Jak czytamy w branżowym raporcie, główni księgowi z Warszawy mogą zarobić 20-25 tys. zł. "Najmniejsze zmiany wynagrodzeń dotyczyły stanowisk kierowniczych i najwyższego szczebla" - oceniają autorzy. Podkreślono, że kwoty wynagrodzeń różnią się w poszczególnych regionach kraju.

Im wyższe stanowisko, tym niższa podwyżka. Jakie są zarobki w finansach?

Im wyższe stanowisko, tym niższa podwyżka. Jakie są zarobki w finansach?

Źródło:
PAP

Ustawa budżetowa na 2025 rok, którą wkrótce ponownie zajmą się posłowie, zakłada wzrost kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznacza to podwyżki wynagrodzeń prezydenta, premiera, ministrów czy parlamentarzystów.

Pensje w górę. Szykują się podwyżki

Pensje w górę. Szykują się podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach benzynowych mogą być wyższe - wskazali analitycy Refleksu. Według portalu e-petrol.pl krajowe rafinerie od świąt podnoszą ceny w ślad za drożejącą ropą naftową i osłabieniem złotego, a operatorzy stacji nie zamortyzują podwyżek spadkiem marż.

Ceny paliw. Prognozy analityków

Ceny paliw. Prognozy analityków

Źródło:
PAP

Polskie banki mają cyklicznie wysokie dochody, a perspektywy dla rentowności poprawiają się - stwierdziła agencja Fitch. Ostrzegła jednak, że "ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie".

Wielka agencja o polskich bankach. "Ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie"

Wielka agencja o polskich bankach. "Ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie"

Źródło:
PAP

Joe Biden zablokował przejęcie amerykańskiego koncernu stalowego US Steel przez japoński Nippon Steel. Zdaniem prezydenta USA oddanie tak wielkiego producenta stali stwarzałoby ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Wielkość transakcji miała wynieść około 15 miliardów dolarów.

Biden zablokował przejęcie giganta

Biden zablokował przejęcie giganta

Źródło:
PAP

Rok 2025 przyniósł kilka istotnych zmian w podatkach i składkach. Dotyczą one między innymi kasowego PIT, składki zdrowotnej, podatku od nieruchomości czy VAT. Od marca wzrośnie natomiast akcyza na papierosy.

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Źródło:
tvn24.pl

Od 15 stycznia kierowcy jadący częścią autostrady A2 między Poznaniem a Koninem będą mogli skorzystać z usługi płatności elektronicznych za pośrednictwem videotollingu – poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak.

Zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe maile informujące potencjalnych klientów PKO BP o nagłej potrzebie aktualizacji danych konta bankowego - ostrzegł w piątek CERT Polska, dodając, że w ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane logowania.

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący ubiegłorocznych rozliczeń PIT. Pokazuje on między innymi, z których ulg podatkowych korzystaliśmy najczęściej.

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska otrzymała od Polski wniosek o wypłatę 7,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - podała KE. To trzeci wniosek Polski o środki z funduszu odbudowy.

Bruksela o wniosku o miliardy dla Polski

Bruksela o wniosku o miliardy dla Polski

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator, w którym można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia - poinformował regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Źródło:
PAP