Kolejne problemy systemu ePUAP. Po weekendowej poważnej awarii dostęp do serwisu na moment powrócił. Jak się jednak okazuje - nie na długo. W poniedziałek rano problemy powróciły, a dostęp do platformy jest ograniczony. - Prace nad pełnym przywróceniem funkcjonalności trwają, ale w tej chwili nie jesteśmy w stanie podać dokładnego terminu - poinformowali przedstawiciele Centralnego Ośrodka Informatyki.
- W niedzielę system był monitorowany i działał poprawnie. Problemy z działaniem systemu ponownie pojawiły się w poniedziałek rano - dodano.
- Niestabilności systemu, jakie pojawiły się w poniedziałek spowodowane były dużym obciążeniem systemu (system przetwarzał zaległe sprawy, co w połączeniu z bieżącymi spowodowało, że nie wytrzymały tego serwery). System jest na monitorowany i specjaliści Centralnego Ośrodka Informatyki starają się reagować na bieżąco - powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl Karol Manys, rzecznik prasowy resortu cyfryzacji.
Jak dodał działanie ePUAP-u jest "dalekie od ideału". Ostatnie problemy nie uszły zresztą uwadze także Annie Streżyńskiej, minister cyfryzacji.
"Sposób, w jaki zbudowano ePUAP, może być przedmiotem habilitacji. Pisałam już kiedyś, że gdyby nie środki UE, to należałoby go zaorać. Centrum Cyfrowej Administracji - twórca i właściciel ePUAP - został przez nas postawiony w stan likwidacji, a sam ePUAP przeniesiony miesiąc temu do Centralnego Ośrodka Informatyki. Zrobiony audyt wykazał mnóstwo podstawowych błędów, niekorzystna umowę z wykonawcą, brak backupu. COI ma czas do września poprawić ten system i migrować go na stabilną infrastrukturę" - napisała w sobotę wieczorem na swoim profilu na Facebooku.
5/5 Prace nad pełnym przywróceniem funkcjonalności trwają, ale w tej chwili nie jesteśmy podać dokładnego terminu
— COI (@COIgovPL) May 9, 2016
W nowej roli
Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji twierdzi, że "w ciągu kilku miesięcy docelowo ePUAP zniknie". - Nie zostanie całkiem zlikwidowany, ale w związku z tym, że docelowo obywatel.gov.pl stanie się jedną platformą do administracji, ePUAP zostanie schowany. Stanie się jego częścią - generatorem wniosków - powiedział.
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to jedna z dróg, którą rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Aby załatwić sprawę przez internet za pomocą platformy ePUAP, należy założyć profil zaufany. Pozwala on potwierdzić tożsamość.
Weekendowe problemy
Przypomnijmy, że pierwsze problemy z systemem ePUAP pojawiły się w miniony piątek. "System ePUAP zaliczył ciężkie #tangodown i przed nocą sobota/niedziela raczej go nie podniesiemy" - napisano w sobotę tuż po północy na Twitterze Centralnego Ośrodka Informatyki.
Nad naprawą awarii pracował specjalnie powołany w tym celu sztab kryzysowy. "Wszystkie ręce zostały wyciągnięte na pokład. Powołany został sztab kryzysowy" - dodano, jednocześnie informując, że część ludzi została ściągnięta z weekendowego wolnego.
Po kilkudziesięciu godzinach udało się naprawić awarię i od godz. 3 w nocy w niedzielę można było ponownie skorzystać z systemu. "ePUAP znów działa i to ze zaktualizowanym oprogramowaniem. Za niedogodności przepraszamy. Oby to był ostatni raz" - napisano.
"System za takie pieniądze musi działać"
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej została powołana do życia ustawą z 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Uruchomiona została w 2008 r.
- System, który kosztował 120 mln złotych nie może być tak, że się po prostu wywala. System za takie pieniądze musi działać - powiedział Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.
Platforma ePUAP służy do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. Za pośrednictwem platformy można m.in. założyć firmę, opłacić składki, dopisać się do spisu wyborców, złożyć skargę lub wniosek, deklarację śmieciową, wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy, poprosić o odpis akt stanu cywilnego, zmienić adres do korespondencji lub zamieszkania itp.
Jak wypełnić wniosek o 500 plus?
Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: eupap.gov.pl