- Projekt ustawy o asystencji osobistej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych - przekazał w piątek pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń. Na wtorek, 3 grudnia, został zaplanowany protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyspieszenia prac nad regulacją.
"Udało się! Projekt ustawy o asystencji osobistej wpisany na listę prac legislacyjnych rządu!" - napisał na swoim profilu na portalu X Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
- To bardzo dobra ustawa, która gwarantuje, że zapisy Konwencji ONZ (o prawach osób z niepełnosprawnościami - red.), do których wdrożenia zobowiązaliśmy się przecież lata temu, wreszcie staną się obowiązującym prawem - wskazał wiceszef MRPiPS.
Jak dodał, "ten projekt to przede wszystkim szansa dla osób z niepełnosprawnościami na życie pełnią życia" - Na wyjście z domu, na podjęcie pracy zawodowej. To kontrola nad własnym życiem i dużo większa niezależność - stwierdził pełnomocnik rządu.
- Za ustawą pójdzie utworzenie tysięcy nowych miejsc pracy, bo tylu asystentów będziemy mogli dzięki niej zatrudnić - dodał Łukasz Krasoń.
Prace nad projektem
W marcu Krasoń deklarował, że prace nad projektem ustawy o asystencji osobistej są zaawansowane. Powiedział wówczas, że resort chciałby, żeby systemowe rozwiązanie weszło w życie w nowym roku i docelowo obejmowało także osoby poniżej 18 lat. Pod koniec października ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk powiedziała, że projekt został skierowany do wykazu prac legislacyjnych rządu i czeka na zatwierdzenie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
Na początku marca do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. W październiku został skierowany do dalszych prac w komisji. Projekt zakłada dostępność usługi w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat i finansowanie z budżetu państwa. Przewiduje od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie. W czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia apelował do rządu, aby projekt jak najszybciej trafił do parlamentu. - Apeluję po raz ostatni do rządu, naprawdę z całego serca apeluję o to, żeby ten projekt znalazł się jak najszybciej w lasce marszałkowskiej. Ludzie na to po prostu czekają, nie możemy już dużej czekać - mówił.
Czytaj również: Hołownia apeluje do rządu. "Po raz ostatni" >>>
Założenia ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami
Asystencja osobista jest usługą społeczną o charakterze spersonalizowanego wsparcia udzielanego w relacji jeden na jeden, które jest niezbędne do prowadzenia możliwie pełnego, samodzielnego życia. Wsparcie może obejmować pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, prowadzenie gospodarstwa domowego, w komunikowaniu się z otoczeniem, poruszaniu się i przemieszczaniu oraz podejmowaniu aktywności życiowej – społecznej i zawodowej. Obecnie usługi asystenckie realizowane są w ramach rządowych programów, do których mogą zgłosić się samorządy i organizacje pozarządowe.
Projekt zakłada, że osoba z niepełnosprawnością będzie mogła zdecydować, czy usługę ma dla niej świadczyć asystent, którego sama wybierze, czy osoba współpracująca z działającymi w jego okolicy organizacjami pozarządowymi lub w ramach systemu organizowanego przez powiat.
Jeżeli zdecyduje się na korzystanie z pośrednictwa organizacji pozarządowej albo powiatu, każdorazowo będzie miała prawo wyboru asystenta spośród co najmniej dwóch osób wskazanych przez te podmioty.
W rządowej informacji podkreślono, że określony zostanie system wymagań dla asystentów, który obejmie odpowiednie szkolenia i weryfikację kwalifikacji i kompetencji. W systemie tym, w ograniczonej formie, znajdą się też informacje o osobach wskazywanych przez osoby z niepełnosprawnością. Również organizacje pozarządowe, które chcą świadczyć usługi asystencji, będą podlegały certyfikacji. System będzie nadzorowany przez wojewodów i pełnomocnika rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami.
"Zakres przyznawanych użytkownikowi godzin usług asystenckich będzie się wahać (zgodnie z projektem ustawy) od 30 do 240 godzin miesięcznie. Oznacza to, że w najniższych wymiarach asystent będzie świadczył na rzecz osoby z niepełnosprawnością tylko kilka godzin usług w tygodniu" - poinformowano w rządowej zapowiedzi.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2025 r.
"Protest aktualny. Nie odpuszczamy"
"Protest aktualny" - napisała na portalu X Małgorzata Szumowska, działaczka społeczna, prezeska fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, w reakcji na informację o wpisie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu.
"Cieszymy się ogromnie, że jest wpis rządowego projektu do wykazu prac. Ale nie odpuszczamy, bo tylko presja spowoduje, że ustawa może wejść w życie w 2026 roku. Tak! To długi proces!" - dodała.
Protest przedstawicieli środowiska został zaplanowany pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów na wtorek, 3 grudnia - w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Główne hasło to: "Ustawa o Asystencji Osobistej dla OzN, zgodna z Konwencją ONZ – TERAZ!".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock