TVN24 Biznes | Z kraju

Więcej czasu na "Czyste Powietrze"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów nad ziemią
Czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów nad ziemiątvn24
wideo 2/6
tvn24Czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów nad ziemią

Będzie dłuższy termin dla gmin, które chcą skorzystać z dodatkowych pieniędzy w programie "Czyste Powietrze" - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zgłoszenia będzie można wysyłać jeszcze przez miesiąc, czyli do końca marca 2021 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak podaje w komunikacie resort, "łączny budżet zachęt, przygotowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to ponad 100 mln zł".

Wydłużony czas

"Obejmuje on wsparcie utworzenia oraz bieżącego funkcjonowania punktów informacyjnych dla mieszkańców (do 30 tys. zł), nowe stawki za złożony wniosek z terenu gminy (150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym, a było to odpowiednio 100 zł i 0 zł) oraz do 16 mln zł na premiowanie gmin, które w danym roku wykażą się największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie Czyste Powietrze" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla ministerstwo, wydłużony termin zgłoszeń dla gmin, chcących korzystać z tych bonusów, to wyjście naprzeciw potrzebom samorządów, które jeszcze nie zdążyły zgłosić się do programu "Czyste Powietrze".

"W tym celu – do końca marca br. – konieczne jest zgłoszenie gminy w formie pisemnej do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (nie ma wzoru pisma, wystarczy krótka, podpisana informacja na ten temat)" - czytamy.

"Gminy, które już przystąpiły do programu Czyste Powietrze, czyli mają podpisane porozumienie z WFOŚiGW (Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - red.), nie muszą się dodatkowo zgłaszać, ponieważ otrzymają z WFOŚiGW propozycję aneksu do podpisanego już porozumienia. Nowe porozumienia będą zawierane przez WFOŚiGW do końca maja 2021 r." - podaje resort.

"Czyste Powietrze"

"Czyste Powietrze" to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowo budowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Obsługą programu zajmują się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty "Czystego Powietrza". Mieszkańcy mogą otrzymać w nich pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do WFOŚiGW. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości