Polska Grupa Energetyczna (PGE) szacuje, że z tytułu nieuznania przez Prezesa Urzędu Regulacji i Energetyki poniesionych kosztów zakupu energii, potencjalna strata w segmencie Obrót może wynieść około 860 milionów złotych - poinformowała w środę w komunikacie PGE.
Przypomniano, że w ubiegłym tygodniu (15 grudnia) Prezes URE zatwierdził cenę sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców w grupach taryfowych G na rok 2024 dla spółki PGE Obrót na poziomie średnio 739,35 zł za MWh (cena bez podatku od towarów i usług oraz bez podatku akcyzowego).
Milionowe straty
"Wysokość zatwierdzonej taryfy nie pokrywa w pełni uzasadnionych i poniesionych kosztów zakupu energii elektrycznej przez spółkę PGE Obrót S.A., uwzględniających profil zużycia przez klientów" - podkreślono.
Dodano, że "spółka dokonała oceny wpływu wysokości zatwierdzonej taryfy na swoją działalność i zidentyfikowała w segmencie Obrót potencjalną stratę z tytułu nieuznania przez Prezesa URE poniesionych kosztów zakupu energii, która - według stanu na dzień publikacji niniejszego raportu - szacowana jest na poziomie ok. 860 mln zł".
Jak podano, PGE Obrót ma w najbliższym czasie złożyć wniosek do Prezesa URE o zmianę wysokości Taryfy G.
"Brak pokrycia kosztów będzie skutkował zawiązaniem w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej PGE za rok 2023 rezerwy na umowy rodzące obciążenia (na podstawie MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe). Spółka, wraz z audytorem, będzie analizowała wpływ powyższego na skonsolidowane wyniki Grupy PGE zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Wysokość samej rezerwy zostanie zaprezentowana w raporcie okresowym Grupy Kapitałowej PGE za 2023 rok" - podsumowano w komunikacie.
Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dostarcza energię elektryczną do ponad 5 milionów klientów.
Decyzja URE
Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator.
W komunikacie wskazano, że sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) stabilizuje się, co przekłada się na mniejszą zmienność cen energii elektrycznej w obrocie hurtowym. W związku ze spadkami cen na rynku hurtowym w stosunku do cen z kontraktów zawieranych w 2022 roku, zatwierdzone przez Prezesa URE ceny energii w taryfach sprzedawców na 2024 r. są niższe o 31,3 proc. w stosunku do taryf zatwierdzonych na 2023 r.
Nieznacznie, średnio o ok 2,9 proc. rok do roku, wzrastają natomiast taryfy dystrybucyjne. Jest to związane z koniecznością ponoszenia przez przedsiębiorców odpowiedzialnych za infrastrukturę sieciową w naszym kraju nakładów inwestycyjnych na rozbudowę oraz modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Na poziom taryf dystrybucyjnych ma też wpływ wzrost taryfy operatora systemu przesyłowego, czyli Polskich Sieci Elektroenergetycznych, oraz inflacja.
Odbiorcy nie odczują jednak zmian, jeśli ceny energii dalej zostaną zamrożone.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock