"Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów". Nowe ostrzeżenie

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/4
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

CERT Polska ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod InPost. "Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje konieczność dopłaty do paczki" - czytamy.

Zespół CERT Polska opublikował ostrzeżenia na swoich kontach w mediach społecznościowych. "Zamówiłeś prezenty na święta przez internet i czekasz na paczkę? Uważaj, przestępcy mogą próbować to wykorzystać" - wskazano.

Klienci InPost na celowniku oszustów

Zespół poinformował, że "zaobserwował powrót znanej kampanii podszywającej się pod firmę InPost. Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje konieczność dopłaty do paczki". "Link w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony firmy InPost, a następnie jesteśmy przenoszeni na fałszywy panel płatności, z którego rzekomo możemy zalogować się na konto swojego banku" - czytamy.

Przed takimi działaniami oszustów ostrzegał również w ostatnich dniach zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). "Uwaga! W związku z okresem przedświątecznym, przestępcy nasilają swoje ataki na portfele internautów. Oszuści wysyłają fałszywe SMS z prośbą o dopłacenie do paczki, podszywając się pod @PaczkomatyPL" - czytamy we wpisie CSIRT KNF na Twitterze.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Wcześniej Poczta Polska informowała o możliwych próbach oszustw internetowych związanych z obsługą celną przesyłek ze sklepów spoza Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości