Dyrektor URE: Polska nie jest w pełni bezpieczna, jeżeli chodzi o dostawy gazu

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Ekspert o energetyce wiatrowej w Polsce
Ekspert o energetyce wiatrowej w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Ekspert o energetyce wiatrowej w Polsce

Polska nie jest w pełni zabezpieczona pod kątem dostaw gazu, brakuje magazynów. Dla rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii kluczowe jest odblokowanie i rozwój sieci - oceniła Małgorzata Kozak, dyrektor Urzędu Regulacji Energetyki.

Pytana podczas konferencji Forum Energii i Polityki Insight, czy Polska jest bezpieczna gazowo, odpowiedziała: "Nie do końca. Niestety nie możemy być optymistami. Ruszyły inwestycje: połączenie GIPL, Baltic Pipe, interkonektor polsko-słowacki, mamy plany rozbudowy terminali, budowy FSRU. To mimo wszystko jest trochę mało".

Kozak: ciepła zima nas uratowała

- To co będzie decydować o bezpieczeństwie państwa, to magazyny. My ich mamy trochę za mało. Musimy zwrócić uwagę na ich rozbudowę - dodała Kozak. Jak wskazała, obecnie gazu wystarcza, ale o ok. 20 proc. obniżyło się zużycie.

- Póki co mamy gaz, (...) ale to jest związane z pogodą. Ciepła zima nas uratowała - powiedziała dyrektor URE. Kozak zauważyła, że nie można gwałtownie zwiększyć podaży gazu LNG, a o dostępność terminali będą konkurować z Europą takie kraje jak Chiny, Indie, czy Japonia.

- Bezpieczeństwo kosztuje - powiedziała Małgorzata Kozak. W jej ocenie, aby odnawialne źródła energii mogły się rozwijać, konieczna jest rozbudowa sieci. - Inwestycje w OZE to nie tylko budowa instalacji, to ogromne koszty rozwoju systemów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego. (...) Możemy mówić o odblokowaniu zasady 10H, ale tak naprawdę systemy elektroenergetyczne mają problem z absorpcją tak dużej ilości OZE - powiedziała dyrektor.

- W urzędzie są już pewnie tysiące wniosków o rozstrzygnięcie sporu z tytułu odmowy przyłączenia do sieci złożonych przez przedsiębiorców, którzy chcieliby inwestować w zieloną energię. Najważniejsze z punktu widzenia systemu jest odblokowanie sieci - dodała Kozak.

Mechanizm do zmiany

Dyrektor URE oceniła, że przedyskutować należałoby mechanizm rynku mocy, jego koszty i efekty.

- Gdy się popatrzy na wyniki aukcji rynku mocy, jak funkcjonuje rynek mocy w Polsce, jakie są jego koszty i co przyniósł, to myślę, że mechanizm jest do zmiany. (...) Rynek mocy co do zasady zagwarantował bezpieczeństwo, bo bez dodatkowych środków istniejące jednostki by się wyłączały. (..) Czy jednak stać nas na to, by dopłacać takie sumy jednostkom istniejącym? - powiedziała, dodając, że potrzebne są mechanizmy wspierające nowe jednostki.

Wskazała, że dotychczasowy koszt rynku mocy to 37,7 mld zł, bez inflacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości