TVN24 Biznes | Z kraju

Bakteria w filecie śledziowym. "Nie należy spożywać partii produktu"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
TVN24Bakteria w filecie śledziowym

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące produktu pod nazwą - Filet śledziowy a'la matias, wyprodukowanego przez spółkę Panix. Powodem jest wykrycie bakterii Listeria monocytogenes w partii produktu.

"Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w dwóch z pięciu próbek fileta śledziowego a’la matias z partii poddanej urzędowej kontroli żywności" - czytamy w komunikacie.

Opublikowane ostrzeżenie dotyczy partii 012320/165, o terminach przydatności do spożycia: 27.09.2020 (wielkość opakowania: 1 kg i 0,4 kg), 28.09.2020 (wielkość opakowania: 0,5 kg, 2,5 kg, 4 kg) oraz 01.10.2020 (wielkość opakowania: 0,4 kg, 0,5 kg).

Producentem jest Zakład Przetwórstwa Rybnego Panix.

GIS

GIS wydał zalecenie dla konsumentów, żeby nie spożywać wyżej wymienionych partii produktu. "Nie należy spożywać partii produktu wskazanej w komunikacie" - czytamy w komunikacie. Spożycie żywności zanieczyszczonej bakterią Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

"W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem" - dodali przedstawiciele Inspektoratu.

Zagrożenie

GIS poinformował również, że producent zawiadomił swoich odbiorców o wykrytym zagrożeniu. W zakładzie produkcyjnym przeprowadzono dezynfekcję, dodatkowe szkolenia pracowników i zwiększono częstość pobierania próbek do badań laboratoryjnych.

Wskazano, że zostanie przeprowadzone dochodzenie w celu stwierdzenia czy Listeria monocytogenes była obecna w surowcu w momencie przyjęcia do zakładu, czy też do zakażenia doszło w trakcie produkcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock