"Bezczelne" działania oszustów. "Każdy jest zagrożony i może zostać potencjalną ofiarą"

Źródło:
TVN24 Biznes
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24
wideo 2/4
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24

Każdego da się oszukać. Wystarczy spreparować dobrze sytuacje w oparciu o emocje, lęk i ludzie szybko stają się ofiarami oszustów internetowych - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes Michał Wendt, który prowadzi firmę informatyczną i zajmuje się tworzeniem scenariuszy, na podstawie których testowane są zabezpieczenia systemów IT. - Łamanie haseł wymaga czasu i dużej mocy obliczeniowej. Bardziej opłaca się wykorzystać najsłabsze ogniwo, czyli nieświadomość człowieka - dodał.

Michał Wendt w rozmowie z TVN24 Biznes wyjaśnił, że "z perspektywy zwykłego Kowalskiego świat wygląda tak, że jest internet, mamy telefony, które jakoś działają, przesyłają wiadomości, ale tak naprawdę, to nikt nie zdaje sobie do końca sprawy jak te systemy funkcjonują". Jego zdaniem dlatego właśnie "dziś każdy jest zagrożony i może zostać potencjalną ofiarą". - Działania przestępców internetowych są coraz bardziej zautomatyzowane, bezczelne - stwierdził.

- Problemem jest brak świadomości zagrożenia i niska wiedza informatyczna - dodał.

Człowiek to najsłabsze ogniwo

Na pytanie, jakich sposobów używa haker, aby wykraść nasze dane, Wendt wytłumaczył, że "to jest gra cieni". - Hakerzy nie mają jakiegoś nieznanego sposobu. Starają się podpuścić zwykłego i nieświadomego Kowalskiego, żeby wyłudzić od niego hasło, żeby ten Kowalski kliknął w jakiś link, dzięki któremu dostaną się do jego banku- stwierdził.

Dodał, że utarł się "mit hakera, który siada do komputera, wpisuje ciąg znaków i wkrada się do systemu". - Łamanie haseł wymaga czasu i dużej mocy obliczeniowej. Bardziej opłaca się wykorzystać najsłabsze ogniwo, czyli nieświadomość człowieka - stwierdził.

- Człowiek to jest prawie zawsze główny punkt, który jest rozpracowywany przy atakach internetowych. Wszystkie działania są po to, aby zachęcić go, aby w coś kliknął - zauważył.

Podał przykład sytuacji, kiedy dostajemy SMS-a z informacją, że nie zapłaciliśmy rachunku za gaz i klikamy w link w zamieszczonej wiadomości, aby sprawdzić szczegóły.

- Nawet jak o tym linku później zapomnimy, to on sobie działa. Z profilu w mediach społecznościowych na przykład zacznie wysyłać do znajomych prośby o wpłatę pieniędzy, prośbę o zalogowanie się do systemu i w ten sposób będzie wyłudzać kolejne dane - zauważył ekspert.

Każdego da się oszukać

Michał Wendt zwraca uwagę, że ofiarami oszustw nie muszą być wcale osoby naiwne. Według niego każdego da się oszukać i dlatego tak ważna jest edukacja w tym obszarze. - Wystarczy spreparować dobrze sytuację w oparciu o emocje, lęk i ludzie szybko stają się ofiarami oszustów internetowych. Na mnie zrobiło wrażenie jak jeden z najbogatszych Polaków stracił w tegotypu akcji ponad milion złotych - dodał.

Zaznaczył, że "większość nieuczciwych działań w sieci to nie są wymyślne oszustwa. Są prymitywne, ale ludzie i tak w nie wpadają i tracą pieniądze". 

- Prowadziłem kiedyś humorystyczną stronę na Facebooku. Za każdym razem jak dodawałem post, momentalnie pojawiała się kopia tej strony, ale tworzona przez bota i zamieszczała w sieci kilkanaście komentarzy z informacjami zachęcającymi, aby wpłacić pieniądze i zarobić na oprocentowaniu. Zwykłe naciąganie, ściema, ale niestety byli tacy, którzy wpłacali pieniądze i je stracili - opowiedział. 

Jak ustrzec się przed oszustwami w sieci:

Wyłączanie automatycznych połączeń z routerem. - Zazwyczaj mamy włączone WiFi, aby nasz telefon łączył się od razu z internetem. Są techniki, aby odczytać ten sygnał i wykorzystać go do wykradania danych. Oszuści mają wtedy możliwość podstawiania nam fałszywych anten, stron internetowych i w ten sposób uzyskują hasła, które wpisujemy, by móc zalogować się do danych urządzeń. Pamiętajmy, że w telefonie mamy skrzynkę mailową. Adres mailowy wykorzystujemy do logowania się do różnych miejsc, jak na przykład do banków, albo utworzyliśmy za jego pośrednictwem profil zaufany ePUAP. Nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś mógłby mieć zewnętrzny wgląd do tych danych - powiedział Michał Wendt.

Nigdy nie należy łączyć się z otwartymi sieciami internetowymi, np. hotelowymi, miejskimi. - Często są stawiane fałszywe sieci internetowe. Łączymy się do otwartej sieci, przesyłamy dane przez internet, logujemy się do banku. Osoba, która kontroluje tę sieć, widzi wszystkie nasze hasła - wyjaśnił Michał Wendt.

Najczęściej wykorzystywana metoda przez oszustów internetowych, to podszywanie się pod znane strony internetowe, nadsyłane są też SMS-y. Zachowajmy w takich sytuacjach ostrożność. - Czuły punkt jest wtedy, kiedy pojawia się kwestia czegoś, co budzi w ludziach emocje, na przykład potencjalne wyłączenie prądu. Ze strachu klikamy w niebezpieczny link, zawarty w wiadomości. Inne tematy budzące duże emocje, to choroby, szczepionki, maseczki i wtedy jak grzyby po deszczu pojawią się strony, które chcą wyłudzić od nas dane logowania, hasło, żeby wykraść pieniądze na przykład z konta bankowego - zaznacza Michał Wendt.

Ważne jest też wymyślanie niestandardowych haseł do skrzynek mailowych i aplikacji. - Nietypowe oznacza, że nie są one na przykład "kasia123!" - zaznaczył ekspert. 

Trzeba też pamiętać o regularnej aktualizacji wszystkich programów i systemów operacyjnych - Aktualizacja służy załataniu dziury w zabezpieczeniach - podsumował Michał Wendt.

Czytaj więcej: Zainstalowała program do zdalnej obsługi i straciła prawie 30 tysięcy złotych

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rzecznik polskiego przewoźnika Krzysztof Moczulski poinformował o odwołaniu lotów do Tel-Awiwu i Bejrutu. "Ze względu na sytuację polityczną Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały rejsy LO151/2 do Tel-Awiwu i 145/6 do Bejrutu" - poinformował w serwisie X rzecznik prasowy PLL LOT. W niedzielę rano Izrael poinformował o otwarciu przestrzeni powietrznej po nocnym ataku Iranu. Była zamknięta przez siedem godzin.

Loty do Tel-Awiwu i Bejrutu odwołane

Loty do Tel-Awiwu i Bejrutu odwołane

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed fałszywi stronami oferującymi rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia. Oszuści próbują podszywać się pod NFZ i liczą na pozyskanie naszych wrażliwych danych, takich jak dane osobowe, czy numery kart.

Podszywają się pod NFZ i próbują wyłudzić dane. Nowy cel oszustów

Podszywają się pod NFZ i próbują wyłudzić dane. Nowy cel oszustów

Źródło:
PAP

Waszyngton i Londyn zakazały w piątek giełdom handlu aluminium, miedzi i niklu produkowanego przez Rosję oraz zakazały importu tych metali do USA i Wielkiej Brytanii. jak zapewniają obydwie strony, zakaz nie blokuje dwustronnych kontraktów, które będą mogły być kontynuowane.

Waszyngton i Londyn mówią "stop" rosyjskim metalom i nakładają sankcje

Waszyngton i Londyn mówią "stop" rosyjskim metalom i nakładają sankcje

Źródło:
PAP

Władimir Putin podpisał dwie ustawy mające na celu wsparcie członków rosyjskich sił zbrojnych walczących na Ukrainie i ich rodzin. "Poprzez wsparcie finansowe dla żołnierzy walczących na Ukrainie i ich rodzin próbuje udobruchać obecnie służących, zachęcić kolejnych do wstąpienia do wojska oraz ograniczyć krytykę ze strony rodzin poległych" - oceniło ten ruch brytyjskie ministerstwo obrony.

Kredyt bez odsetek i gwarancja zatrudnienia dla wdów. Putin "próbuje udobruchać żołnierzy"

Kredyt bez odsetek i gwarancja zatrudnienia dla wdów. Putin "próbuje udobruchać żołnierzy"

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowania w sprawie ceny wódek w Lidlu, Biedronce i w Kauflandzie – poinformował jej rzecznik prasowy prok. Szymon Banna. To konsekwencja zawiadomienia przez Jana Śpiewaka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zgłosił sprawę do prokuratury. Jak tłumaczy rzeczniczka UOKiK-u, działania sieci "mogą stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych".

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Źródło:
PAP

Libertariański prezydent Argentyny Javier Milei po raz pierwszy spotkał się w piątek z szefem Tesli Elonem Muskiem. Rozmawiali o "potrzebie uwolnienia rynków" i "eliminacji przeszkód biurokratycznych" dla inwestycji – ogłosiło biuro Mileia. Tematem miała być też inwestycja Muska w branżę litu – lekkiego metalu wykorzystywanego w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych i innych urządzeń. Argentyna dysponuje jednymi z najbogatszych złóż litu na świecie.

Miliarder Musk i prezydent Argentyny razem. Pierwsze spotkanie "przyjaciół z social mediów"

Miliarder Musk i prezydent Argentyny razem. Pierwsze spotkanie "przyjaciół z social mediów"

Źródło:
Reuters, PAP

Ostrzegamy przed oszustami namawiającymi klientów na nawiązanie połączenia wideo za pomocą zewnętrznych aplikacji - poinformował Toyota Bank Polska na swojej stronie internetowej. Poinstruowano, że należy zakończyć rozmowę, nie logować się na przesłane w wiadomości adresy oraz poinformować infolinię banku o zaistniałej sytuacji.

"Namawiają na połączenie video". Bank ostrzega przed działaniem oszustów

"Namawiają na połączenie video". Bank ostrzega przed działaniem oszustów

Źródło:
tvn24.pl

Na platformie TikTok są ponownie dostępne utwory Taylor Swift. Użytkownicy mogą dodawać jej muzykę do swoich filmów, mimo że muzyka należąca do innych artystów Universal wciąż nie pojawiła się w opcjach wyboru - czytamy portalu stacji BBC.

Koniec sporu z platformą społecznościową. Muzyka Taylor Swift wraca

Koniec sporu z platformą społecznościową. Muzyka Taylor Swift wraca

Źródło:
BBC

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl

- To bardzo bolesna inicjatywa, która miała cel wychowawczy - skomentowała na łamach La Repubblica" adwokatka Federica Viotto. Chodzi o historię mieszkańca Turynu, który wystąpił na drogę sądową przeciwko swojemu 30-letniemu synowi. Mężczyzna nie pracował i nie chciał wyprowadzić się z domu. Sąd przyznał rację ojcu i nakazał młodemu mężczyźnie opuścić dom w ciągu trzech miesięcy.

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Źródło:
PAP

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Im bliżej majówki, tym drożej na stacjach. Dotyczy to zwłaszcza benzyny bezołowiowej 95 i 98, których ceny poszły w górę o kilka groszy na litrze. Więcej trzeba też zapłacić przy tankowaniu oleju napędowego. Eksperci wskazali na ryzyko dalszych podwyżek cen paliw na stacjach. Wyjątkiem jest autogaz.

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Źródło:
tvn24.pl

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe mają być dostępne również w 2024 roku. Sejm w piątek przyjął ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Radio S.A. w likwidacji w piątek wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami.

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Źródło:
PAP

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja. W jego ocenie system kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów.

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej przetargi. - Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2023 roku. Podstawą były materiały przesłane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w piątek TVN24 prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak przekazał, gdyby zmowa się udała, szacowane szkody dla płockiego koncernu "szłyby w setki milionów złotych". Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju przedłużyła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu - prezesa zarządu oraz trzech wiceprezesów. Termin składania ofert został wydłużony do 19 kwietnia, a rozmowy z kandydatami będą przeprowadzane od 22 kwietnia.

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Źródło:
PAP

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.

Państwowy bank z nowym prezesem

Państwowy bank z nowym prezesem

Źródło:
PAP

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl