Podpisaliśmy porozumienia z zarządami czterech spółek energetycznych, które ustalają warunki nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych tych spółek - przekazał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wyjaśnił także, że jesienią 2023 roku rząd planuje zamknięcie budowy Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
Spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały w czwartek dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty celem utworzenia NABE. Wcześniej w czwartek podały, że mają zgody korporacyjne dotyczące tej transakcji.
Sasin o procesie tworzenia NABE
- Dzisiaj, przed chwilą, nastąpiło podpisanie porozumień pomiędzy Skarbem Państwa a zarządami czterech spółek energetycznych. Porozumień, które ustalają warunki nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych wchodzących dotychczas w skład tych spółek - powiedział na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- To można powiedzieć ostatni etap, ostatni etap wraz z ustawą, która w tej chwili również jest procedowana w polskim Sejmie (...) o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. W ten sposób można powiedzieć, zamykamy proces - ten długi, trudny i czasochłonny proces budowy Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego - oświadczył Sasin.
- Jeszcze jesienią tego roku chcemy ten proces zamknąć, wnosząc do spółki GiEK (...), która jeszcze w tej chwili wchodzi w skład Polskiej Grupy Energetycznej, ale właśnie na mocy tego porozumienia podpisanego przed chwilą, będzie nabyta przez Skarb Państwa - do tej spółki (...) zostaną wniesione wszystkie pozostałe aktywa węglowe - dodał minister aktywów państwowych.
Sasin podkreślił, że ten proces ma "zasadnicze znaczenie dla polskiej gospodarki, dla polskiego bezpieczeństwa".
- Doprowadzony do końca zabezpiecza bezpieczeństwo energetyczne Polski na najbliższe dziesięciolecia. Daje gwarancje niezależności energetycznej Polski, daje gwarancje funkcjonowania energetyki węglowej i daje gwarancję bezpiecznej i kontrolowanej transformacji energetycznej - stwierdził minister.
Wygaszanie energetyki opartej o źródła konwencjonalne
Wskazał, że transformacja musi się odbywać w taki sposób, żeby wygaszanie energetyki opartej o źródła konwencjonalne następowało w takim samym tempie jak powstawanie inwestycji w nowe źródła energii.
- Chcemy zabezpieczyć interes Polski i Polaków. Polacy muszą mieć dostęp do odpowiedniej ilości energii w akceptowalnej cenie(...). Dzięki powstaniu NABE to się stanie możliwe, ponieważ spółki energetyczne uwolnione (...) od aktywów węglowych będą mogły bez przeszkód pozyskać finasowanie zewnętrzne na inwestycje, które są zaplanowane i które będą w najbliższym czasie realizowane - zaznaczył Sasin.
Zwrócił uwagę, że "polityka instytucji finansowych jest dzisiaj taka, że spółki, które posiadają komponent węglowy w swoim portfolio nie są w stanie uzyskać finansowania na żadne swoje przedsięwzięcia (...)".
Dyrektor departamentu spółek paliwowo-energetycznych w MAP Marcin Izdebski zapewnił, że budżet państwa nie poniesie kosztów z tytułu tworzenia NABE. "Nie możemy mówić o bezpośrednich kosztach. To jest jedynie cena zapłaty za akcje, które wynikają z wartości, które zostały oszacowane w procesie wyceny" - wyjaśnił.
Dodał, że Skarb Państwa nie poniesie kosztów z tytułu gwarancji, które udzielił pod zobowiązania finansowe NABE, ponieważ gwarancje są odpłatne. "To Skarb Państwa będzie beneficjentem opłat wnoszonych przez NABE z tytułu objęcia zobowiązań gwarancjami" - przypomniał Izdebski. Zaznaczył, że rząd nie zakłada "braku wypłacalności NABE. "Z analiz wynika, że NABE będzie podmiotem rentownym" - podkreślił Izdebski.
Izdebski przypomniał, że rząd cały czas rozmawia z Komisją Europejską. - Cena (...) została ustalona w oparciu o niezależne wyceny przez profesjonalnych doradców. (...) Nie widzimy ryzyk, (...) prowadzimy tę dyskusję, żeby nie było wątpliwości. To jest zbyt duży projekt, żeby pojawiły się jakieś wątpliwości po latach - powiedział, wskazując, że rząd działa zgodnie z orzecznictwem Trybunału Unii Europejskiej.
Izdebski poinformował też, że uzgodniono z bankami kluczowe warunki finansowania. - One zostały uzgodnione przed wysłaniem ofert do spółek (...) 14 lipca br.(...). Pewne szczegóły musieliśmy jeszcze dograć, więc tę kwestię mamy za sobą. Te wszystkie umowy będą wchodziły w życie pod warunkiem wniesienia spółek do GiEK i w tym momencie powstaje NABE i finasowanie będzie uruchomione - powiedział Izdebski.
NABE i aktywa węglowe
Do NABE trafić mają wytwórcze aktywa węglowe kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych. Jak podano podczas konferencji ma to być 13 elektrowni o łącznej mocy zainstalowanej 23,4 GW, zatrudniających 25 tys. pracowników. Utworzenie NABE ma się odbyć w dwóch etapach. W pierwszym Skarb Państwa nabędzie od spółek: PGE, Tauron, Enea i Energa ich spółki zależne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych, tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka.
Następnie spółki zostaną skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Nastąpi to poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. GiEK będzie następnie funkcjonować, jako NABE.
Projekt ustawy o gwarancjach dla NABE zakłada objęcie gwarancjami trzech grup instrumentów finansowych dla NABE: kredytu odnawialnego na finansowanie bieżącej działalności, w tym zakupu uprawnień do emisji CO2 z odnawialnym limitem - na poziomie 15 mld zł; długoterminowych pożyczek od grup energetycznych, w kwocie szacowanej na 9,9 mld zł; oraz zabezpieczenia terminowych transakcji zakupu określonych instrumentów finansowych – uprawnień do emisji CO2, oraz instrumentów zabezpieczających ryzyko walutowe z maksymalnym limitem finansowania 44 mld zł. W projekcie założono objęcie gwarancjami zobowiązań od początku czwartego kwartału 2023 r.
Termin ochrony gwarancyjnej będzie wynosił 8 lat od dnia utworzenia NABE. Gwarancjami Skarbu Państwa ma zostać objęte 70 proc. wymienionych zobowiązań finansowych. Z tytułu prowizji za udzielenie gwarancji do budżetu państwa ma wpłynąć w ciągu 10 lat - 7,6 mld zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tauron.pl