Bliski finał sprawy OFE. TK: Po 1,5 roku "dojrzała do rozstrzygnięcia"

Z kraju

TVN 24Najpóźniej w grudniu 2015 r. wydamy wyrok ws. zmian w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) - mówi "Pulsowi Biznesu" prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński

Najpóźniej w grudniu 2015 r. wydamy wyrok ws. zmian w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) - mówi "Pulsowi Biznesu" prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

I choć już ponad 1,5 roku temu prezydent Bronisław Komorowski zaskarżył do TK część regulacji w tej sprawie, a wciąż nie wyznaczono terminu rozprawy, to sędziowie nie próżnują.

Kiedy rozprawa?

- Sprawa OFE dojrzała już do rozstrzygnięcia. Sędzia sprawozdawca skończył pisanie projektu orzeczenia i jego uzasadnienia. Na początku lipca projekt został przekazany wszystkim sędziom. W drugiej połowie września będzie posiedzenie, na którym będziemy nad nim głosować - mówi prezes TK. Jak dodaje, po zaakceptowaniu projektu przez co najmniej 8 sędziów, zostanie wyznaczony termin rozprawy. Kiedy się ona odbędzie? - Wyrok zapadnie najpóźniej w grudniu tego roku. Niewykluczone jednak, że wcześniej, w drugiej połowie października - wskazuje prof. Rzepliński. Jak wyjaśnia, ten termin może wynikać z tego, że na początku listopada 5 sędziów odejdzie z TK, a chcieliby wziąć udział w wydaniu orzeczenia. To jednak nie jest postanowione, wkrótce wszystko się okaże - dodaje prezes Trybunału.

Pod koniec 2013 roku Sejm uchwalił zmiany w emeryturach. Materiał z "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24