Boom na antydepresanty. "Wzrasta liczba zaburzeń psychicznych"

Z kraju

ShutterstockNa środki służące poprawie nastroju Polacy wydają już niemal tyle samo, co na przeciwbólowe

Na środki służące poprawie nastroju wydajemy już niemal tyle samo, co na przeciwbólowe. Z badań rynku wynika, że Polacy kupili w ubiegłym roku 19 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych wypisanych na receptę - alarmuje "Rzeczpospolita".

W porównaniu z 2014 r. liczba sprzedanych leków antydepresyjnych zwiększyła się o 1,1 mln, a w stosunku do 2013 r. - o ponad 2,6 mln - wynika z danych zebranych przez firmę IMS Health, które publikuje "Rzeczpospolita". Wyższa jest też wartość kupowanych antydepresantów. W 2015 r. wyniosła ona ponad 300 mln zł. Rok wcześniej ta kwota była o przeszło 22 mln zł niższa.

Depresja Polaka

"Rzeczpospolita" cytuje opinię prof. Piotra Gałeckiego, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii i kierownika Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który podkreśla, że w leczeniu depresji nie stosuje się tylko klasycznych leków przeciwdepresyjnych. - Sięga się też po leki nasenne, sedatywne i uspokajające - mówi Gałecki. Jego zdaniem, rośnie świadomość społeczna depresji, a leki są też dostępniejsze cenowo. - Większa sprzedaż to głównie twardy dowód na to, że wzrasta liczba zaburzeń psychicznych. Odpowiadają za to czynniki środowiskowe: zmieniający się model rodziny i coraz większa dynamika życia - podsumowuje "Rzeczpospolita".

Zobacz materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS o darmowych lekach dla seniorów (12.06.2016):

Darmowe leki dla seniorów. Dziś wchodzi w życie ustawaTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock