Bankomatowa rewolucja nieubłaganie nadciąga

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Czterech znajomych wysadzało bankomaty w całej Polsce
Czterech znajomych wysadzało bankomaty w całej PolsceKWP Poznań
wideo 2/9
KWP PoznańCzterech znajomych wysadzało bankomaty w całej Polsce

Już w sobotę, 23 września, w życie wejdą przepisy nakładające na właścicieli bankomatów obowiązek zaopatrzenia ich w dodatkowe zabezpieczenia. Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nakazuje, by 40 procent bankomatów w Polsce było wyposażonych w specjalne systemy barwienia, które są bardzo kosztowne. W efekcie pierwsze urządzenia zaczęły znikać z polskich ulic.

W sobotę, 23 września 2023 roku, w życie wejdzie w życie rozporządzenie MSWiA z 15 września 2021 roku w sprawie wprowadzenia obowiązku zabezpieczenia banknotów w bankomatach systemami neutralizacji znaków pieniężnych IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation Systems). Ma zostać w niego wyposażone 40 proc. bankomatów w Polsce.

Za tą nazwą kryje się rozwiązanie, które farbuje znajdujące się w środku urządzenia pieniądze w razie próby obrabowania bankomatu. Będą one wyglądać następująco:

Polskie banknoty barwione roztworem Feerica IBNS podczas testów przeprowadzonych z NBP w PolsceFerrica

Tak wyglądają polskie banknoty po przeprowadzeniu testów przez jedną z firm (Ferrica SmartStain), zajmujących się wprowadzaniem takich zabezpieczeń we współpracy z NBP. Taki środek jest nieusuwalny, a przy tym bezpieczny dla środowiska i człowieka. System firmy Ferrica reaguje na każdego rodzaju atak - cięcie, szlifowanie, taranowanie, a także z użyciem gazu i materiałów wybuchowych.

Kosztowne rozwiązanie, które wpłynie na dostępność pieniędzy

Przypomnijmy, że Krzysztof Kołodziejczyk, wiceprezes Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki, wskazał w rozmowie z TVN24 Biznes, że koszt dostosowania bankomatu do przepisów jest duży.

- Koszt może być bardzo różny, jest zależny od typu bankomatu, liczby zabezpieczanych kaset, konfiguracji itd. Można powiedzieć, że na ogół będzie się wahał w granicach od kilkunastu do dwudziestu kilku tysięcy złotych netto za urządzenie - tłumaczy Kołodziejczyk, odpowiadając na nasze pytania.

Adam Matyaszek, wiceprezes zarządu IT Card, bankomaty Planet Cash, sieci która posiada prawie 4,5 tys. bankomatów w kraju, szacuje, że wdrożenie tych przepisów będzie oznaczało wydatek na poziomie 25 mln zł.

Zniszczony bankomat.KMP w Jeleniej Górze

Matyaszek tłumaczył wcześniej w rozmowie z TVN24, że w związku z tym "na pewno zmniejszy się liczba instalowanych nowych urządzeń". Do tego decyzje o ich instalowaniu będą podejmowane bardziej restrykcyjnie, co może odbić się na małych miejscowościach, gdzie transakcji jest mniej.

- Cały czas optymalizujemy naszą sieć i już na tym etapie zdecydowaliśmy się na deinstalację niektórych bankomatów. Cały czas w miarę możliwości jednak zastępujemy bankomaty urządzeniami, które posiadają również funkcję wpłaty (tzw. cash recyclery) - tak aby optymalizować koszty na przykład związane z załadunkiem gotówki - wskazuje Miłosz Gołębiewski z Planet Cash w odpowiedzi na nasze pytanie o ewentualne usuwanie urządzeń już istniejących.

Czytaj także: Rewolucja w bankomatach. Pierwsze urządzenia znikają z ulic

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: ImYanis/Shutterstock

Pozostałe wiadomości