Fałszywe wiadomości SMS. "Uważajcie na kolejne oszustwo"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/5
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami. Jak wyjaśnia, cyberprzestępcy przesyłają fałszywe wiadomości SMS z informacją o możliwości otrzymania pieniędzy, by wyłudzić poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej.

"Uważajcie na kolejne oszustwo! Cyberprzestępcy przesyłają fałszywe wiadomości SMS z informacją o możliwości otrzymania środków. W rzeczywistości oszuści na fałszywych stronach wyłudzają poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej" - wskazał we wpisie na Twitterze CSIRT KNF.

Eksperci dodali, że aby możliwe było odebranie rzekomych środków, oszuści wymagają dokonania rejestracji. "Nie wierzcie w tego typu okazje - to kolejny sposób cyberprzestępców, aby was okraść!" - przestrzega CSIRT KNF.

Sektorowy zespół cyberbezpieczeństwa został utworzony przez Komisję Nadzoru Finansowego w celu prowadzenia koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego uznanych za Operatorów Usług Kluczowych w rozumieniu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Oszuści podszywają się pod banki

Trwa ofensywa oszustów, którzy podszywają się pod banki. W ostatnich dniach informowaliśmy o cyberprzestępcach podszywających się pod Bank Millennium. W tym wypadku również chodziło o fałszywe strony banku.

Oszuści w swoim ostatnich kampaniach wykorzystują też wizerunek Santander Bank Polska. W fałszywych wiadomościach informują o tym, że trzeba rzekomo potwierdzić dane lub je zweryfikować.

Ponadto w ostatnich tygodniach na celowniku oszustów znaleźli się klienci Bank BNP Paribas. Niedawno PKO BP też informował o oszustach podszywających się pod bank. Cyberprzestępcy mieli wysyłać wiadomości, które zawierają szkodliwe oprogramowanie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości