Stary, analogowy system nie chroni kolei. "Absolutna porażka"

Źródło:
tvn24.pl
"Przesyłki kurierski wkrótce przejdą do historii w naszym kraju"
"Przesyłki kurierski wkrótce przejdą do historii w naszym kraju"TVN24
wideo 2/9
"Przesyłki kurierski wkrótce przejdą do historii w naszym kraju"TVN24

Absolutna porażka - tak zaawansowanie pokrycia tras kolejowych przez cyfrowy system sterowania ocenił w TVN24 Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Ekspert jednak podkreślał, że jazda koleją to bezpieczny sposób podróży. Poinformował, że w najbliższym czasie w Polsce w pociągach Intercity nie będzie można nadawać przesyłek konduktorskich. Furgalski przyznał, że proceder nielegalnych zatrzymań pociągów pokazany w reportażu "Przejazd niestrzeżony" dezorganizuje ruch kolejowy.

Jak wynika z reportażu dziennikarek "Czarno na białym", Katarzyny Lazzeri i Olgi Orzechowskiej, Polska nie posiada nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym. Zamiast cyfrowego wciąż używamy systemu analogowego, który jest przestarzały i stwarza poważne zagrożenia. W efekcie wystarczy proste walkie-talkie i instrukcja z sieci, a można podsłuchiwać każdą rozmowę pracowników kolei i zatrzymać pociąg.

Reportaż Katarzyny Lazzeri i Olgi Orzechowskiej do obejrzenia w TVN24GOTVN24

Bezpieczeństwo na kolei

O wynikach ustaleń dziennikarek, oraz bezpieczeństwie na kolei mówił na antenie TVN24 Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, który zajmuje się m.in. sytuacją na kolei.

Czy Polska kolej jest bezpieczna? W ocenie eksperta tak i wskazał na statystyki związane z wypadkami.

- Jeżeli na drogach w ubiegłym roku 1893 osoby zginęły, a z winy kolei tylko 3. A ja nie mówię o przejazdach, gdzie to zazwyczaj kierowcy popełniają błędy. I to byli pracownicy kolei, gdzie na drogach było 21 tysięcy wypadków, na kolei 523. To pokazuje, że jest bezpiecznie, ale ja zadam sobie inne pytanie. Czy ja się boję wsiąść do pociągu? Ja absolutnie nie - podkreślił. Choć jak przyznał, nie wszędzie są w Polsce systemy "na miarę XXI wieku". Ale i te, jak przyznał, też można zhakować.

Czytaj więcej w: Szokujące ustalenia. "Jeśli ktoś powie: to są tylko incydenty, zwyczajnie nie ma racji"

Pociąg IntercityShutterstock

"Absolutna porażka"

Furgalski pytany o kwestię pokrycia trasy kolejowej przez cyfrowy system sterowania odpowiada, że na takim poziomie zaawansowanie, w którym "system potrafi prowadzić pociąg i sam na przykład wyhamuje. To jest rzeczywiście zero". Jego zdaniem to "absolutna porażka".

Furgalski pytany o reportaż dziennikarek "Czarno na białym", w którym bez problemu wydały ok. 140 złotych na walkie-talkie i dzięki odpowiednio zaprogramowanemu sygnałowi były w stanie zatrzymać pociąg przyznaje, że "to nie jest zjawisko nowe".

- Takich nielegalnych, nieuprawnionych zatrzymań było w ubiegłym roku 728. W tym, do wczoraj, to jest tego więcej, bo 777 - powiedział ekspert. - Dlatego, że to jest tak jak było w materiale. Stary system analogowy. My kiedyś też policję mogliśmy podsłuchiwać. No policja już poszła kilka pięter wyżej. (...) Chyba najgłośniej stało się o tym, jak rzeczywiście to przemówienie Putina czy ruski hymn były - dodał.

Przypomnijmy, jednej nocy zatrzymało się 20 pociągów w całej Polsce. Ta scena także pojawiła się w reportażu Katarzyny Lacery i Olgi Orzechowskiej. Zatrzymują się pociągi. Z głośników słychać najpierw przemówienie Władimira Putina, a później słychać rosyjski hymn.

- To ja od lat jestem pytany o to. I tak jak mówię, nie można tego lekceważyć, bo chociaż to nie jest zagrożenie dla bezpieczeństwa, ale to dezorganizuje ruch, bo można zatrzymać no wszystko. Oczywiście na parę czy paręnaście minut, bo trzeba sprawdzić, czy to jest fałszywe zatrzymanie, czy nie. Tych pociągów w ubiegłym roku było 665 zatrzymanych na 2 miliony 300 uruchomionych. Natomiast ja dlaczego mówię, żeby tego nie lekceważyć? Bo mam wrażenie, że dopóki ten hymn rosyjski nie szedł, to tak było ze strony służb - wskazuje ekspert.

Dodaje, że "nie ma nic trudnego kupić krótkofalówkę, radio, telefon na Allegro, czy gdziekolwiek. Za 100-150 zł. Nie ma żadnego problemu, żeby sprawdzić instrukcję w internecie".

- To są dokładne nagrania, gdzie człowiek tłumaczy, w jaki sposób te sygnały nadać, jaka częstotliwość, na jakim paśmie, żeby te pociągi zatrzymać. To w tym dużym raporcie jest zaklasyfikowane jako wybryki chuligańskie. Dlatego, że to nie może spowodować niebezpieczeństwa dla pociągów, bo ten system jest właśnie po to, żeby one się zatrzymały, żeby do niczego złego nie doszło. Ale chociażby teraz, jak jesteśmy na etapie, dostarczania chociażby broni (...) no to można przecież dezorganizować takie dostawy i to na pewno nie jest dobre - powiedział Frugalski.

Systemy obsługi pociągów są przestarzałeFotokon / Shutterstock

Młodzi ludzie, którym się nudzi po kilku piwach

Prezes TOR przyznaje, że ostatnio "służby się ruszyły" pod względem reagowania na takie incydenty. Wcześniej jednak nie wyglądało to zbyt dobrze.

- Wcześniej trzeba to było wyłapywać, bo zazwyczaj jak się dochodziło, bo komuś się chciało ruszyć, cztery litery i sprawdzić, kto nadaje. Czasami nawet, jeśli dobrze pamiętam, to był w sposób niemal ciągły przez rok na linii Warszawa-Łódź. W końcu ktoś tych gości dopadł. Zazwyczaj to są młodzi ludzie, po kilku piwkach im się nudzi, chcą poudawać kolejarzy. Ale oczywiście może być tak, że intencja jest dużo gorsza - powiedział Furgalski.

Ekspert zauważył, że "służby się muszą ruszyć", ale wskazał, że istnieje jeszcze jeden problem. Mianowicie sąd "tych ludzi, którzy przez rok wymywali pociągi na linii Warszawa-Łódź, skazał uwaga na 2800 zł (karę grzywny - przyp. red.)".

- A przecież to są straty, bo minuty opóźnień na całej sieci, także minuty, które my tracimy jako pasażerowie, więc pobłażliwość ze strony służb na pewno jest za duża - dodał.

Paczek na kolei już nie będzie

W reportażu "Czarno na białym" poruszono także kwestię bezpieczeństwa przesyłek konduktorskich. Czyli takich, gdzie możemy nadać paczkę w pociągu do odbioru na wskazanym dworcu. Z reportażu wynikało, że nikt tego nie kontroluje.

- Oczywiście te przesyłki, to można powiedzieć, jest przeżytek i uwaga, to nie to, że od wczoraj podjęto decyzję, po analizie sprzed kilku miesięcy, nie chcę powiedzieć, że jutro, ale w najbliższym czasie w Polsce w pociągach Intercity skończy się możliwość nadawania na zawsze tych przesyłek - powiedział Furgalski. - Odchodzimy od tego, bo rzeczywiście nie bylibyśmy w stanie tego dopinać. Nic złego się nie wydarzyło, lepiej chuchać na zimne, więc przesyłki kurierskie, (...) wkrótce odejdą do historii w naszym kraju - dodał.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+