Z kraju

Sprawdź trasę swojego pociągu. Google i PKP rozpoczęły współpracę

Z kraju

Pierwszy pociąg Pendolino wyruszył w trasę
tvn24Pierwszy pociąg Pendolino wyruszył w trasę

Google Polska i PKP Intercity rozpoczęły współpracę, dzięki której na internetowych mapach Google dostępny jest rozkład połączeń przewoźnika. Osoby planujące podróż mogą sprawdzić na Google Maps czasy przejazdów.

W usłudze maps.google.pl dostępne są połączenia realizowane przez pociągi PKP Intercity, czyli Express InterCity Premium(Pendolino), Express InterCity, InterCity oraz Twoje Linie Kolejowe (TLK). W przypadku połączeń międzynarodowych usługa będzie pokazywała czasy przejazdów na terenie Polski.

Zaplanuj podróż z Google Maps

Aby zaplanować podróż pociągiem, trzeba wejść na stronę maps.google.pl lub uruchomić aplikację Mapy Google na smartfonie lub tablecie, następnie kliknąć ikonkę „Wyznacz trasę”. Z listy dostępnych opcji należy wybrać “Transport kolejowy”, a następnie wpisać stację początkową i końcową. To wystarczy, aby uruchomić wyszukiwarkę połączeń, sprawdzić trasę, znaleźć stacje czy oszacować czas przejazdu.

PrintScreen Mapa Google
Mapa GooglePrintScreen Mapa Google https://www.google.pl/maps

Zakup biletu na przejazd pociągiem nadal będzie możliwy tylko ze strony internetowej PKP Intercity, gdzie należy ponownie wpisać dane dotyczące wybranego połączenia. W przeciwieństwie do transportu drogowego, dla którego wyświetlane są informacje o korkach i utrudnieniach, informacje o pociągach PKP Intercity dotyczą rozkładu jazdy, który przewoźnik ustala na 90 dni.

"To są dane takie jak PKP Intercity publikuje na swoich stronach internetowych. Natomiast wszelkie dane bieżąco związane z utrudnieniami czy remontami PKP Intercity komunikuje swoimi kanałami. Jeśli chodzi o rozkłady, są one co kilka dni aktualizowane na naszych mapach. Ale te informacje służą do zaplanowania podróży" - powiedziała Marta Jóźwiak z Google Polska.

Współpraca będzie rozwijana

Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska powiedziała, że spółka docelowo będzie chciała, aby prezentowane były dane o podróży w czasie rzeczywistym. "Będziemy o tym rozmawiać. Współpraca będzie rozwijana, aby docelowo na mapach Google znalazło się około 10 tys. km tras kolejowych, blisko 270 dworców i ponad 300 połączeń obsługiwanych przez PKP Intercity" - zaznaczyła Szopowska.

Google

Dodała, że użytkownicy mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie na temat usługi na adres mailowy gt@intercity.pl oraz poprzez specjalny wniosek dostępny na stronie PKP Intercity.

Transport publiczny na mapach Google pokrywa ponad 15 tys. miast na całym świecie i zawiera dane na temat komunikacji dla ponad miliona tras. Można także wyszukiwać połączenia między obiektami znajdującymi się w różnych krajach.

Pendolino wreszcie na torach. Ruszyły regularne przewozy pasażerskie
Pendolino wreszcie na torach. Ruszyły regularne przewozy pasażerskietvn24

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości