Partia sera żółtego wycofana ze sprzedaży. "Spożycie może prowadzić do choroby"

Z kraju

Partia sera żółtego wycofana ze sprzedażyGIS
wideo 2/3

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii sera żółtego Gouda wyprodukowanego przez Spółdzielnię Mleczarką Ryki. Powodem jest wykrycie bakterii Listeria monocytogenes.

"W produkcie zbadanym przez władze kanadyjskie wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą" - czytamy w uzasadnieniu.

Listerioza stanowi zagrożenie głównie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością.

W trakcie choroby pojawiają się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych, na skutek zakażenia może również dochodzić do zapalenia opon mózgowych i sepsy.

Partia sera wycofana ze sprzedaży

GIS wycofał ze sprzedaży ser żółty Gouda marki Ryki, 135 g, plastry. Numer partii: 290351, data minimalnej trwałości: 06.09.2019.

Producentem jest Spółdzielnia Mleczarska Ryki, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06161601 WE.

ZOBACZ ZDJĘCIE PRODUKTU

Inspekcja Weterynaryjna prowadzi postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Ustalono, że wyżej wymieniona partia trafiła na rynek Kanady oraz do odbiorców w Polsce.

"Spółdzielnia Mleczarska Ryki rozpoczęła proces wycofywania kwestionowanej partii produktu z obrotu" - dodano w komunikacie.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock