PZU rzuca się na banki. Rafał Hirsch: w dotychczasowej strategii nie było o tym mowy

PZU przejmuje Alior Banktvn24

PZU przejmuje Alior Bank, a za chwilę okaże się, że przejmuje też Raiffeisen Polbank – nie ma na razie oficjalnego komunikatu, ale sam prezes mówi, że chce kupić nawet trzy banki, więc zakładam, że tak będzie. Mamy zatem "repolonizację" sektora bankowego w praktyce, akurat tuż po kampanii wyborczej, w czasie której sporo się o tym mówiło. Przypadek? Możliwe, że nie, bo w oficjalnych dokumentach PZU na temat strategii rozwoju firmy do roku 2020 o kupowaniu banków nie było ani słowa.

Korzyści z repolonizacji banków

Spora część Polaków nie lubi banków, a zwłaszcza tych "zagranicznych" – chodzi o jak najbardziej polskie banki, w których jednak ponad 50 procent kapitału jest kontrolowane przez banki albo inne podmioty zagraniczne (głównie dlatego, że same do Polski z tym kapitałem kiedyś przyjechały, o czym jednak w krytyce zjawiska się nie wspomina).

Skoro Polacy nie lubią "banków zagranicznych" to politycy mogą zbijać kapitał polityczny i zwiększać swoje szanse na dojście do władzy przez promowanie pomysłu "repolonizacji", czyli wykupu polskiego sektora bankowego z rąk zagranicznego kapitału. Swoją drogą pomysł ten nie jest wcale głupi i ma swoje plusy, chociażby w kontekście odporności sektora na ewentualne tornado w świecie banków na Zachodzie, czego nigdy nie można wykluczać.

Ale dziś mówi się o tym, żeby wygrać wybory. Jest to skuteczne, bo Andrzej Duda mówiąc, między innymi właśnie o tym, jedne wybory już wygrał. Kolejne są w październiku i wiadomo, że nawet jeśli partia rządząca też zacznie wzywać do repolonizacji, to będzie w tym mniej wiarygodna niż partie opozycyjne. Można więc się przed tym uchronić tylko w jeden sposób. Można spróbować zrepolonizować sektor bankowy jeszcze przed wyborami i wtedy argument w ogóle zniknie.

PZU idealnym repolonizatorem

Kto może podjąć się misji repolonizacji? Leszek Czarnecki – jedyny Polak – właściciel dużego banku raczej odpada, bo jego Getin sam musi uważać na to, co się będzie dziać z frankiem szwajcarskim. Państwowe PKO BP – może i tak, ale niedawno kupiło Nordeę (samodzielnie realizując ideę repolonizacji), więc teraz może już nie chcieć kupować dalej. Można by PKO przymusić, ale po co, skoro obok jest PZU – spółka również potężna finansowo, nawet bardziej rentowna, z dużymi i niewykorzystanymi pokładami kapitału. Idealny kandydat na repolonizatora.

W komunikacie PZU o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie kupna pakietu akcji Alior Banku jest mowa o tym, że to odtajnienie komunikatu, który spółka zgodnie z prawem wysłała do KNF i utajniła 14 maja. Spółki giełdowe o takich sprawach jak rozpoczęcie negocjacji w sprawie przejęcia innej spółki muszą zawiadamiać KNF niezwłocznie, najpóźniej w 24 godziny po wydarzeniu. Czyli PZU przystąpiło do negocjacji 13 albo 14 maja, a zakończyło je podpisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży 30 maja. Czyli PZU kupiło spory pakiet akcji w banku z WIG20 po 16 dniach. Jak dla mnie – dość szybko. No chyba, że negocjowało już wcześniej, ale to by oznaczało, że spółka jest na bakier z przepisami i z KNF. Tego nie zakładam.

13 maja to była środa po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Dwa dni wcześniej, 11 maja Bronisław Komorowski ogłosił pomysł referendum, które miało (nadal ma) rozbroić inny wyborczy wątek, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze.

Wszystkie te niecne podejrzenia można obalić w prosty sposób, wykazując, że PZU już wcześniej planowało wejście w polski sektor bankowy i teraz tylko finalizuje wcześniejsze plany. Tylko że niestety we wcześniejszych dokumentach i komunikatach spółki nie ma na ten temat ani słowa. Nie ma o tym niczego ani w raporcie za pierwszy kwartał, ani w sprawozdaniu zarządu i liście prezesa do akcjonariuszy zamieszczonych w raporcie rocznym za 2014. Co najważniejsze jednak – nie ma o tym ani słowa w opublikowanej w styczniu nowej strategii rozwoju PZU na lata 2015-2020.

Strategia rozwoju PZU

PZU w styczniu ogłosiło, że zamierza być liderem regionalnym w ubezpieczeniach, planuje budować PZU Inwestycje, czyli rozwój produktów inwestycyjnych dla klientów, tak aby zostać liderem także na tym rynku. No i najciekawszy filar trzeci – rozwinąć działalność w sektorze zdrowotnym. W strategii można wyczytać, że Grupa PZU rozważa budowę sieci szpitali i inwestycje w domy opieki. A co do przejęć, to jest tylko mowa, że Grupa będzie się rozglądać po rynkach regionu za możliwymi przejęciami w sektorze ubezpieczeń i ewentualnie zarządzania aktywami. Ani słowa o bankach.

W zapisie ze styczniowego spotkania z inwestorami i analitykami prezes Klesyk w długiej i swobodnej wypowiedzi bardzo ciekawie opowiada o poszczególnych częściach strategii. Widać, że jest przemyślana, dopracowana, ciekawa, bez żadnych przypadkowych i zbyt ryzykownych ruchów. Wszystko musi być rentowne, a na wszystkie inwestycje w nowych obszarach w ciągu sześciu lat prezes zapowiada nakłady rzędu miliarda złotych. Wyraźnie też mówi, że nie rozważa przejęć.

Fragment wypowiedzi prezesa PZU A.Klesyka na konferencji z inwestorami podczas prezentacji strategii rozwoju PZUGrupa PZU

Deklaracja o braku planów akwizycji w Polsce pojawia się jeszcze raz pod koniec konferencji.

Fragment konferencji PZU z inwestorami po publikacji strategii rozwojuGrupa PZU

Warto też zauważyć, że te wypowiedzi dotyczyły głównie przejęć w branży ubezpieczeniowej, ewentualnie zarządzania aktywami. Tu w ogóle nigdzie nie ma ani słowa o jakichkolwiek bankach. Prezes przez chwilę opowiada, że w ramach nowych pomysłów na lokowanie aktywów mogą poszukać czegoś w nieruchomościach. Ale o bankach cisza.

Nie przekonuje mnie argument, że prezes nie wykluczał kupna banku w mediach. Doświadczony prezes, jak nie chce powiedzieć niczego konkretnego, to mówi, że nie wyklucza albo, że monitoruje rynek i że będzie się przyglądać. Absolutnie nie widzę w tym zapowiedzi zamiaru kupna czegokolwiek. Można monitorować latami i niczego nie kupić. Można też monitorować, monitorować, aż nagle dostaje się sygnał, że trzeba już kończyć monitorować i kupić. Deklaracje z kwietnia o możliwości uczestniczenia w transakcjach jako "dostarczyciel finansowania" też moim zdaniem nie brzmiały jak chęć przejęcia kontroli nad dwoma czy trzema bankami w Polsce. Dziennikarze wprawdzie tak to interpretowali, ale akurat mam taką przypadłość, że odróżniam słowa dziennikarzy od słów prezesów spółek. A z drugiej strony, jeśli ktoś jednak ma ochotę na takie zakupy, to tym łatwiej go przekonać, że warto to zrobić właśnie teraz, a nie na przykład za kilka miesięcy. Nie unieważnia więc to moich podejrzeń a propos tego skąd wyszedł impuls.

Po prostu nie wierzę w to, że któregoś dnia na posiedzeniu zarządu prezes powiedział: „narobiliśmy się przy tej strategii, wyszło nam świetnie, jest dopracowana z każdej strony, ale w sumie to mi się znudziła trochę, lepiej kupmy trzy banki w Polsce za kilka miliardów”. Po prostu nie wierzę w takie coś. Ten zarząd jest za dobry na takie hop – siup. Nie chodzi przecież o jakieś drobne uzupełnienie strategii małym zakupem niewielkiego banku gdzieś na boku. Alior czy Raiffeisen to nie są małe banki, z tego się robi naprawdę duży projekt, który moim zdaniem może zasadniczo zmienić postrzeganie PZU przez inwestorów na rynku, bo to bardzo poważne odejście od ogłoszonej kilka miesięcy temu pięcioletniej strategii. Od stycznia na rynku ubezpieczeniowym nic się chyba przecież aż tak nie zmieniło. Nie wierzę też w przypadku tej spółki w takie błędy komunikacyjne, jak zapowiadanie czegoś w strategii, a potem robienie czegoś zupełnie innego. Dlatego uważam, że inspiracja wyszła od strony politycznej. Chociaż oczywiście to, że akurat parę banków w Polsce jest teraz na sprzedaż i można je kupić bez większego wysiłku, to już całkowicie pozapolityczny, sprzyjający zbieg okoliczności.

I co z tego?

Żeby było jasne: nie mam nic przeciwko repolonizacji banków, ani przeciw kupowaniu tych banków przez PZU. Nie twierdzę, że to katastrofa albo marnowanie pieniędzy spółki. Nic z tych rzeczy. Nie mam też nic przeciwko udziałowi państwa w gospodarce ani przeciwko kontrolowaniu przez Skarb Państwa spółek akcyjnych prowadzących działalność komercyjną. Akurat właśnie PZU w ostatnich latach jest doskonałym przykładem na to, że taka kontrola Skarbu Państwa nie musi w niczym przeszkadzać, a spółka może być dobrze zarządzana, odnosić sukcesy i zwiększać swoją wartość. Ale ostatnie dni i tygodnie przypominają, że nawet w tak dobrych firmach, jeśli są pod kontrolą państwa, istnieje i zawsze będzie istnieć ryzyko polityczne. Inwestor giełdowy musi o tym pamiętać, zwłaszcza że wśród dziesięciu największych spółek na GPW Skarb Państwa kontroluje aż sześć. W każdej może nagle wymyślić coś, co spowoduje, że wypracowana przez zarząd strategia rozwoju spółki stanie pod znakiem zapytania.

Bardzo możliwe, że wejście PZU w sektor bankowy przyniesie firmie kolejne zyski i będzie kolejnym sukcesem. Nie twierdzę, że to zły ruch. Tak właściwie niczego się nie czepiam i dopuszczam tez ewentualność, że zupełnie nie mam racji. Po prostu uważam, że parę rzeczy wygląda dość dziwnie, a z drugiej strony wszystko to jest bardzo ciekawe.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen miała w 2023 roku 20,7 miliarda złotych zysku netto - podała spółka w raporcie rocznym. W 2022 roku zysk netto spółki wyniósł 39,8 miliarda złotych. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w liście do akcjonariuszy zwrócił uwagę, że skonsolidowany wynik za 2023 rok obciążyły odpisy wartości aktywów na 17,2 miliarda złotych, co "podważa trafność niektórych decyzji poprzedników".

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła w czwartek rozporządzenie w sprawie pomocy dla rolników. - Rolnicy, którzy sprzedali zboże po zaniżonych cenach, nie stracą, uzyskają odpowiednie wyrównanie - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak mówił natomiast, na jakich zasadach udzielana będzie pomoc.

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Źródło:
PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza PKO BP powołała Michała Sobolewskiego na stanowisko wiceprezesa banku - podał bank w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Źródło:
tvn24.pl

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyły rekordowe wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Najwięcej, bo ponad pół miliarda złotych trafiło na program Czyste Powietrze. "Przyśpieszamy z inwestycjami"- podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Opóźnienia i odwołane loty to krajobraz, z którym w czwartek mogą się spotkać podróżni na lotniskach w różnych częściach Europy. Powodem jest zapowiedź strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. Odwołanie ponad 300 lotów zapowiedziała irlandzka linia lotnicza Ryanair. Utrudnienia dotkną też pasażerów między innymi Polskich Linii Lotniczych LOT, Wizz Aira oraz Air France, którzy planowali podróż do i z Polski.

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że część z nich będzie mogło być przeprowadzane poza stacją kontroli. Dotyczy to między innymi ciągników rolniczych. Zmiany mają wejść w życie od początku czerwca 2024 roku.

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Czy najważniejsi prokuratorzy Prokuratury Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry celowo kumulowali zaległe urlopy, aby odchodząc z pracy zgarniać ogromne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop? - pyta w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak pisze dziennik rekordzista miał zgromadzić 158 dni zaległego urlopu, za który dostał ekwiwalent w wysokości 366,5 tys. zł brutto.

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

Źródło:
PAP

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

W czwartek 25 kwietnia w Wenecji wprowadzono system rezerwacji wizyt i opłat. Ma on na celu zredukowanie liczby jednodniowych turystów, którzy tworzą tłum i nie zostawiają w mieście większych pieniędzy. Lokalne władze po godzinie 11 poinformowały, że w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów zarejestrowano około 80 tysięcy gości.

Pierwsi turyści zarejestrowali swoją wizytę. Wenecja liczy chętnych

Pierwsi turyści zarejestrowali swoją wizytę. Wenecja liczy chętnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Meta rozczarowała w środę inwestorów prognozami wyższych wydatków i niższych niż oczekiwano przychodów. Efekt to spadek wartości giełdowej spółki o prawie 200 miliardów dolarów i obawy, że rosnące koszty sztucznej inteligencji przewyższą korzyści. Akcje Meta Platforms spadły podczas środowej sesji o ponad 15 procent. Rozczarowującą prognozę przychodów przyćmiła lepsze od oczekiwań wyniki spółki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Źródło:
Reuters, PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PKP Cargo odwołała prezesa spółki Dariusza Seligę. Na stanowisku czasowo zastąpi go Marcin Wojewódka. Przyczyny tej decyzji nie są jeszcze znane. Według najnowszego raportu spółki, PKP Cargo w 2023 r. osiągnęła zysk netto w kwocie 82,10 mln zł, wobec 148 mln zł w 2022 r.

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters