Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w piątek, że ma już komplet decyzji, pozwalających rozpocząć budowę gazociągu Racibórz-Oświęcim. Gazociąg umożliwi między innymi przyłączenie do sieci planowanego przez PGE 882 MW bloku gazowego w Rybniku.
Jak sprecyzował Gaz-System, ostatnie pozwolenie na budowę dla 8-km odcinka wydał Wojewoda Małopolski.
Nowy gazociąg
Gazociąg Racibórz – Oświęcim ma liczyć 116 km. Gazociąg zostanie połączony z budowanym obecnie gazociągiem Oświęcim–Tworzeń oraz planowanym gazociągiem Kędzierzyn-Koźle–Racibórz. Inwestycja, której zakończenie jest planowane na 2026 r., umożliwi m.in. przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo–parowego w Rybniku - podkreślił Gaz-System. Zgodnie z planami PGE, 882 MW blok energetyczny w Rybniku ma być gotowy pod koniec 2026 r.
Na potrzeby etapu uzyskiwania pozwoleń na budowę, projekt gazociągu Racibórz–Oświęcim został podzielony na cztery odcinki - trzy na terenie województwa śląskiego i jeden na terenie woj. małopolskiego.
Większa przepustowość sieci
Jak zaznaczył operator, nowy gazociąg zwiększy przepustowość sieci przesyłowej na terenie województw śląskiego i małopolskiego, a razem z funkcjonującymi już połączeniami Korytarza Północ-Południe utworzy pierścieniowy układ przesyłu gazu, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu.
Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Operator Systemu Przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock