InPost planuje przejęcie firmy Mondial Relay, francuskiej platformy dostaw przesyłek e-commerce. Wartość transakcji to 565 milionów euro, czyli równowartość blisko 2,6 miliarda złotych. W poniedziałek z członkami zarządu InPost spotkał się prezydent Andrzej Duda.
W spotkaniu z prezydentem wzięli udział członkowie zarządu spółki InPost: prezes Rafał Brzoska i wiceprezes Adam Aleksandrowicz.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że podczas rozmowy Andrzej Duda złożył gratulacje z okazji przejęcia przez InPost spółki Mondial Relay. "Będzie to największa akwizycja dokonana przez polski podmiot z sektora prywatnego poza granicami Polski" – zwrócono uwagę.
Kancelaria wskazała, że "wspieranie ekspansji polskich przedsiębiorstw za granicą to jeden z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy, także w obrębie prowadzonej przez niego dyplomacji gospodarczej".
W spotkaniu wzięli udział także szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot oraz prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.
InPost chce przejąć Mondial Relay
InPost o planowanym przejęciu poinformował w poniedziałek. Zaznaczono, że transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu opinii Rady Pracowniczej Mondial Relay oraz pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych. InPost zamierza kupić 100 procent udziałów we francuskiej firmie. Spółka zakłada, że zamknięcie transakcji nastąpi do końca drugiego kwartału 2021 roku.
"Planowana akwizycja Mondial Relay we Francji to realizacja strategii zapowiedzianej podczas IPO na Euronext Amsterdam i jedna z największych zagranicznych inwestycji polskiej firmy w historii. Ekspansja międzynarodowa jest kluczowym elementem rozwoju InPost, a Mondial Relay zapewni nam obecność na jednym z największych rynków e-commerce w Europie" – podkreślił, cytowany w komunikacie, Rafał Brzoska, prezes InPost.
Firma Mondial Relay - zgodnie z danymi z lutego br. - posiada około 15,8 tys. punktów odbioru i nadania we Francji, krajach Beneluksu i na Półwyspie Iberyjskim.
"We Francji jest drugą co do wielkości siecią, obejmującą 11 tys. punktów oraz 4 centra dystrybucyjne. W 2020 roku obsłużyła 131 mln przesyłek – co czyni ją największym niezależnym graczem we Francji pod względem wolumenu. Mondial Relay obsługuje wiele największych platform handlu elektronicznego we Francji, a także indywidualnych sprzedawców detalicznych" – czytamy w komunikacie.
Dla porównania InPost, założony w 1999 roku przez Rafała Brzoskę, posiada sieć ponad 12 tys. paczkomatów, w tym ponad 1,1 tys. w Wielkiej Brytanii.
Nowe urządzenia od innych firm
Urządzenia do odbioru paczek stawiają także inne firmy. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w Warszawie stanął pierwszy automat chińskiej firmy logistycznej CaiNiao do samodzielnego odbioru towarów zakupionych w serwisie AliExpress. Uruchomienie podobnych urządzeń zapowiedziała także firma Allegro. Przedstawiciele spółki na początku marca poinformowali, że podpisali list intencyjny ze spółką Modern-Expo na dostawę automatów paczkowych.
Jak wyjaśniono, w planie jest, by z 1500 urządzeń kupujący i sprzedający zaczęli korzystać jeszcze w tym roku, przy czym pierwsze automaty mają być zainstalowane w polskich miastach w połowie roku. W sumie w ramach pierwszej fazy spółka chce uruchomić 3000 urządzeń.
Z kolei w październiku 2020 roku Poczta Polska poinformowała, że zamierza udostępnić do 2022 roku 2000 zewnętrznych automatów paczkowych, a liczba punktów odbioru przesyłek w sieci click & collect ma sięgnąć ponad 20 tysięcy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Eliza Radziszewska-Białobrzewska/KPRP