Gaz wkrótce ma popłynąć Baltic Pipe. Zakończono "kluczowy etap"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowym
Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowymTVN24
wideo 2/3
TVN24Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowym

Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii - poinformowała w czwartek spółka Gaz-System. Jak wskazano, był to kluczowy etap prac montażowych na gazociągu. Przesył surowca ma zostać uruchomiony 1 października 2022 roku.

"Dziś możemy powiedzieć, że gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego. Dzięki tej inwestycji zintegrowaliśmy sieci gazowe Polski i Danii, tworząc nowy korytarz dostaw gazu ziemnego do regionu środkowo-wschodniej Europy. Przed nami jeszcze prace rozruchowe i nagazowanie, a następnie uruchomienie przesyłu w zakładanym terminie to jest 1 października bieżącego roku" - powiedział, cytowany w komunikacie Tomasz Stępień, Prezes Gaz-System.

Jak poinformowano w czwartkowym komunikacie, Gaz-System i Energinet, "partnerzy projektu Baltic Pipe, zrealizowali kluczowy etap prac montażowych na gazociągu podmorskim". W lipcu br. wykonane zostały ostatnie spoiny łączące ten gazociąg z duńską siecią przesyłową w miejscowości Faxe w Danii oraz z polskim systemem przesyłowym w miejscowości Pogorzelica.

Wiercenie tunelu, Pogorzelicagaz-system.pl

"Złote spawy" na obu końcach gazociągu

Dodano, że operacje połączenia gazociągu podmorskiego z gazociągami lądowymi w obu krajach tzw. tie-in zostały poprzedzone szeregiem działań przygotowawczych, do których należały m.in.: czyszczenie gazociągu podmorskiego tłokami czyszczącymi, wykonanie wodnej próby ciśnieniowej, odwadnianie gazociągu za pomocą specjalistycznych tłoków oraz ostatecznie osuszanie do osiągnięcia oczekiwanego stopnia osuszenia gazociągu.

Przypomniano, że po stronie duńskiej operacja „tie-in”, którą realizowała spółka Energinet, obejmowała wspawanie ok. 120-metrowego odcinka łączącego gazociąg lądowy z gazociągiem podmorskim we wcześniej przygotowanym wykopie otwartym. Po stronie polskiej operację realizował Gaz-System, prowadząc analogiczne działania polegające na wspawaniu nieco krótszego, tj. 90 metrowego łącznika - podano.

Gaz-System tłumaczy, że spoiny gwarantowane tzw. złote spawy wykonane na obu końcach gazociągu podmorskiego na przeciwległych stronach Morza Bałtyckiego, spowodowały fizyczne połączenie tego gazociągu z krajową siecią przesyłową Polski a także infrastrukturą przesyłową Królestwa Danii, zapewniając możliwość przesyłania gazu między tymi krajami.

Jak poinformowano, po zakończeniu tych prac rozpoczną się działania związane z przywróceniem do stanu pierwotnego obu terenów budowy oraz z pracami rozruchowymi całego systemu gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Zaznaczono, że wszystkie działania realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Baltic Pipe ma ruszyć 1 października

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 roku.

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m3 gazu rocznie. W 2023 roku gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m3 gazu rocznie.

PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
(Nie)bezpieczna fuzja. Reportaż magazynu "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: gaz-system.pl

Pozostałe wiadomości