TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podszywają się pod duży bank. Ostrzeżenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Lublin. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo "na policjanta" (materiał z 12.06.2022)
Lublin. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo "na policjanta" (materiał z 12.06.2022)Lubelska Policja
wideo 2/6
Lubelska PolicjaLublin. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo "na policjanta"

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega "przed kolejnym oszustwem" - tym razem oszuści podszywają się pod Bank Millennium.

Oszuści podszywają się pod Bank Millennium

"Na fałszywych stronach poza poświadczeniami logowania do bankowości elektronicznej wyłudzają także informacje o karcie płatniczej. Chrońcie swoje dane i nie dajcie się okraść" - napisał CSIRT KNF w ostrzeżeniu na Twitterze.

Zespół zamieścił w swoim wpisie również zdjęcia i zrzuty ekranu wiadomości od oszustów i fałszywych stron internetowych, by pokazać, jak cyberprzestępcy starają się wyłudzić dane.

Inne ostrzeżenia przed oszustami

Przed fałszywymi SMS-ami od oszustów przestrzegaliśmy już wielokrotnie. W czerwcu informowaliśmy o oszustach podszywających się pod Santander Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z informacją o rzekomym bonusie w wysokości 500 złotych.

W ostatnich tygodniach oszuści podszywali się też pod firmę InPost. Oszuści wysyłają wiadomości SMS z informacją o rzekomej konieczności uregulowania należności. Ponadto CERT Polska i Ministerstwo Finansów niedawno ostrzegały przed wiadomościami SMS z prośbą o wypełnienie ankiety. W ten sposób cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane osobowe, kusząc zarobkiem w postaci 250 złotych za wypełnienie formularza.

Na celowniku oszustów są również klienci innych dużych banków. mBank ostrzegał przed wiadomościami SMS z linkiem do fałszywej strony banku. Wcześniej CSIRT KNF informował o cyberprzestępcach podszywających się pod ING Bank Śląski oraz BNP Paribas.

Z kolei w kwietniu PKO BP ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod bank i wysyłającymi fałszywe wiadomości do klientów. Kliknięcie w zawarty w wiadomości załącznik mogło spowodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości