Premier o terminie wejścia w życie "tarczy antykryzysowej"

Z kraju

Koronawirus w Polsce. Premier Morawiecki o rozwiązaniach dla firm: ustalenia są jeszcze szlifowanetvn24
wideo 2/5

Rząd już we wtorek może przyjąć pakiet antykryzysowy, a jeszcze w tym tygodniu pakiet może wejść w życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - "Tarcza antykryzysowa" da nie tylko nadzieję, da realne instrumenty finansowe, budżetowe, inwestycyjne, gwarancyjne, kapitałowe, które pozwolą lepiej przejść przez ten bardzo trudny okres - podkreślił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 25 marca będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego.

W trakcie konferencji szef rządu był także pytany o tak zwaną tarczę antykryzysową.

- Mam nadzieję, że rząd przyjmie już dzisiaj te wszystkie ustalenia, które są jeszcze szlifowane w ostatniej fazie i bardzo szybko chcemy je przekazać (...) do pewnych konsultacji międzypartyjnych, między poszczególnymi ugrupowaniami, to wszystko po to, by już w tym tygodniu przyjąć zapisy tarczy antykryzysowej - powiedział Morawiecki.

Tarcza antykryzysowa

Szef rządu podkreślił, że chciałby żeby ta ustawa o "tarczy antykryzysowej" weszła w życie jak najszybciej. - Liczę na to, że nastąpi to w ciągu dosłownie najbliższych kilku dni, ale jeśli zajmie to nawet tydzień lub dwa, to chcemy żeby te możliwości, które przedstawiliśmy dla małych i średnich przedsiębiorców obowiązywały od razu od 1 kwietnia - powiedział.

- Wtedy te firmy, które będą spełniały kryterium, a to być może większość tych małych firm, będą mogły nie płacić ZUS-u. Będą miały różne ulgi, możliwości dopłat, możliwości bezzwrotnych pożyczek, kredytów, pożyczek, gwarancji, dodatkowej płynności, dodatkowego kapitału, bo to dla nas bardzo trudny czas - podkreślił Mateusz Morawiecki.

- Ten czas, który jest przed nami, dla firm, dla naszych przedsiębiorców, będzie bardzo trudny. To w rękach pracowników i przedsiębiorców będzie odbudowa gospodarki po tych niedobrych informacjach, które spływają z całego świata, po tym tąpnięciu we wzroście gospodarczym w drugim kwartale, który prawdopodobnie będzie wokół nas i również nie oszczędzi Polski, bo jesteśmy częścią gospodarki europejskiej, gospodarki globalnej - wskazał premier.

KOGO OCHRONI TARCZA ANTYKRYZYSOWA? WYJAŚNIAMY

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: