TVN24 Biznes | Z kraju

Od dziś obowiązują nowe przepisy dotyczące kwarantanny

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: siedmiodniowa kwarantanna od wtorku
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: siedmiodniowa kwarantanna od wtorkuTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: siedmiodniowa kwarantanna od wtorku

We wtorek weszły w życie nowe przepisy dotyczące kwarantanny. Według opublikowanego rozporządzenia czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie koronawirusem został skrócony z 10 do 7 dni.

Dla osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz które miały styczność ze źródłem zakażenia, kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach (wcześniej po 10 dniach).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Krótsza kwarantanna - rozporządzenie

Osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Jak uzasadniało w weekend MZ, skrócenie kwarantanny jest możliwe z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie delta, jak i omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort wskazał, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA >>>

Ponad 800 tysięcy osób na kwarantannie

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia 819 306 osób jest objętych kwarantanną. Resort poinformował też w poniedziałek o 29 100 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

CZYTAJ TAKŻE: Kwarantanna - co muszę, czego mi nie wolno, ile trwa i jaka kara grozi za jej nieprzestrzeganie

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości