Tak wyglądało połączenie Baltic Pipe z polskim systemem przesyłowym

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Połączenie Baltic Pipe z polskim systemem przesyłowym
Połączenie Baltic Pipe z polskim systemem przesyłowymyoutube.com/c/GAZSYSTEMOPERATOR
wideo 2/4
youtube.com/c/GAZSYSTEMOPERATORPołączenie Baltic Pipe z polskim systemem przesyłowym

Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii - przekazał jeszcze w ubiegłym tygodniu Gaz-System. Teraz spółka pokazała film, na którym widać ostatnie prace związane z połączeniem gazociągu z polskim systemem przesyłowym.

"Operacja obejmowała wspawanie ok. 90-metrowego łącznika, dzięki któremu połączyliśmy gazociąg lądowy z gazociągiem podmorskim we wcześniej przygotowanym wykopie otwartym" - poinformował Gaz-System na Twitterze.

Baltic Pipe ma ruszyć 1 października

- Możemy powiedzieć, że gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego. Dzięki tej inwestycji zintegrowaliśmy sieci gazowe Polski i Danii, tworząc nowy korytarz dostaw gazu ziemnego do regionu środkowo-wschodniej Europy - mówił cytowany w czwartkowym komunikacie prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Dodał, że zostały jeszcze "prace rozruchowe i nagazowanie, a następnie uruchomienie przesyłu w zakładanym terminie, tj. 1 października br.".

Jak poinformował Gaz-System, w lipcu br. wykonane zostały ostatnie spoiny łączące ten gazociąg z duńską siecią przesyłową w Faxe w Danii oraz z polskim systemem przesyłowym w Pogorzelicy.

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 roku.

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m3 gazu rocznie. W 2023 roku gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m3 gazu rocznie.

PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
(Nie)bezpieczna fuzja. Reportaż magazynu "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Energinet

Pozostałe wiadomości