Fotowoltaika w poniedziałek ustanowiła nowy rekord

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Derski o podwyżkach cen prądu
Derski o podwyżkach cen prąduTVN24 BiS
wideo 2/7
TVN24 BiSDerski o podwyżkach cen prądu

Fotowoltaika znów wykręciła rekord - napisał na Twitterze Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska. W poniedziałek między godzinami 12 a 13 elektrownie słoneczne wyprodukowały 6618 megawatogodzin (MWh) energii, tym samym bijąc rekord z 18 maja. Wówczas wyprodukowano 6581 MWh energii.

Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska, we wpisie na Twitterze zwrócił uwagę, że nowy rekord to głównie zasługa ponad miliona prosumentów. "Nadzorowane przez Jacka Sasina spółki energetyczne przespały w ostatnich latach boom na #PV" - ocenił Józefiak.

Prosument to osoba, która jest jednocześnie producentem i konsumentem. Wytwarza energię za pomocą należącej do niego instalacji. Taka osoba rozlicza się w tak zwanym systemie opustów.

Z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych OSD przyłączyli ponad 152 tys. nowych mikroinstalacji. Dla porównania w pierwszym kwartale ubiegłego roku przyłączono 64 tys. mikroinstalacji.

Jak czytamy na stronie PTPiREE, od początku 2019 roku do końca maja 2022 roku uległa ponad 20-krotnemu wzrostowi (o 1937 procent), przy jednoczesnym blisko 24-krotnym wzroście mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach. Na koniec maja 2022 roku łącznie liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej OSD wyniosła ponad 1 milion 104 tysiące, a ich moc ponad 8,1 GW.

W całym 2021 roku przyłączono prawie 400 tys. nowych mikroinstalacji, co przełożyło się na 3 GW mocy.

Fotowoltaika 2022 - zmiany

Od początku kwietnia br. weszły w życie zmiany dla prosumentów. Regulacje wprowadziły rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net billing. Oznacza to, że prosumenci mogą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej, hurtowej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.

Zmiany wprowadziła ustawa z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowelizacją dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 roku złożyli kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostali w systemie opustów. Mogą z niego korzystać przez okres kolejnych 15 lat.

Prosumenci, którzy dołączyli do systemu przed kwietniowymi zmianami, produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać 0,8 bez opłat. Przy większych instalacjach (powyżej 10 kWp) ten stosunek wynosi 1 do 0,7. To system net meteringu wykorzystujący mechanizm opustów. Rozliczanie następuje w okresach półrocznych. Prosumenci nie płacą części opłat dystrybucyjnych za użytkowanie sieci.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Osiem ton. Możemy przed kopalnią się umówić". Szara strefa handlu węglem
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości