TVN24 Biznes | Z kraju

Dziwne e-maile z ciągiem liter. To nowy sposób oszustwa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
wideo 2/2
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę

"XSKEG DJLKGNE LSSKEM MRNPA" - tak mniej więcej wygląda treść wiadomości e-mail, która zalewa w ostatnich dniach skrzynki pocztowe wielu Polaków. Jednak to nie wszystko, znajduje się tam załącznik z linkiem. Nie klikaj! To oszustwo - ostrzega CyberRescue.

Jak informuje CyberRescue, w treści wiadomości znajduje się załącznik z rozszerzeniem *.htm lub *.html, który po uruchomieniu przekierowuje do podejrzanej strony internetowej.

Omijają spam

"To jeden ze sposobów zakamuflowania linków tak, aby nie zostały wyłapane przez filtr antyspamowy. Najczęściej link przekierowuje do podejrzanych platform do inwestycji w kryptowaluty lub stron dla dorosłych. Takie serwisy wyłudzają od nas dane - kontaktowe, adresowe i najczęściej dane do karty płatniczej. Co ważne! E-maile wysyłane są z prywatnych skrzynek pocztowych, nie wykluczone, że zostały one zhakowane" - czytamy w komunikacie.

Specjaliści z CyberRescue w ciągu kilku dni otrzymali ponad 100 zgłoszeń od osób, które otrzymały takie wiadomości e-mail. - Kliknięcie w link czy w załącznik jest proste, oszuści o tym wiedzą i podsyłają je nam na każdym kroku. Dlatego lepiej jest nawet zignorować wiadomość i nic z nią nie robić niż kliknąć o jeden raz za dużo - mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

"Jeśli także dostałeś taką wiadomość najbezpieczniej będzie oznaczyć ją jako SPAM i zgłosić usługodawcy poczty próbę wyłudzenia informacji" - napisano w komuniakcie.

O sprawie pisze również portal niebezpiecznik.pl. "W ostatnim tygodniu wysyłka takich e-maili się nasiliła. Otrzymujemy więcej zgłoszeń niż we wrześniu" - informują eksperci.

Dodają, że e-maile wysyłane są z prawdziwych, ale prawdopodobnie przejętych skrzynek na Gmailu, za każdym razem do 20 odbiorców.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości