Zmiany w VAT przełożone. Ministerstwo podało termin

Z kraju

Warski o problemach przedsiębiorcówtvn24
wideo 2/4

Ministerstwo Finansów przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Jak poinformowano w komunikacie, zacznie ona obowiązywać od 1 lipca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów zw. z nowym #JKP VAT i #CRBR, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie #NowaMatrycaVAT"- napisał w poniedziałek na Twitterze minister finansów Tadeusz Kościński.

- Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników - wyjaśnił cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ministerstwo wytłumaczyło, że do 30 czerwca br. będą stosowane dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku. Do celów opodatkowania VAT będzie stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008).

Nowa matryca VAT

Ministerstwo Finansów w lipcu 2019 roku po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadza nową matrycę stawek tego podatku zwracało uwagę, że dzięki nowelizacji uproszczone zostaną przepisy oraz obniżone stawki na niektóre popularne produkty.

Przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT miały być stosowane od 1 kwietnia 2020 roku, poza obniżonymi stawkami VAT dla e-booków i e-prasy, które weszły w życie 1 listopada 2019 roku.

1. Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-procentową stawką).

2. Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).

3. Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (obecnie jest 8 procent).

4. Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (na przykład pieprz, tymianek) zostaną objęte 8-procentową stawką (obecnie 23 procent).

5. Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-procentową stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-procentową stawką VAT).

6. Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 procent (obecnie 8 procent), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).

Wzrost stawek

1. Niektóre przyprawy nieprzetworzone (na przykład kmin, szafran, kurkuma) – stawka wzrośnie z 5 do 8 procent. 2. Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (między innymi kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są wspomniane produkty, dotychczas opodatkowane 5-procentowym VAT, teraz będą obciążone 23-procentową stawką. 3. Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 procent.

Kontrowersje

Niektóre pierwotne propozycje, które znalazły się w projekcie z jesieni 2018 roku, wywołały kontrowersje.

Początkowo na przykład soki oraz nektary owocowe i warzywne miałyby być nadal opodatkowane 5-procentową stawką VAT, ale już napoje - 23-procentowym VAT-em. Stawka na napoje była głównym punktem krytyki opozycji i branży przetwórstwa owoców (obecnie 23-procentowym VAT-em są objęte tylko napoje, które mają do 20 procent wkładu owocowego).

W rezultacie w marcu 2019 r. punkt dotyczący nowej matrycy VAT został zdjęty z porządku obrad Sejmu, tuż przed głosowaniem wniosków opozycji o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. Stało się tak po rozmowie wiceministra finansów Filipa Świtały i kilkunastu posłów z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock