Najnowsze dane dotyczące bezrobocia. "Polski rynek pracy nadal na głodzie"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński: Praktycznie nie mamy bezrobocia. To jest niezwykle osiągnięcie Polaków (wypowiedź z 6 maja 2022)
Glapiński: Praktycznie nie mamy bezrobocia. To jest niezwykle osiągnięcie Polaków (wypowiedź z 6 maja 2022)TVN24
wideo 2/3
TVN24Glapiński: Praktycznie nie mamy bezrobocia. To jest niezwykle osiągnięcie Polaków (wypowiedź z 6 maja 2022)

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 procent wobec 5,2 procent w kwietniu - podał Główny Urząd Statystyczny. Według analityków PKO Banku Polskiego najnowsze dane GUS wskazują, że polski rynek pracy jest "nadal na głodzie".

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 850,2 tys. wobec 878,0 tys. osób w kwietniu.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

Analitycy o bezrobociu w maju 2022

Według ekonomistów mBanku to bardzo dobrze, że "wyrejestrowania bezrobotnych idą dokładnie torem 2021 roku". "Do 5 proc. brakowało prawdopodobnie naprawdę niewiele. Za każdym razem zastanawiamy się, dlaczego GUS nie może podać drugiej liczby po przecinku" - napisali ekonomiści na Twitterze.

Dodali też, że "w wakacje możliwe są spadki stopy bezrobocia lekko poniżej 5 proc." i "to będzie na dłuższy czas (w tym cyklu) twarde dno, bo popyt na pracę spadał będzie razem ze spadkiem tempa wzrostu PKB".

"Polski rynek pracy nadal na głodzie - stopa bezrobocia rejestrowanego nieubłaganie obniża się - w maju do 5,1 proc.; trend spadkowy stopy bezrobocia (-1,0 pp rdr) utrzymany" - napisali z kolei ekonomiści PKO BP.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości