Jacek Sasin reaguje na działania Taurona. "Oczekuję natychmiastowego wycofania się"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Kowalczyk o działaniach Taurona i reakcji ministra Sasina
Wicepremier Kowalczyk o działaniach Taurona i reakcji ministra SasinaTVN24
wideo 2/6
TVN24Wicepremier Kowalczyk o działaniach Taurona i reakcji ministra Sasina

Tauron niespodziewanie wypowiada umowy na dostawy gazu grupie kilkudziesięciu tysięcy klientów z dniem 30 listopada. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oczekuje od prezesa Taurona "natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dotyczącej wypowiadania umów na gaz". Szef MAP wpis w tej sprawie zamieścił na Twitterze.

W wiadomościach nadsyłanych na Kontakt 24 internauci informują o wypowiadaniu umów dotyczących dostaw gazu przez Tauron.

Czytaj także: Tauron nieoczekiwanie wypowiedział umowy na dostawy gazu kilkudziesięciu tysiącom klientów

"Oczekuję od Prezesa @TauronPE natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dot. wypowiadania umów na gaz. Nie ma mojej zgody na takie działania. Zmiana operatora powinna odbywać się w sposób nieodczuwalny i bezpieczny dla klienta. Nie będzie przerw w dostawie gazu" - napisał na Twitterze Jacek Sasin.

Przedstawiciele Taurona odpowiedzieli na wpis wicepremiera.

"Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu – bez przerwy. Zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków, automatycznie. Klient może wybrać też sprzedawcę samodzielnie. Pomożemy w dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności. Jesteśmy w kontakcie z @PGNiG_OD" - mogliśmy przeczytać we wpisie, który po chwili od opublikowania został usunięty.

Odpowiedź Taurona na wpis wicepremieraTwitter

Tauron wyjaśnia

Jak się tłumaczy Tauron? "Nasza decyzja spowodowana jest niestabilną sytuacją na międzynarodowym rynku gazu" - to fragment wyjaśnienia z pisma, które dostają klienci.

Daniel Iwan, rzecznik prasowy spółki Tauron Sprzedaż, w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes wskazał, że za sprawą rządowej tarczy antyinflacyjnej klienci mają gwarancję urzędowej ceny gazu do końca 2027 roku. Oznacza to, że każdy sprzedawca gazu musi zapewnić klientom ofertę taryfową z cenami zatwierdzonymi przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 

- Zapewniona klientom ochrona prawna cen gazu pozwoliła spółce na bezpieczne dla klientów wycofanie oferty sprzedaży paliwa gazowego - dodał.

Jak powiedział, decyzję podjęto teraz, bo spółka ma pewność, że klienci są chronieni przez mechanizm urzędowej kontroli cen gazu. - Informacje o wycofaniu oferty sprzedaży paliwa gazowego przez Tauron Sprzedaż otrzymują wyłącznie klienci indywidualni i podmioty, które są objęte ustawową gwarancją urzędowej ceny gazu do końca 2027 roku - tłumaczył.

Ile gospodarstw domowych otrzyma wypowiedzenie umowy na dostawy gazu? Biuro prasowe Taurona informuje, że chodzi o "korespondencję do kilkudziesięciu tysięcy klientów", która wysyłana jest w formie listownej.

"Chcemy skupić się na rynku energii elektrycznej"

Spółka w informacjach zamieszczonych na swojej stronie poinformowała, że podjęła decyzję "o zmianie modelu biznesowego, chcemy skupić się na rynku energii elektrycznej". "W związku z tym rezygnujemy z produktów związanych z gazem dla gospodarstw domowych" - dodano.

"Pisma, które wysyłamy nie oznaczają, że klienci będą mieli przerwy w dostawach gazu do gospodarstw domowych" - zapewnili przedstawiciele Taurona.

Jak poinformowano, zgodnie z prawem, sprzedawca gazu musi zapewnić odbiorcom do końca 2027 roku ofertę taryfową z cenami zatwierdzanymi przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. "Zmiana sprzedawcy gazu odbywa się bez przerw w dostawie gazu. Podpisanie umowy na gaz jest bezpłatne. Żaden sprzedawca nie może żądać opłat przy podpisywaniu umowy, np. opłat aktywacyjnych czy prowizyjnych" - czytamy na stronie Taurona.

Ponadto - jak przekazali przedstawiciele spółka - sprzedawca z urzędu, czyli PGNiG Obrót Detaliczny, nie może odmówić podpisania umowy na gaz. "Jest zobowiązany do zapewnienia sprzedaży i dystrybucji paliwa gazowego" - podkreślono.

Do informacji dołączono kontakt do centrum obsługi klienta PGNiG - tel. 22 515 15 15, e-mail kontakt@pgnig.pl.

O Grupie Tauron

Grupa Tauron, oprócz dystrybucji gazu, przede wszystkim jest spółką dostarczająca energię elektryczną do 5,5 mln klientów, prowadzi działalność w zakresie wydobycia węgla kamiennego i produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Od 2010 roku akcje Taurona są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka jest uwzględniana między innymi w indeksach MSCI Emerging Markets, MSCI POLAND, WIG20, WIG30.

Skarb Państwa posiada 30,06 proc. udziałów w spółce. KGHM, spółka kontrolowana przez Skarb Państwa posiada 10,39 proc. udziałów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości