TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w rządzie. Anna Moskwa na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o zmianach w rządzie i nowych ministrach
Mateusz Morawiecki o zmianach w rządzie i nowych ministrachTVN24
wideo 2/10
TVN24Mateusz Morawiecki o zmianach w rządzie i nowych ministrach

Nowym ministrem klimatu będzie Anna Moskwa, która zastąpi na tym stanowisku Michała Kurtykę - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W przeszłości Moskwa była również wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a ostatnio kierowała firmą Baltic Power, spółką PKN Orlen i Northland Power.

Anna Moskwa nową minister klimatu

Michał Kurtyka żegna się z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Jak poinformował podczas konferencji prasowej, wtorek jest ostatnim dniem sprawowania przez niego funkcji szefa resortu. 

Podczas popołudniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Michał Kurtyka ze względów osobistych zdecydował o odejściu ze stanowiska ministra klimatu i kierownictwo tego resortu obejmie Anna Moskwa.

Rekonstrukcja rządu - premier o nowych ministrach >>>

Kim jest Anna Moskwa

Moskwa jest absolwentką stosunków międzynarodowych, socjologii i ekonomii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracowała jako dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a potem jako wiceminister w tym samym resorcie do czasu likwidacji ministerstwa w październiku 2020 roku. Po zakończeniu pracy w tym ministerstwie weszła do zarządu spółki Baltic Power, spółki PKN Orlen i Northland Power, gdzie była prezesem.

Prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie krajowego i międzynarodowego rynku pracy - HR, rekrutacje, postępowania przetargowe w zakresie rynku, fundusze UE w zakresie rynku pracy oraz innowacji.

Przez wiele lat odpowiadała za współpracę międzynarodową, głównie w Europie, ale także poza kontynentem. Pełniła funkcję prezesa spółki Quality and Development Institute zajmującej się audytami oraz szkoleniami. Płynnie posługuje się językiem angielskim, francuskim i hiszpańskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany w rządzie

Według zapowiedzi Kancelarii Prezydenta we wtorek o godz. 17.00 prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie rządu. Zmiany były zapowiadane od czasu opuszczenia koalicji rządzącej przez Porozumienie Jarosława Gowina. Polityk odszedł z rządu - z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii - razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy, przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gov.pl

Pozostałe wiadomości