Polacy popuszczają pasa. Na święta, Sylwestra i zimowe ferie wydamy 30 mld złotych

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatPolacy popuszczają pasa. Na święta, Sylwestra i zimowe ferie wydamy 30 mld złotych

Niemal 30 mld złotych wydadzą Polacy na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i zimowe ferie - wynika z raportu KPMG. To blisko 7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Z raportu KPMG wynika, że łącznie wydatki Polaków na Święta Bożego Narodzenia wyniosą 15,3 mld zł. To o 900 mln zł więcej niż rok temu. Za wzrost ten będą odpowiadać m.in. wydatki na prezenty. Polacy przeznaczą na nie 8 proc. więcej niż w zeszłym roku.

Na co wydajemy?

Według wyliczeń twórców raportu każde polskie gospodarstwo domowe wyda w tym roku na przygotowanie świąt średnio 1031 złotych. Największą część tej kwoty, bo aż 42 proc. pochłoną prezenty. Średnio gospodarstwo domowe wyda na nie 513 zł. “Drugie miejsce zajmują żywność i napoje bezalkoholowe (36 proc. łącznych wydatków, czyli 412 zł). Kategoria ta odnotuje jednak tylko minimalny wzrost w stosunku do roku poprzedniego (o 2 proc.)” - czytamy w raporcie. W tym roku oszczędzać będziemy jedynie na świątecznych dekoracjach. Wydamy na nie aż o 18 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Ile i na co średnio wydamy na Święta?KPMG

Ile na Sylwestra?

W tym roku wzrosną również wydatki na Sylwestra. Gospodarstwa domowe planują w tym roku wydać na ostatnią noc 2014 roku łącznie aż 10 mld złotych, czyli 400 mln zł więcej niż rok wcześniej. Polacy najwięcej pieniędzy przeznaczą na żywność i napoje bezalkoholowe (42 proc. wydatków, 4,2 mld zł). “Sporo wydatków pochłoną także wycieczki zagraniczne (ok 1 mld zł, 10 proc. wydatków). Niewiele mniej, bo prawie po 9 proc. sylwestrowego budżetu, przypada na alkohol oraz wejście na bal lub imprezę (po 0,9 mld zł). W porównaniu z ubiegłym rokiem zdecydowanie wzrosną wydatki na ubrania i obuwie (aż o 73 proc.) oraz biżuterie i akcesoria (o 59 proc.). W tym roku planujemy też wydać znacznie więcej na fajerwerki (wzrost o 18 proc.)” - czytamy w raporcie. Średnio polskie gospodarstwo domowe wyda na Sylwestra 692 zł, czyli około 6 proc. więcej niż w 2013 roku. Najwięcej, bo aż 80 proc. gospodarstw specjalnie na tę noc kupi żywność i bezalkoholowe napoje. Ponad połowa, czyli 56 proc. zakupi też alkohol. “W porównaniu z 2013 r. znacznie zwiększył się odsetek gospodarstw, które planują przeznaczyć część swojego budżetu na zakup fajerwerków (35 proc., rok temu – 26 proc.). Udział gospodarstw ponoszących wydatki w związku z wyjazdem zmniejszył się o 1 punkt procentowy. Średni wydatek na wycieczkę krajową jest na takim samym poziomie jak w 2013 r., wzrosła natomiast średnia kwota przeznaczana na wyjazdy zagraniczne (z 2340 zł do 2429 zł)” - czytamy w raporcie.

Ile i na co średnio wydamy na Sylwestra?KPMG

Ile na zimowe wyjazdy?

Zaledwie 16 proc. dorosłych Polaków planuje wyjazd tej zimy - inny niż na Święta lub Sylwestra. Zimowe kolonie nie cieszą się dużą popularnością. “Spośród Polaków wychowujących dzieci jedynie 12 proc. planuje wysłać je na wyjazd w czasie najbliższych ferii zimowych. Większość Polaków, którzy decydują się na wyjazd w okresie zimowym, zamierza spędzić go w kraju. Jednak wzrasta popularność wyjazdów zagranicznych. 38 proc. wyjeżdżających Polaków wybiera się za granicę, co oznacza wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu z poprzednią edycją badania. Najczęściej wymienianymi kierunkami zimowych wyjazdów zagranicznych są Włochy, Niemcy, Austria i Słowacja” - wyjaśniają eksperci w raporcie. Na zimowe wyjazdy wydamy łącznie 4,6 mln złotych, czyli o 600 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. Ponad jedna trzecia planowanych wakacji będzie trwała dokładnie tydzień. “Przeciętne gospodarstwo domowe przeznaczy na wyjazdy zimowe łącznie 1 968 zł, blisko 100 zł więcej niż rok temu. Może to być spowodowane m.in. rosnącą popularnością wyjazdów zagranicznych” - czytamy w raporcie.

Ile wydamy na zimowe ferie? KPMG

Kto bierze urlop?

Wśród pracujących Polaków 40 proc. planuje wziąć urlop w okresie świąteczno-noworocznym. To o 6 proc. mniej niż przed rokiem. Co ciekawe mniej niż połowa zawodowo aktywnych osób chce wziąć wolne w wigilię. Najczęściej (78 proc.) planowany jest urlop między wigilią a Sylwestrem. Badanie przeprowadzone zostało w pierwszym tygodniu grudnia 2014 roku metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych Polaków.

Wydatki na święta i sylwestraTVN24 Biznes i Święta

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl