"Polacy! Nic się nie stało". Eksperci radzą czekać na konkretne działania PiS

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatGośćmi TVN24 Biznes i Świat byli Piotr Kuczyński i Marek Zuber

Zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych nie wpłynąło negatywnie - wbrew wcześniejszym obawom - na nastroje inwestorów. - Polacy! Nic się nie stało, z giełdą nic się nie stało - uspokajał na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. - Inwestorzy międzynarodowi bardziej patrzą na fakty i realia niż na zapowiedzi i straszenie - tłumaczył spokojne rynkowe reakcje Marek Zuber, analityk rynków finansowych.

Inwestorzy ze spokojem przyjęli zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Na giełdzie panują neutralne nastroje.

- Polacy! Nic się nie stało - podkreślił Piotr Kuczyński. Jest tak, jak spodziewaliśmy się tego przed niedzielą. Z giełdą nic się nie stało - dodał.

Czas na konkrety

- Już miesiąc temu mówiliśmy, że ewentualne zwycięstwo PiS nie doprowadzi do załamania na giełdzie, przed wszystkim dlatego, że inwestorzy międzynarodowi bardziej patrzą na fakty i realia niż na zapowiedzi i straszenie. Czekamy na konkrety, na to co PiS dzisiaj zaproponuje - powiedział Marek Zuber, analityk rynków finansowych.

- Teraz mamy hasła, ale zobaczymy czy te 500 zł na dziecko to będzie od 1 stycznia 2016 czy 2019 roku. Czy to będzie na każde dziecko, czy tylko na część? - zastanawiał się Zuber.

- I czy 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku będzie dla wszystkich, czy tak jak już zaczął sugerować poseł Cymański tylko dla najmniej zarabiających - dodał Kuczyński.

- A co to znaczy mniej zarabiający? - pytał Zuber. - Tego też nie wiemy, nikt nam tego nie powiedział. Żadna partia nie powiedziała, kim są ci mniej zarabiający. Ja chce się wreszcie tego dowiedzieć - apelował.

Według Kuczyńskiego PiS spełni swoje wyborcze obietnice, bo w przeciwnym razie "byłaby to totalna kompromitacja". - Ale może cofnąć wiek emerytalny i powiedzieć "45 lat składkowe , a nie pracy". A to duża zmiana - zaznaczył.

Zmiany na finansowych stołkach

Zuber zwrócił uwagę, że wszystko wskazuje na to, że PiS przejmie władzę, a prezydent także wywodzi się z tego ugrupowania. - W przyszłym roku zmieni się szef Narodowego Banku Polskiego, członkowie Rady Polityki Pieniężnej oraz szef Komisji Nadzory Finansowego. Przed nami cztery lata, w których albo zbudujemy fundament do rozwoju na najbliższe kilkadziesiąt lat albo na początku trzeciej dekady XXI wieku będziemy mieli naprawdę potężny problem - podkreślił Zuber.

Kuczyński pytany, czy PiS jest partią na trudne czasy odpowiada, że wszystko zależy od ludzi, którzy zajmą najważniejsze stanowiska.

Program "Otwarcie Dnia" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 10.00.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat