Ministerstwo pisało: wzrost minimalnej pensji nie powinien być zbyt gwałtowny. Po czym rząd zaskoczył podwyżką

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Płaca minimalna pójdzie w górę
Płaca minimalna pójdzie w góręTVN24
wideo 2/4
TVN24Płaca minimalna pójdzie w górę

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę nie powinien być zbyt gwałtowny - pisał wcześniej w raporcie z konsultacji publicznych resort rodziny i opieki społecznej (MRiPS). "Takie działanie mogłoby niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę, przyczyniając się do powstania ryzyka wystąpienia inflacji, spadku zatrudnienia lub wzrostu bezrobocia" - tłumaczono. We wtorek rząd zdecydował o podwyższeniu płacy minimalnej w stopniu większym niż pierwotnie planowano.

Rząd zdecydował o podwyżce płacy minimalnej do 3490 złotych brutto od 1 stycznia 2023 roku i do 3600 złotych brutto od 1 lipca 2023 roku. Oznacza to wzrost o 15,9 procent od stycznia i o 19,6 procent od lipca w stosunku do 2022 roku.

Podwyżka jest wyższa od pierwotnie zapowiadanej przez rząd. Zgodnie z wcześniej opublikowanym projektem najniższa krajowa pensja miała wynosić od stycznia 3383 zł, a od lipca - 3450 zł.

"Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę nie powinien być zbyt gwałtowny"

"Należy mieć na uwadze, że wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę nie powinien być zbyt gwałtowny (przede wszystkim niedostosowany do tempa wzrostu produktywności). Takie działanie mogłoby niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę przyczyniając się do powstania ryzyka wystąpienia inflacji, spadku zatrudnienia lub wzrostu bezrobocia, w szczególności wśród osób o niskich kwalifikacjach" - oceniało tymczasem ministerstwo rodziny i polityki społecznej w raporcie z wcześniej przeprowadzonych konsultacji publicznych.

Przytoczona wyżej opinia MRiPS dotyczy propozycji rządu podwyżki płacy minimalnej w 2023 r.: do 3383 zł od 1 stycznia i do 3450 zł od 1 lipca przyszłego roku.

Inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 procent.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w związku z pracami nad dyrektywą w sprawie adekwatnych minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej, w najbliższym czasie będą prowadzone analizy przepisów wyżej wymienionej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Czytaj więcej Płaca minimalna. Komentarze

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości