Wielka sieć handlowa zamyka kolejne dwa sklepy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/5
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

Auchan Retail Polska decyduje się na zamknięcie sklepów w Grudziądzu i Lubinie - poinformowała sieć handlowa. Przedstawiciele firmy w komunikacie tłumaczą, że przyczyną decyzji była "niewystarczająca rentowność" placówek. Wcześniej zapowiedziano zamknięcie sklepów w Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Auchan Retail Polska w komunikacie podkreślił, że decyzję poprzedziła analiza finansowa i organizacyjna obu placówek.

- Zmuszeni jesteśmy do podejmowania trudnej, ale koniecznej decyzji o zamknięciu placówek nierentownych - w Grudziądzu i Lubinie. To niełatwa decyzja, przede wszystkim ze względu na ekipy obu sklepów, które dołożyły wszelkich starań, aby poprawiać z roku na rok rezultaty, za co chcę im podziękować.– powiedział Gérard Gallet, dyrektor generalny Auchan Retail Polska.

Dodał, że "priorytetem jest w tej chwili zapewnienie pracownikom obu sklepów możliwie jak najlepszego wsparcia w tej szczególnej sytuacji".

Auchan Retail Polska decyduje się na zamknięcie sklepów w Grudziądzu i LubinieShutterstock

Sytuacja pracowników

Jak poinformowała sieć handlowa, procesowi zamknięć obu sklepów towarzyszyć będą rozmowy indywidualne z poszczególnymi pracownikami.

"Działając zgodnie z literą prawa Auchan Retail Polska planuje rozwiązanie umów w ramach zwolnień grupowych wraz z odprawami. Dla osób spełniających kryterium wieku możliwe będzie skorzystanie z uprawnień przedemerytalnych lub emerytalnych wraz z odprawą emerytalną" - czytamy w komunikacie firmy.

Sieć handlowa uwzględnia możliwość przeniesienia części pracowników do innych sklepów w regionie.

"Przeniesienia te nastąpią w ramach dostępnych wakatów, z zachowaniem wszelkich uprawnień pracowniczych i ciągłości zatrudnienia" - napisano w komunikacie.

Zamknięcie sklepów nastąpi 27 września.

Wcześniej Auchan zapowiedział zamknięcie dwóch sklepów sieci zlokalizowanych w Dąbrowie Górniczej (ul. Katowicka) oraz w Mysłowicach. Placówki będą nieczynne od 30 sierpnia tego roku.

Największe sieci handlowe

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów w połowie ubiegłego roku, największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów był Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w 2018 roku 51,2 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Podium uzupełniła spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 miliarda złotych (różnica jest niewielka). W ramach tej grupy działają między innymi takie marki, jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum. Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za 2018 rok wyniosły 12 miliardów złotych. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości