"Made in Russia" bije rekordy. Polacy kupują więcej rosyjskiej żywności

Z kraju

flickr.com/(CC BY-NC 2.0) | Royston RascalsKupiliśmy od Rosjan produkty żywnościowe za 160,6 mln euro, to 78,9 proc. więcej niż w 2013 r.

Zaskakujący efekt rosyjskiego embarga. Import produktów żywnościowych z napisem "Made in Russia" bije rekordy – donosi "Metro".

Po tym jak Rosja wprowadziła embargo na zachodnią – w tym polską – żywność, eksport do Rosji spadł w ub.r. prawie 30 proc., do rekordowo niskiego poziomu 880 mln euro. Tymczasem my kupiliśmy od Rosjan produkty żywnościowe za 160,6 mln euro, to 78,9 proc. więcej niż w 2013 r. – wynika ze wstępnych danych resortu rolnictwa.

Dlaczego?

Takiego boomu na rosyjskie produkty rolno-spożywcze nigdy nie było. Zadziałał efekt osłabienia rubla – wyjaśnia Zbigniew Ekiert z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Moskwie.

Jak mówi, w ciągu ostatniego roku wartość rubla wobec euro czy dolara obniżyła się blisko połowę, co oznacza, że rosyjskie produkty stały się dla zagranicznych odbiorców o połowę tańsze. Polscy biznesmeni zauważyli okazję i chętniej zaopatrują się na rynku rosyjskim – dodaje.

Jakie produkty?

Według Ekierta świetnie widać to np. w obwodzie kaliningradzkim. Dziś coraz mniej opłaca się jeździć do Polski na zakupy; zdarza się za to, że to Polacy niektóre produkty mogą kupić taniej po rosyjskiej stronie, nie tylko żywność, ale nawet elektronikę – zauważa.

31.07.2014 | Ile będzie kosztować Polskę rosyjskie embargo na owoce i warzywa?Fakty TVN

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/(CC BY-NC 2.0) | Royston Rascals