"Bezczelne" działania oszustów. "Każdy jest zagrożony i może zostać potencjalną ofiarą"

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24
wideo 2/4
TVN24W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych

Każdego da się oszukać. Wystarczy spreparować dobrze sytuacje w oparciu o emocje, lęk i ludzie szybko stają się ofiarami oszustów internetowych - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes Michał Wendt, który prowadzi firmę informatyczną i zajmuje się tworzeniem scenariuszy, na podstawie których testowane są zabezpieczenia systemów IT. - Łamanie haseł wymaga czasu i dużej mocy obliczeniowej. Bardziej opłaca się wykorzystać najsłabsze ogniwo, czyli nieświadomość człowieka - dodał.

Michał Wendt w rozmowie z TVN24 Biznes wyjaśnił, że "z perspektywy zwykłego Kowalskiego świat wygląda tak, że jest internet, mamy telefony, które jakoś działają, przesyłają wiadomości, ale tak naprawdę, to nikt nie zdaje sobie do końca sprawy jak te systemy funkcjonują". Jego zdaniem dlatego właśnie "dziś każdy jest zagrożony i może zostać potencjalną ofiarą". - Działania przestępców internetowych są coraz bardziej zautomatyzowane, bezczelne - stwierdził.

- Problemem jest brak świadomości zagrożenia i niska wiedza informatyczna - dodał.

Człowiek to najsłabsze ogniwo

Na pytanie, jakich sposobów używa haker, aby wykraść nasze dane, Wendt wytłumaczył, że "to jest gra cieni". - Hakerzy nie mają jakiegoś nieznanego sposobu. Starają się podpuścić zwykłego i nieświadomego Kowalskiego, żeby wyłudzić od niego hasło, żeby ten Kowalski kliknął w jakiś link, dzięki któremu dostaną się do jego banku- stwierdził.

Dodał, że utarł się "mit hakera, który siada do komputera, wpisuje ciąg znaków i wkrada się do systemu". - Łamanie haseł wymaga czasu i dużej mocy obliczeniowej. Bardziej opłaca się wykorzystać najsłabsze ogniwo, czyli nieświadomość człowieka - stwierdził.

- Człowiek to jest prawie zawsze główny punkt, który jest rozpracowywany przy atakach internetowych. Wszystkie działania są po to, aby zachęcić go, aby w coś kliknął - zauważył.

Podał przykład sytuacji, kiedy dostajemy SMS-a z informacją, że nie zapłaciliśmy rachunku za gaz i klikamy w link w zamieszczonej wiadomości, aby sprawdzić szczegóły.

- Nawet jak o tym linku później zapomnimy, to on sobie działa. Z profilu w mediach społecznościowych na przykład zacznie wysyłać do znajomych prośby o wpłatę pieniędzy, prośbę o zalogowanie się do systemu i w ten sposób będzie wyłudzać kolejne dane - zauważył ekspert.

Każdego da się oszukać

Michał Wendt zwraca uwagę, że ofiarami oszustw nie muszą być wcale osoby naiwne. Według niego każdego da się oszukać i dlatego tak ważna jest edukacja w tym obszarze. - Wystarczy spreparować dobrze sytuację w oparciu o emocje, lęk i ludzie szybko stają się ofiarami oszustów internetowych. Na mnie zrobiło wrażenie jak jeden z najbogatszych Polaków stracił w tegotypu akcji ponad milion złotych - dodał.

Zaznaczył, że "większość nieuczciwych działań w sieci to nie są wymyślne oszustwa. Są prymitywne, ale ludzie i tak w nie wpadają i tracą pieniądze". 

- Prowadziłem kiedyś humorystyczną stronę na Facebooku. Za każdym razem jak dodawałem post, momentalnie pojawiała się kopia tej strony, ale tworzona przez bota i zamieszczała w sieci kilkanaście komentarzy z informacjami zachęcającymi, aby wpłacić pieniądze i zarobić na oprocentowaniu. Zwykłe naciąganie, ściema, ale niestety byli tacy, którzy wpłacali pieniądze i je stracili - opowiedział. 

Jak ustrzec się przed oszustwami w sieci:

Wyłączanie automatycznych połączeń z routerem. - Zazwyczaj mamy włączone WiFi, aby nasz telefon łączył się od razu z internetem. Są techniki, aby odczytać ten sygnał i wykorzystać go do wykradania danych. Oszuści mają wtedy możliwość podstawiania nam fałszywych anten, stron internetowych i w ten sposób uzyskują hasła, które wpisujemy, by móc zalogować się do danych urządzeń. Pamiętajmy, że w telefonie mamy skrzynkę mailową. Adres mailowy wykorzystujemy do logowania się do różnych miejsc, jak na przykład do banków, albo utworzyliśmy za jego pośrednictwem profil zaufany ePUAP. Nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś mógłby mieć zewnętrzny wgląd do tych danych - powiedział Michał Wendt.

Nigdy nie należy łączyć się z otwartymi sieciami internetowymi, np. hotelowymi, miejskimi. - Często są stawiane fałszywe sieci internetowe. Łączymy się do otwartej sieci, przesyłamy dane przez internet, logujemy się do banku. Osoba, która kontroluje tę sieć, widzi wszystkie nasze hasła - wyjaśnił Michał Wendt.

Najczęściej wykorzystywana metoda przez oszustów internetowych, to podszywanie się pod znane strony internetowe, nadsyłane są też SMS-y. Zachowajmy w takich sytuacjach ostrożność. - Czuły punkt jest wtedy, kiedy pojawia się kwestia czegoś, co budzi w ludziach emocje, na przykład potencjalne wyłączenie prądu. Ze strachu klikamy w niebezpieczny link, zawarty w wiadomości. Inne tematy budzące duże emocje, to choroby, szczepionki, maseczki i wtedy jak grzyby po deszczu pojawią się strony, które chcą wyłudzić od nas dane logowania, hasło, żeby wykraść pieniądze na przykład z konta bankowego - zaznacza Michał Wendt.

Ważne jest też wymyślanie niestandardowych haseł do skrzynek mailowych i aplikacji. - Nietypowe oznacza, że nie są one na przykład "kasia123!" - zaznaczył ekspert. 

Trzeba też pamiętać o regularnej aktualizacji wszystkich programów i systemów operacyjnych - Aktualizacja służy załataniu dziury w zabezpieczeniach - podsumował Michał Wendt.

Czytaj więcej: Zainstalowała program do zdalnej obsługi i straciła prawie 30 tysięcy złotych

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Biznes posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Sam Altman wraca na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI - potwierdziła firma w oficjalnym komunikacie. Wcześniej szef jednej z najważniejszych firm technologicznych świata został niespodziewanie odwołany ze stanowiska.

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN

Bojkot reklamodawców może zabić firmę - stwierdził właściciel platformy X (dawniej Twitter) Elon Musk w wywiadzie na konferencji "New York Timesa". Ekscentryczny miliarder odniósł się do reklamodawców, którzy używają według niego "szantażu pieniędzmi" i w wulgarny sposób powiedział im, by odeszli. Przyznał także, że błędem było zamieszczenie wpisu popierającego antysemickie teorie.

Musk wulgarnie odniósł się do odchodzących z platformy X reklamodawców

Musk wulgarnie odniósł się do odchodzących z platformy X reklamodawców

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ministerstwo Finansów ostrzegło w czwartek przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

Metoda "na fiskusa". Oszuści znaleźli nowy sposób

Metoda "na fiskusa". Oszuści znaleźli nowy sposób

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Senat zaakceptował bez poprawek nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu. Regulacja zakazuje handlu w Wigilię większym placówkom, bez ograniczeń sklepy będą mogły za to działać w niedziele 10 i 17 grudnia.

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Odbyły się rozmowy pomiędzy protestującymi na przejściu granicznym w Medyce a nową minister rolnictwa. Co dalej z ich protestem? - Przede wszystkim bardzo by chcieli, żeby ktoś pojawił się tutaj na miejscu. Rozmowy, o których mówimy, doszło do nich pod Warszawą. Jedyną reakcją przewoźników na to, co tam usłyszeli, była zapowiedź, że nie rozszerzą swojego protestu, co byłoby piekielną niewygodnością, dla i tak zmęczonych czekaniem ukraińskich przewoźników - relacjonuje reporter TVN24 Konrad Borusiewicz, obecny na miejscu akcji protestacyjnej.

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W złożonym przez Koalicję Obywatelską (KO) i Trzecią Drogę (TD) projekcie, który dotyczy zamrożenia cen energii, znalazły się dodatkowo regulacje dotyczące budowy farm wiatrowych na lądzie. "Pierwsza wrzutka nowego Sejmu" - napisał w komentarzu wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka. - Na komisji energii chcemy wsłuchać się we wszystkie głosy stron, które różne uwagi, mamy nadzieję merytoryczne, będą zgłaszać - wyjaśniła posłanka TD Paulina Hennig-Kloska.

Nieoczekiwany dodatek do projektu w sprawie rachunków za prąd. "Pierwsza wrzutka nowego Sejmu"

Nieoczekiwany dodatek do projektu w sprawie rachunków za prąd. "Pierwsza wrzutka nowego Sejmu"

Autor:
kris/dap,
ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W czwartek Tesla ma rozpocząć dostawy elektrycznego pick-upa Cybertruck - podał Reuters. Agencja wyjaśniła, że Elon Musk złagodził oczekiwania inwestorów, powołując się na problemy ze zwiększeniem produkcji tego, co nazwał "radykalnym" produktem.

Nowe cacko Muska w końcu ma zacząć trafiać do klientów

Nowe cacko Muska w końcu ma zacząć trafiać do klientów

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Ewentualne postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu miałoby niewielkie i jedynie krótkotrwałe przełożenie na rynki finansowe - stwierdził w czwartek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. - Jeżeli mieliśmy do czynienia z łamaniem prawa, to taki wniosek byłyby zasadny - wyjaśnił, przestrzegając jednocześnie przed "teatrem politycznym" w tej sprawie.

Członek RPP o kwestii Trybunał Stanu dla prezesa NBP. "To jest jakiś sygnał"

Członek RPP o kwestii Trybunał Stanu dla prezesa NBP. "To jest jakiś sygnał"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Klienci korzystający z usług Poczty Polskiej nadali w okresie tegorocznego Black Week o ponad 46 procent więcej przesyłek niż w analogicznym okresie 2022 roku. Zwiększone zainteresowanie zakupami w tym okresie potwierdzają również dane PKO BP, z których wynika, że wydatki kartowe klientów tego banku znacząco wzrosły.

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes/TVN24 Biznes

Od wielu lat wprowadzane są przepisy, które mają zapobiegać powstawaniu klitek sprzedawanych jako mikroapartamenty - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Najnowsza próba to przepisy wchodzące w życie 1 kwietnia 2024 roku. 

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Autor:
JW/dap
Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Inflacja w listopadzie 2023 roku wyniosła 6,5 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy prognozowali, że ceny rosły w tempie 6,6 procent.

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Produkt Krajowy Brutto Polski w trzecim kwartale 2023 wzrósł o 0,5 procent rok do roku w porównaniu ze spadkiem 0,6 procent w drugim kwartale - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w trzecim kwartale wzrósł o 0,4 procent.

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku 2023 roku wzrosła w Polsce o 360,6 procent rok do roku, do poziomu 9,725 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jak wyjaśniono, to najwyższa kwota w historii rynku.

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Ostatnie godziny na dokumenty w sprawie tak zwanego 300 plus. W czwartek mija termin na składanie wniosków dotyczących rządowego programu Dobry start, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 złotych na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Nie wszyscy kierowcy zatankują od 1 stycznia popularną benzynę 95. Już za miesiąc to paliwo będzie miało inny skład i nie będzie nadawało się do każdego samochodu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nawet specjalną wyszukiwarkę dla kierowców. Można na niej sprawdzić, do jakiego samochodu zmienione paliwo nie jest zalecane. Materiał programu "Polska i Świat".

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP