W przyszłym roku wydamy w sklepach dyskontowych ponad 100 miliardów złotych - przewiduje firma Euromonitor International dla "Rzeczpospolitej". Rynek dyskontów rośnie trzy razy szybciej niż cały handel spożywczy. Za rok będzie zajmował już niemal 40 procent rynku - podaje dziennik.
"Dyskonty, które jeszcze na przełomie wieków sprzedawały głównie tanie, ale kiepskiej jakości produkty wprost z kartonów i palet, dokonały prawdziwej rewolucji w handlu. Nie tylko rosną znacznie szybciej niż rynek - o 9 proc. rocznie wobec 3 proc., według Euromonitor International, to jeszcze zepchnęły do narożnika nie tylko tradycyjne sklepy, ale również giganty w postaci hipermarketów. Wszystko to przy stosunkowo niewielkich powierzchniach sprzedaży, zazwyczaj z góra kilkoma tysiącami produktów w ofercie" - pisze "Rzeczpospolita".
Według prognozuje firma Euromonitor International w 2022 r. w dyskontowym kanale sprzedaży wydamy już ponad 103 mld zł. "Licząc od przedpandemicznego roku 2019, jego udział rynkowy ma się zwiększyć o ponad 6 proc., do 38 proc. Jest tu nadal przestrzeń do rozwoju – na wielu europejskich rynkach jak Niemcy czy Szwajcaria pozycja takich sklepów jest jeszcze sporo mocniejsza" - czytamy w "Rz".
Wpływ pandemii
- COVID-19 przyniósł korzyści dużym detalistom kosztem mniejszych specjalistycznych sklepów sprzedaży detalicznej, co doprowadziło do rosnącej konsolidacji w sektorze. Detaliści spożywczy nie są wyjątkiem, sieci szybko się rozwijają i przejmują mniejszych graczy - stwierdził dla gazety Marija Milasevic, starszy konsultant w Euromonitor International. - Dyskonty to najlepiej radząca sobie kategoria wśród detalistów spożywczych. W 2021 roku mają wykazać 9 procent wzrostu, podczas gdy cały rynek spożywczy tylko 3 procent - dodał.
"Wysoka inflacja jest paliwem dla intensywniejszej komunikacji z klientami. Ponieważ przez lata dyskonty budowały opinię najtańszych na rynku, to nawet jeśli obecnie nie w pełni jest to prawda, i tak wygrają starcie o szukających oszczędności konsumentów" - dowiadujemy się z "Rz".
Inflacja w Polsce
Inflacja w listopadzie wyniosła 7,8 procent rok do roku - wynika z danych przekazanych w środę przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). To więcej niż podawano wcześniej we wstępnym szacunku GUS. W październiku inflacja wyniosła 6,8 proc.
Obserwowane odczyty inflacji są najwyższe od grudnia 2000 roku, kiedy wzrost cen sięgał 8,5 procent rok do roku.
Źródło: Rzeczpospolita, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock