Bank centralny w Polsce – jakie są jego zadania i czym różni się od banków komercyjnych?

Źródło:
nbp.pl, TVN24 Biznes
Adam Glapiński: NBP podjął decyzję o rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp procentowych we właściwym momencie
Adam Glapiński: NBP podjął decyzję o rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp procentowych we właściwym momencieTVN24
wideo 2/5
Adam Glapiński: NBP podjął decyzję o rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp procentowych we właściwym momencieTVN24

Bank centralny to inaczej bank banków – instytucja, która sprawuje pieczę nad system finansów państwa. Jest to organ, który w dużym stopniu wpływa na wysokość raty twojego kredytu hipotecznego czy pożyczki. Sprawdź dlaczego.

Bankiem centralnym w Polsce jest Narodowy Bank Polski (NBP).Głównym zadaniem banku centralnego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen i dbanie o stabilność waluty narodowej.Bank centralny może być tylko jeden w danym kraju, natomiast banków komercyjnych może być wiele.Stopa procentowa jest regulowana przez bank centralny i to od niego zależy, ile będzie wynosiło oprocentowanie kredytów, lokat i kart kredytowych.

Co to jest bank centralny?

Bank centralny jest instytucją odpowiedzialną za nadzorowanie funkcjonowania systemu bankowego oraz prowadzenie bieżącej polityki pieniężnej kraju. Każde państwo posiada swój bank centralny.  Pierwszym tego rodzaju bankiem był Szwedzki Bank Narodowy, który został powołany do życia w 1668 roku z polecenia parlamentu.

Rolę banku centralnego sprawuje w Polsce Narodowy Bank Polski (NBP). NBP jest instytucją niezależną od innych organów państwa, a gwarantuje mu to:

– Konstytucja RP, – ustawa o prawie bankowym, – ustawa o Narodowym Banku Polskim.

Organami NBP są:

– Rada Polityki Pieniężnej, – Prezes Narodowego Banku Polskiego, – Zarząd Narodowego Banku Polskiego.

Czym zajmuje się bank centralny?

Podstawowym zadaniem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. W tym zakresie realizuje strategie Rady Polityki Pieniężnej, która za główny cel postawiła sobie utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z możliwymi odchyleniami +/- 1 proc.

Funkcją banku centralnego NBP jest również wypełnianie konstytucyjnego obowiązku, którym jest dbanie o stabilność waluty narodowej – złotego.

NBP odpowiada za zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa finansowego państwa poprzez zarządzanie rezerwami dewizowymi. Dba również o odpowiedni poziom infrastruktury finansowej w Polsce.

NBP działa na następnych obszarach:

– działania na rzecz stabilności systemu finansowego, – prowadzenie polityki pieniężnej, – rozwój systemu płatniczego, – obsługa Skarbu Państwa, – działalność emisyjna, – zarządzanie rezerwami dewizowymi kraju, – działalność edukacyjna i informacyjna.

Jakie funkcje pełni bank centralny?

Narodowy Bank Polski pełni trzy podstawowe funkcje. To:

Bank emisyjny. Jako taki reguluje ilość pieniędzy w obiegu. Jest jedyną instytucją, która ma prawo emitować prawne środki płatnicze. Organizuje obieg pieniężny i odpowiada za jego płynność.

Bank banków. W stosunku do banków komercyjnych odgrywa rolę nadzorczą i regulacyjną. Organizuje system rozliczeń pieniężnych, prowadzi bieżące rozrachunki międzybankowe i aktywnie uczestniczy w międzybankowym rynku pieniężnym. Zapewnia bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w bankach oraz stabilność sektora bankowego.

Centralny bank państwa. NBP odpowiada za obsługę budżetu państwa. Prowadzi rachunki instytucji państwowych i rządu oraz realizuje ich płatności.

Czym różnią się banki komercyjne od banku centralnego?

Najważniejszą różnicą jest ilość. W jednym państwie jest jeden bank centralny. Banków komercyjnych jest wiele i mogą mieć zasięgi ponadnarodowe. Kolejna różnica opiera się na relacji danego banku i państwa – rząd określa kierunki polityki banku centralnego, pozostawiając mu zadania wykonawcze. Natomiast bank komercyjny samodzielnie ustala swoje cele i dobiera narzędzia niezależnie od władz państwa.

Banki komercyjne zalicza się do instytucji nazywanych pośrednikami finansowymi. Specjalizują się one w gromadzeniu depozytów od gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które następnie pożyczają innym gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom. Jest to instytucja powołana do udzielania kredytów i przyjmowania depozytów. Pożycza on pieniądze tym, którzy ich potrzebują na inwestycje, zakup dóbr trwałego użytkowania lub na pokrycie kosztów bieżącej działalności.

Czym jest stopa procentowa?

Stopa procentowa to cena pieniądza, jaką trzeba zapłacić za jego pożyczenie. Bank centralny reguluje stopy procentowe, co bezpośrednio wpływa na kredytobiorców.

Bank centralny wraz z Radą Polityki Pieniężnej ustala swoje stopy procentowe. Ich wysokość przekłada się na stopę procentową kredytu dla klientów indywidualnych i firm udzielanych przez banki komercyjne.

Rozróżnia się trzy rodzaje stóp procentowych:

– stopa depozytowa, – stopa referencyjna, – stopa lombardowa.

Stopa depozytowa i lombardowa wykorzystywane są w transakcjach między bankiem centralnym a bankami komercyjnymi. Jeśli bank komercyjny ma nadmiar pieniędzy, może je odłożyć do banku centralnego po stopie depozytowej i na tym zarobić. Jeśli bankowi brakuje pieniędzy, może je pożyczyć od banku centralnego po stopie lombardowej.

Stopa referencyjna to wskaźnik rentowności bonów pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski w trakcie podstawowych operacji otwartego rynku, takich jak zakup lub sprzedaż krótkoterminowych bonów pieniężnych na rynku międzybankowym.

Stopy procentowe decydują o tym, ile będzie wynosiło oprocentowanie nie tylko kredytów, ale również lokat i kart kredytowych. Im niższe stopy procentowe, tym niższe są koszty kredytów, ale też niższa rentowność lokat.

Autorka/Autor:red.

Źródło: nbp.pl, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC