"Bezczelne" działania oszustów. "Każdy jest zagrożony i może zostać potencjalną ofiarą"

Źródło:
TVN24 Biznes
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24
wideo 2/4
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24

Każdego da się oszukać. Wystarczy spreparować dobrze sytuacje w oparciu o emocje, lęk i ludzie szybko stają się ofiarami oszustów internetowych - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes Michał Wendt, który prowadzi firmę informatyczną i zajmuje się tworzeniem scenariuszy, na podstawie których testowane są zabezpieczenia systemów IT. - Łamanie haseł wymaga czasu i dużej mocy obliczeniowej. Bardziej opłaca się wykorzystać najsłabsze ogniwo, czyli nieświadomość człowieka - dodał.

Michał Wendt w rozmowie z TVN24 Biznes wyjaśnił, że "z perspektywy zwykłego Kowalskiego świat wygląda tak, że jest internet, mamy telefony, które jakoś działają, przesyłają wiadomości, ale tak naprawdę, to nikt nie zdaje sobie do końca sprawy jak te systemy funkcjonują". Jego zdaniem dlatego właśnie "dziś każdy jest zagrożony i może zostać potencjalną ofiarą". - Działania przestępców internetowych są coraz bardziej zautomatyzowane, bezczelne - stwierdził.

- Problemem jest brak świadomości zagrożenia i niska wiedza informatyczna - dodał.

Człowiek to najsłabsze ogniwo

Na pytanie, jakich sposobów używa haker, aby wykraść nasze dane, Wendt wytłumaczył, że "to jest gra cieni". - Hakerzy nie mają jakiegoś nieznanego sposobu. Starają się podpuścić zwykłego i nieświadomego Kowalskiego, żeby wyłudzić od niego hasło, żeby ten Kowalski kliknął w jakiś link, dzięki któremu dostaną się do jego banku- stwierdził.

Dodał, że utarł się "mit hakera, który siada do komputera, wpisuje ciąg znaków i wkrada się do systemu". - Łamanie haseł wymaga czasu i dużej mocy obliczeniowej. Bardziej opłaca się wykorzystać najsłabsze ogniwo, czyli nieświadomość człowieka - stwierdził.

- Człowiek to jest prawie zawsze główny punkt, który jest rozpracowywany przy atakach internetowych. Wszystkie działania są po to, aby zachęcić go, aby w coś kliknął - zauważył.

Podał przykład sytuacji, kiedy dostajemy SMS-a z informacją, że nie zapłaciliśmy rachunku za gaz i klikamy w link w zamieszczonej wiadomości, aby sprawdzić szczegóły.

- Nawet jak o tym linku później zapomnimy, to on sobie działa. Z profilu w mediach społecznościowych na przykład zacznie wysyłać do znajomych prośby o wpłatę pieniędzy, prośbę o zalogowanie się do systemu i w ten sposób będzie wyłudzać kolejne dane - zauważył ekspert.

Każdego da się oszukać

Michał Wendt zwraca uwagę, że ofiarami oszustw nie muszą być wcale osoby naiwne. Według niego każdego da się oszukać i dlatego tak ważna jest edukacja w tym obszarze. - Wystarczy spreparować dobrze sytuację w oparciu o emocje, lęk i ludzie szybko stają się ofiarami oszustów internetowych. Na mnie zrobiło wrażenie jak jeden z najbogatszych Polaków stracił w tegotypu akcji ponad milion złotych - dodał.

Zaznaczył, że "większość nieuczciwych działań w sieci to nie są wymyślne oszustwa. Są prymitywne, ale ludzie i tak w nie wpadają i tracą pieniądze". 

- Prowadziłem kiedyś humorystyczną stronę na Facebooku. Za każdym razem jak dodawałem post, momentalnie pojawiała się kopia tej strony, ale tworzona przez bota i zamieszczała w sieci kilkanaście komentarzy z informacjami zachęcającymi, aby wpłacić pieniądze i zarobić na oprocentowaniu. Zwykłe naciąganie, ściema, ale niestety byli tacy, którzy wpłacali pieniądze i je stracili - opowiedział. 

Jak ustrzec się przed oszustwami w sieci:

Wyłączanie automatycznych połączeń z routerem. - Zazwyczaj mamy włączone WiFi, aby nasz telefon łączył się od razu z internetem. Są techniki, aby odczytać ten sygnał i wykorzystać go do wykradania danych. Oszuści mają wtedy możliwość podstawiania nam fałszywych anten, stron internetowych i w ten sposób uzyskują hasła, które wpisujemy, by móc zalogować się do danych urządzeń. Pamiętajmy, że w telefonie mamy skrzynkę mailową. Adres mailowy wykorzystujemy do logowania się do różnych miejsc, jak na przykład do banków, albo utworzyliśmy za jego pośrednictwem profil zaufany ePUAP. Nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś mógłby mieć zewnętrzny wgląd do tych danych - powiedział Michał Wendt.

Nigdy nie należy łączyć się z otwartymi sieciami internetowymi, np. hotelowymi, miejskimi. - Często są stawiane fałszywe sieci internetowe. Łączymy się do otwartej sieci, przesyłamy dane przez internet, logujemy się do banku. Osoba, która kontroluje tę sieć, widzi wszystkie nasze hasła - wyjaśnił Michał Wendt.

Najczęściej wykorzystywana metoda przez oszustów internetowych, to podszywanie się pod znane strony internetowe, nadsyłane są też SMS-y. Zachowajmy w takich sytuacjach ostrożność. - Czuły punkt jest wtedy, kiedy pojawia się kwestia czegoś, co budzi w ludziach emocje, na przykład potencjalne wyłączenie prądu. Ze strachu klikamy w niebezpieczny link, zawarty w wiadomości. Inne tematy budzące duże emocje, to choroby, szczepionki, maseczki i wtedy jak grzyby po deszczu pojawią się strony, które chcą wyłudzić od nas dane logowania, hasło, żeby wykraść pieniądze na przykład z konta bankowego - zaznacza Michał Wendt.

Ważne jest też wymyślanie niestandardowych haseł do skrzynek mailowych i aplikacji. - Nietypowe oznacza, że nie są one na przykład "kasia123!" - zaznaczył ekspert. 

Trzeba też pamiętać o regularnej aktualizacji wszystkich programów i systemów operacyjnych - Aktualizacja służy załataniu dziury w zabezpieczeniach - podsumował Michał Wendt.

Czytaj więcej: Zainstalowała program do zdalnej obsługi i straciła prawie 30 tysięcy złotych

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Byli prezesi Fed Ben Bernanke i Janet Yellen w artykule dla dziennika "New York Times" wezwali do utrzymania niezależności banku centralnego. Zaapelowali do Donalda Trumpa, by na następcę szefa Rezerwy Federalnej wybrał osobę, która nie ulega wpływom politycznym.

"Ryzyko trwałych i poważnych szkód". Apel byłych szefów banku centralnego

"Ryzyko trwałych i poważnych szkód". Apel byłych szefów banku centralnego

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury zamierza usprawnić system karania za wykroczenia odnotowane przez fotoradary. Nowe przepisy mają wprowadzić między innymi kary za nieodbieranie korespondencji urzędowej - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Usprawnienie systemu karania. Resort planuje zmiany w przepisach drogowych

Usprawnienie systemu karania. Resort planuje zmiany w przepisach drogowych

Źródło:
PAP

Koncern motoryzacyjny Stellantis, właściciel marek takich jak Jeep, Chrysler i Fiat, poniósł 300 milionów euro strat z powodu ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - podała firma. Wyjaśniła, że nowe taryfy zakłóciły handel i doprowadziły do ograniczenia produkcji - poinformował portal BBC.

Ogromne straty przez cła Trumpa. Gigant podał dane

Ogromne straty przez cła Trumpa. Gigant podał dane

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Scott Bessent, amerykański sekretarz skarbu, wezwał europejskich sojuszników do nałożenia ceł wtórnych na państwa prowadzące handel z Rosją, jeśli Stany Zjednoczone wprowadzą podobne środki. Zaznaczył, że brak porozumienia z Unią Europejską w sprawie umowy handlowej przyniesie większe straty państwom UE.

Sekretarz skarbu USA: apeluję do naszych europejskich sojuszników

Sekretarz skarbu USA: apeluję do naszych europejskich sojuszników

Źródło:
PAP

W Chinach rozpoczęto budowę największej na świecie tamy i elektrowni wodnej na rzece Yarlung Zangpo w Regionie Autonomicznym Tybetu – podały państwowe media. Inwestycja o wartości 170 miliardów dolarów ma być największym przedsięwzięciem tego typu od czasów Tamy Trzech Przełomów.

Rusza gigantyczna inwestycja. "Projekt stulecia"

Rusza gigantyczna inwestycja. "Projekt stulecia"

Źródło:
PAP

Mówią o ciągłym stresie, wysiłku, problemach i o tym, że są "końmi pociągowymi". - Fryzjerka, która jest na urlopie, i tak ma cały czas włączony telefon. Myśli o tym, czy klienci wrócą - komentuje wyniki raportu dotyczącego kondycji psychicznej przedsiębiorców Tomasz Mazan, założyciel Unii Polskich Przedsiębiorców. - Właściciele firm pracują 24 godziny na dobę. Są wyczerpani codziennością i obciążeniami, które państwo na nich nakłada - dodaje w rozmowie z TVN24+.

Alarmujący raport. "To jest szok, coś nie do pomyślenia"

Alarmujący raport. "To jest szok, coś nie do pomyślenia"

Źródło:
TVN24+

Central European Petroleum odkryło duże złoże ropy naftowej na Morzu Bałtyckim i poszukuje partnerów do wydobycia. Prezes spółki Rolf Skaar zapowiedział rozmowy z największymi polskimi oraz międzynarodowymi firmami. Nowe złoże może nawet trzykrotnie zwiększyć dzienną produkcję ropy w Polsce.

Odkryli duże złoże ropy na Bałtyku i szukają partnerów

Odkryli duże złoże ropy na Bałtyku i szukają partnerów

Źródło:
PAP

Central European Petroleum (CEP) dokonało dużego odkrycia ropy naftowej otworem wiertniczym, wykonanym na Morzu Bałtyckim, około 6 kilometrów od Świnoujścia - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Źródło:
PAP

Dotychczasowa wiceprezeska Urzędu Regulacji Energetyki Renata Mroczek została wybrana w naborze na stanowisko prezesa tego urzędu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiana na czele urzędu. Komunikat kancelarii premiera

Zmiana na czele urzędu. Komunikat kancelarii premiera

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu 2025 roku wyniosło 8881,84 złotego, co oznacza wzrost 9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,8 procent w ujęciu rocznym.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Źródło:
tvn24.pl

Jedno słabe hasło wystarczyło hakerom, aby zniszczyć 158-letnią firmę i pozbawić pracy 700 osób - pisze portal stacji BBC. Cyberprzestępcy zażądali potężnego okupu, na zapłacenie którego firma nie miała pieniędzy.

Odgadli hasło pracownika, firma upadła

Odgadli hasło pracownika, firma upadła

Źródło:
BBC

McDonald’s Polska otrzymał karę wynoszącą blisko 17 milionów złotych od Urzędu Ochrony Danych Osobowych za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych - przekazał Urząd. Jak dodał doprowadzono do "ujawnienia danych osobowych w publicznie dostępnym katalogu".

Potężna kara dla McDonald’s Polska

Potężna kara dla McDonald’s Polska

Źródło:
PAP

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność w pracy jest niezbędna, ale w takiej sytuacji musi zwrócić mu koszty związane z wypoczynkiem – wyjaśnił główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że na urlopie nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Źródło:
PAP

Wyprodukowanie kilograma cukru kosztuje 2,52 złotego, ale w sklepie można go kupić nawet po 1,49 złotego. To znacznie poniżej kosztów produkcji i dystrybucji. Rynek może się załamać, a to oznacza protesty rolników - ocenia w poniedziałkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza".

"Nadmuchana" cena i rynek na skraju katastrofy

"Nadmuchana" cena i rynek na skraju katastrofy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,1 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

"Rozczarowanie". Najnowsze dane z przemysłu

"Rozczarowanie". Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W ramach szóstej edycji programu Mój Prąd wpłynęło 60 tysięcy wniosków na ponad 828 milionów złotych na przydomowe magazyny energii - poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Mamy rekordową liczbę wniosków". Można otrzymać nawet 16 tysięcy

"Mamy rekordową liczbę wniosków". Można otrzymać nawet 16 tysięcy

Źródło:
PAP

Jest to mechanizm, który powinien być rozważany właśnie po to, żeby ulżyć konsumentom. Wspierać sytuację tych Polaków, którzy dzisiaj przepłacają na odsetkach od swoich kredytów hipotecznych - powiedział Tomasz Chróstny, zapytany, czy banki powinny płacić podatek od nadmiarowych zysków.

Prezes UOKiK: ten podatek mógłby ulżyć kredytobiorcom

Prezes UOKiK: ten podatek mógłby ulżyć kredytobiorcom

Źródło:
PAP

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN