Bosch zainwestuje ponad miliard złotych w budowę fabryki w Polsce

Źródło:
PAP
Prognoza dla rynku pracy w Polsce
Prognoza dla rynku pracy w PolsceTVN24
wideo 2/4
Praca. Prognoza dla rynku pracy w Polsce w drugim kwartale 2023 rokuTVN24

Bosch zainwestuje 1,2 miliarda złotych w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu (województwo dolnośląskie). W zakładzie niemieckiego koncernu do 2027 roku ma być zatrudnionych 500 osób - przekazała Grupa Bosch.

Fabryka pomp ciepła powstanie w Dobromierzu w powiecie świdnickim, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Prace budowane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 r. Inwestor podał, że do 2027 r. w fabryce powstanie 500 miejsc pracy.

Bosch zainwestuje ponad miliard złotych w budowę fabryki

Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski.

Birte Luebbert członek zarządu Bosch Comfort Group podkreśliła, że firma zamierza umacniać swoją pozycję na rynku pomp ciepła. - Będziemy budować nową fabrykę w Dobromierzu, w sercu Europy; są tu dobre połączenia logistyczne. To jest idealny miejsce, z którego szybko możemy się dostać do rynków w Europie – powiedziała Luebbert.

Minister bez teki Michał Dworczyk podkreślił, że inwestycje w nowe technologie są szczególnie pożądane, a z budowy fabryki w Dobromierzu skorzysta cały subregion wałbrzyski.

Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreślił, że nowa inwestycja Boscha potwierdza, że Polska jest stabilnym, wiarygodnym i rzetelnym miejscem do inwestowania. - W zeszłym roku przekroczyliśmy barierę 3,7 miliarda euro, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne w Polsce, i liczymy na to, że ten rekord przekroczymy też w tym roku – powiedział Dytko.

Bosch inwestuje w fabryki w Polsce od 1992 r. Koncern ma swoje zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Reprezentowany jest przez cztery spółki, które tworzą Grupę Bosch w Polsce.

Fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątym zakładem Boscha w Polsce i pierwszym, który będzie produkował pompy ciepła. W zakładach Boscha produkowany jest sprzęt AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Koncern w Polsce zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników.

Bosch produkuje już pompy ciepła w fabrykach w Niemczech, Portugalii i w Szwecji. Według koncernu zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku. W ciągu obecnej dekady w UE ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 mln pomp ciepła – podał Bosch.

List od premiera

Premier Mateusz Morawiecki w liście wystosowanym z okazji ogłoszenia inwestycji podkreślił, że przyczyni się ona do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju. "Zapewni też wzrost innowacyjności gospodarki" – napisał Morawiecki.

Budowa fabryki w Dobromierzu - jak wskazał szef rządu - to kolejna inwestycja Boscha, który obecny jest w Polsce od ponad trzech dekad. "Zakłady produkcyjne firmy, ośrodki badawczo-rozwojowe, centra kompetencji i usług czy wreszcie jednostki handlowe w naszym kraju zatrudniają ponad 8,5 tys. osób" – napisał premier. Dodał, że dzięki nowej inwestycji pracę znajdzie kolejnych 500 osób.

Nowa inwestycja to nie tylko szansa dla regionu wałbrzyskiego, ale też dla całego kraju - podkreślił premier. "Pod Wałbrzychem będą produkowane pompy ciepła, będące kluczowym rozwiązaniem grzewczym, wpływającym na przyśpieszenie transformacji energetycznej w całej Europie. To rozwiązanie nie tylko proekologiczne, ale proekonomiczne, które bez wątpienia przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną" - napisał premier.

Dodał, że wprowadzony przez polski rząd program zakłada znaczące dofinasowanie dla gospodarstw domowych dokonujących wymiany instalacji grzewczych starszego typu. "W myśl założeń przyjętych przez UE, pompy ciepła mają być istotnym elementem w procesie dążenia do neutralności klimatycznej i odcięcia się starego kontynentu od rosyjskich paliw" – napisał premier.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FotograFFF / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP