TVN24 Biznes | Z kraju

Ważne zmiany dla telewidzów. Dzisiaj rusza kolejny etap

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Maciej Staszak o nowym standardzie telewizji naziemnej
Maciej Staszak o nowym standardzie telewizji naziemnej TVN24
wideo 2/3
TVN24Maciej Staszak o nowym standardzie telewizji naziemnej

W poniedziałek 23 maja nastąpi trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Będzie on dotyczyć województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC.

"W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania" - podało w komunikacie Media-Cyfryzacja KPRM.

Związek Cyfrowa Polska przypomina z kolei telewidzom o sprawdzeniu, czy ich odbiorniki telewizyjne są dostosowane do nowego standardu sygnału.

DVB-T2/HEVC - cztery etapy zmian

"Zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej odbywają się stopniowo od końca marca i potrwają do końca czerwca" - podał Związek Cyfrowa Polska. Jak dodał, obecnie w zasięgu DVB-T2/HEVC są mieszkańcy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, niemal całego pomorskiego, wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części mazowieckiego.

Od 23 maja nowy standard dotrze do telewidzów mieszkających na terenie województw:

- śląskiego,

- małopolskiego,

- łódzkiego,

- opolskiego.,

- świętokrzyskiego,

- podkarpackiego.

W całości nowym sygnałem zostanie pokryta także Wielkopolska (dołączy np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic).

Jak wskazał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik, "będzie to największe obszarowo przyłączenie nowego standardu nadawania na terenie Polski".

Kolejne i ostatnie już przyłączenie do DVB-T2/HEVC planowane jest 27 czerwca. Obejmie ono resztę miejscowości z województwa mazowieckiego, w tym Warszawę, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie. Tym samym cały obszar kraju będzie już objęty nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora

Dla tych, którzy będą musieli wymienić odbiornik, Cyfrowa Polska przypomina o rządowym dofinansowaniu do zakupu dekodera lub telewizora. Jeśli zdecydujemy się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego możemy otrzymać bon o wartości 250 zł.

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. To właśnie wtedy rozpoczęło się cyfrowe nadawanie programów naziemnych. Teraz DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.

Nowy standard nadawania obejmuje multipleksy darmowej naziemnej telewizji cyfrowej (MUX). Multipleksy to pakiety programów telewizyjnych i dodatkowych usług TV, które obejmują takie programy telewizyjne jak: TVN, TVN7 czy TTV.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości