Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

Z kraju

Ogromna cena lekarskich błędówTVN24 BiS
wideo 2/3

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał obrót lekiem Valzek, produkowanym przez Celon Pharmę. Giełdowa spółka poinformowała jednocześnie, że decyzje zostały wydane na jej wniosek.

Decyzje dotyczą odpowiednio tabletek 160 mg i 80 mg. Valzek stosowany jest m.in. w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca.

Wada jakościowa

W uzasadnieniu decyzji GIF wskazano, że do Inspektoratu wpłynęło zgłoszenie od podmiotu odpowiedzialnego, jakim jest Celon Pharma S.A. z siedzibą w Kiełpinie, o podejrzeniu wady jakościowej produktu leczniczego Valzek zawierającego substancję czynną Valsartanum pochodzącą od chińskiego dostawcy Zhejiang Tianyu Pharmaceuticals. Firma wskazała, iż zgłoszenie zostało dokonane w związku z informacją o potencjalnym przekroczeniu dopuszczalnych wartości N-nitrozodimetyloaminy (NDMA).

Decyzja GIF oznacza, że do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową wstrzymany został obrót (sprzedaż) wskazanych serii produktów leczniczych, we wszystkich hurtowniach i aptekach. Obecnie trwa oczekiwanie na raport końcowy z postępowania wyjaśniającego.

Pacjenci posiadający produkty lecznicze, których dotyczy decyzja powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, celem ustalenia dalszego sposobu terapii.

Autor: tol / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock