Dziś funkcjonuje mechanizm gazowy, wkrótce ma funkcjonować mechanizm dla ciepła - zapewnia Ministerstwo Środowiska i Klimatu. Rząd zapowiedział w czwartek brak podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych, które w całym 2023 roku nie zużyją więcej niż 2000 kilowatogodzin. Wyższy limit, w wysokości 2600 kWh, ma dotyczyć gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą.
Zgodnie z zapowiedziami, po przekroczeniu zaproponowanych progów przy wyliczaniu opłat, dostawca energii ma brać pod uwagę nową, wyższą taryfę, która zostanie zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pod koniec tego roku.
MKiŚ: wkrótce ma funkcjonować mechanizm dla ciepła
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało TVN24 Biznes, że gwarantowana cena energii obejmie również gospodarstwa domowe obsługiwane przez firmy energetyczne, które nie składają wniosków taryfowych do URE.
Na pytanie w jaki sposób firmom energetycznym, które nie składają wniosków do URE, będzie rekompensowane zamrożenie cen prądu do poziomu 2000 kWh, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, że "w taki sam sposób jak dla firm, które składają wnioski do URE. Dziś funkcjonuje mechanizm gazowy, wkrótce ma funkcjonować mechanizm dla ciepła".
Dodano, że projekt w najbliższych dniach zostanie rozpatrzony przez rząd i ma trafić na jedno z najbliższych posiedzeń sejmu.
Według MKiŚ w Polsce "około 40 procent odbiorców korzysta z taryf wolnorynkowych, w tym jednak duża cześć na stale ceny prądu z uwagi na podpisanie umów na czas określony - tych gospodarstw domowych potencjalne podwyżki taryf już dziś z uwagi na klauzule umowne nie obejmują".
Czy limity są wystarczające?
Zdaniem ekspertów wskazane limity mogą okazać się jednak za małe dla niektórych odbiorców, w tym najbiedniejszych. Według Polskiego Alarmu Smogowego "zaproponowana przez rząd tarcza solidarnościowa gwarantująca osłonę taryfową dla gospodarstw domowych do poziomu 2000 kWh/rok to zadecydowanie zbyt niski limit dla osób ogrzewających mieszkania energią elektryczną".
Jak poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda liczba odbiorców mających realne zużycie w 2021 r. poniżej 2 tys. kWh (dane od 5 największych operatorów systemów dystrybucyjnych za URE) wyniosła 10,7 mln, a powyżej 2 tys. kWh 6,05 mln.
Czytaj więcej Ceny prądu w 2023 roku>>>
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock