Czy na stacjach czekają nas podwyżki? Najnowsze prognozy

Z kraju

Nawet 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas kontroli drogowejTVN Turbo
wideo 2/8

Podwyżki cen benzyny na rynku hurtowym mogą przełożyć się na wzrost cen tego paliwa w detalu - prognozują analitycy BM Reflex. Także eksperci e-petrol przewidują, że w nadchodzącym tygodniu można spodziewać się podwyżek na stacjach.

"Poza symbolicznymi zmianami cen benzyny i diesla na poszczególnych obiektach od połowy października ceny paliw są stabilne. Średnio w mijającym tygodniu za paliwa (z wyjątkiem LPG) płacimy tyle co przed tygodniem. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje 4,92 zł/l, bezołowiowa 98 - 5,24 zł/l, olej napędowy – 4,94 zł/l i autogaz 2,01 zł/l. Tym samym ceny wszystkich paliw na stacjach są niższe niż przed rokiem. Za litr bezołowiowej 95 płacimy 16 gr mniej, bezołowiowej 98 – 15 gr, oleju napędowego – 36 gr, a za litr autogazu 55 gr" - wyliczają eksperci BM Reflex.

Będą podwyżki?

"Na tle obserwowanych zmian cen wszystkich paliw wyraźnie zaznaczają się podwyżki cen autogazu, który średnio w tym tygodniu drożeje 4 grosze na litrze. Wzrost ceny powyżej 2 zł/l oznacza, że gaz jest najdroższy od połowy sierpnia. Na rynku hurtowym w mijającym tygodniu najbardziej zmieniały się ceny benzyny Pb98" - czytamy w komentarzu.

"Podwyżki cen benzyn z rynku hurtowego wykazują na możliwość podwyżek cen w detalu, jednak te nastąpią w sytuacji, kiedy w hurcie ceny utrzymają się na obecnym poziomie lub będą rosły. W przeciwnym razie, ceny na stacjach będą pozostawały na niezmienionym poziomie" - prognozują analitycy.

Minimalny wzrost

Z kolei eksperci e-petrol wskazują, że "niemal od miesiąca polskie ceny detaliczne są niezmienne, zarówno w przypadku benzyn, jak i oleju napędowego. "Dzieje się to nawet pomimo stosunkowo małych marż na paliwie dieslowskim" - piszą.

"Pewnym usprawiedliwieniem dla braku korekt cenowych na stacjach może być niewielka zmienność w cenach ropy na giełdzie w Londynie, ale zwyżka w cenach hurtowych będzie zapewne impulsem "na plus" dla części krajowych stacyjników" - tłumaczy e-petrol.

Prognozy analityków e-petrol.pl wskazują, że w okresie między 11 i 17 listopada można spodziewać się "minimalnej korekty zwyżkowej cen detalicznych na naszych stacjach"."Benzyna 98-oktanowa kosztować może 5,23-5,34 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 cena średnia wyniesie 4,90-5,01 zł/l. Dla cen oleju napędowego przewidywana jest zmiana zwyżkowa, która ulokuje ceny w przedziale 4,92-5,01 zł/l. Wyraźna zmiana zwyżkowa dotyczyć może autogazu, który kosztował będzie 1,98-2,03 zł/l" - przewidują eksperci.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis